Nenarodil som sa tam, ale vraciam sa každý rok. Neviem, čím presne to je, ale vždy ma toto miesto niečím dostane. Moje srdce si získalo už pred rokmi, no zamilujem sa doň vždy nanovo. Má ďaleko od lacnej destinácie, možno je dokonca drahšie ako niektoré európske metropoly. Napriek tomu je to fantastické mesto, kde človek jednoducho vypne a splynie s jedinečnou atmosférou. Tel Aviv.

Tel Aviv sa vie baviť. Zabudnúť na všetko okolo a ignorovať všetko mimo bubliny je praktická nutnosť. Len si predstavte mesto plné klubov, reštaurácií, kaviarní 24 hodín 7 dní v týždni. Pridajte horúce podnebie, pár sporo odetých mužov a žien, jednu z najkrajších stredomorských pláží, a dostanete Tel Aviv. V tomto špeciálnom meste si môžete kúpiť sushi aj o štvrtej ráno.

Čím to je, že jedlo na Blízkom Východe je tak sakramentsky dobré? Neviem, či je to koreninami, čerstvými ingredienciami, alebo unikátnou zmesou chutí, ale nech je to čokoľvek – je to vynikajúce a chcem to! 

Mesto sa dá prejsť peši. Je to jedno z tých malých veľkomiest so srdcom veľkomesta, kde celkom ľahko môžete naraziť na priateľov v tej istej kaviarni alebo na terase baru. Je to taká jedna veľká dedina. Počas horúcich dní Telavivčania vždy vysadnú na bicykle. Asi preto, že väčšina ľudí ide aj tak večer von. Večierky sa začínajú neskoro a s dostupným systémom nájomných bicyklov je pohyb pomerne jednoduchý.

Telavivčania nemusia byť práve najštýlovejšími, žijú predsa na pláži, ale to nevylučuje, že mesto je zároveň domovom najlepších módnych značiek v regióne. So zdanlivo nekonečným množstvom galérií, či s niekoľkými prvotriednymi múzeami Tel Aviv je magnetom pre množstvo kreatívnych a inšpiratívnych umelcov. 

Tel Aviv je mesto, kde sa spája absolútna moderna v podobe voľného wifi, mrakodrapov s 2 tisíc rokov starým prístavom Jafo, arabským, rybím, ale aj umeleckým trhom. Na promenádach, v uliciach stretnete ľudí z celého sveta, bez problémov sa dohovoríte anglicky a typicky južansky pôsobí aj to, že sa nikto nikam neponáhľa. Obyvatelia sa zrejme riadia heslom: urobím to zajtra, budem starší a tým pádom aj múdrejší.

Niektoré staršie časti Tel Avivu nazývajú Biele mesto. Je to pre 4 tisíc budov postavených v štýle Bauhaus. Navrhli ich židovskí architekti, väčšinou z Nemecka. V roku 2003 sa Biele mesto stalo súčasťou Národného dedičstva UNESCO.

Toto mesto s pieskom, morom a mrakodrapmi je naozaj osobitné. National Geographic ho dokonca zaradil medzi desať najlepších plážových miest na svete. A to nie je jediná top desiatka, v ktorej je. Patrí medzi najvyššie hodnotené gay-friendly mestá sveta. K tomu si pridajte dekriminalizovanú marihuanu a vyjde vám absolútna sloboda.   

.

Prečítajte si aj Rozmaznaní, ale odhodlaní