BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska zrušil svoje večerné vystúpenie a so svojím prejavom vystúpil už v poobedňajších hodinách. „Vo štvrtok som oznámil, že dnes vystúpim vo verejnoprávnej televízii s vyhlásením k aktuálnej situácii na Slovensku po ohavnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Včera som sa dozvedel, že s vyhlásením po mne plánuje vystúpiť aj predseda vlády a pridal sa aj predseda národnej rady. Hovoril som  osobne s premiérom Robertom Ficom  o možných  východiskách z vážnej politickej krízy. Žiaľ, ukázalo sa, že naše vnímanie a naše názory na možné riešenia sú rozdielne,“ uviedol Kiska vo prejave, ktorý poskytla médiám jeho kancelária.

Kiska sa rozhodol svoje večerné vystúpenie zrušiť a svoje stanovisko povedal s niekoľkohodinovým predstihom.

„To posledné, čo naša spoločnosť v napätej situácii potrebuje, je politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov,“ povedal prezident.

 

Nedôvera v štát

V prejave sa vrátil k piatkovým pochodom, ktoré boli vo viac ako 50 miestach na Slovensku. On osobne podporil ten bratislavský.

„V piatok si pamiatku dvoch mladých ľudí uctili desiatky tisíc ľudí na celom Slovensku aj v zahraničí. Zdieľali sme rozhorčenie, smútok a želanie, aby boli páchatelia tohto činu nájdení a potrestaní. Ale cítil som z ľudí aj odhodlanie začať náročný, možno bolestný, ale nevyhnutný proces, aby sme mohli opäť veriť štátu, jeho predstaviteľom, jeho schopnosti nás chrániť a zaistiť spravodlivosť. Aby sme sa po tejto rane mohli znova postaviť na nohy,“ uviedol.

Ľudí vyzval, aby dôverovali vyšetrovateľom. „Dnes je nedôvera ľudí voči štátu obrovská . Mnohí nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní. Mnohí z osobnej skúsenosti. A táto nedôvera je odôvodnená. Prekročili sa hranice, veci zašli priďaleko a nie je cesty späť. Dospeli sme do momentu, keď vnímame aroganciu moci. Verím, že tento prípad riešia najlepší vyšetrovatelia a vraždu dvoch mladých ľudí chcú vyriešiť. Chcel by som preto všetkých ľudí ako prezident Slovenskej republiky poprosiť: dôverujme im pre túto chvíľu.

Nemôžem zľahčovať atmosféru, ktorá dnes našu krajinu dusí. Nevraživosť je obrovská. Nedôvera je nevídaná. Pocit nespravodlivého štátu je takmer absolútny,“ uviedol.

Bez ohľadu na motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je to podľa prezidenta strašná vizitka štátu. „Aj keby sa ukázal byť motív vraždy dvoch mladých ľudí akýkoľvek, aj keby bol hoci aj nejaký náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom  odráža všeobecnú slovenskú realitu. To je strašná vizitka stavu našej republiky po 25 rokoch jej existencie. Niečo zlé je pod povrchom, niečo zlé je v samých základoch nášho štátu,“ uviedol.

 

 

Rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby

Prezident v prejave vyjadril sklamanie z reakcie vlády. „Čakal som týždeň na to, aké politické kroky vládna väčšina urobí. Aké rozhodnutia sama prijme, aby sa pokúsila zmierniť napätie a obnoviť dôveru. Zdá sa však, že žiadne riešenie sa nečrtá. Niektorí rezignovali a počúvam úvahy o ďalších. Ale nevidím žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery. Preto začnem rokovania s politickými stranami, ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície - a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát,“ povedal prezident.

Uviedol, že nateraz vidí dve možnosti.

„Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi,“ dodal s tým, že rokovania s lídrami politických strán začne v najbližších dňoch. „Som pripravený túto krajinu touto zložitou a ťaživou situáciou previesť,“ dodal na záver prezident Andrej Kiska.