Ako reagujete na tvrdenia žien, nie som technický typ, IT nie je nič pre mňa...

„To je, ako keď má žena niečo s autom a pošlú ju za otcom, aby to vyriešil. Tiež to občas používam. Poviem im, že všetko je na googli. Je to len o pohodlnosti, či si informáciu nájdeme. Moja prvá práca bola vyslovene o tom, že som googlila. Všetko sa tam dá nájsť. Takže si myslím, že keď žena chce vedieť, ako si odvíriť počítač, tak sa to naozaj dá a je to jednoduché. Len musí chcieť.“

 

Vy si viete odvíriť počítač?

„Už teraz áno (smiech).“

 

V projekte Aj Ty v IT pôsobíte skoro päť rokov. Čo sú pre vás nové výzvy v rámci iniciatívy a podpory žien v IT sektore?

„V minulosti sme sa sústredili najmä na stredoškoláčky. Chceli sme, aby už na strednej škole našli cestu k matematike či fyzike. Teraz sme sa zamerali na staršie ženy. Všimli sme si totiž, že po materskej majú problém vrátiť sa naspäť do práce, i keď majú veľkú chuť a záujem. Tiež sa orientovali na ženy, ktoré už nechcú byť iba asistentkami a chcú vyskúšať inú oblasť. Preto sme pred rokom spustili Data testing a Data akadémiu. Po prvom ročníku sa 90 percent žien, ktoré sa zúčastnili školenia, hneď zamestnalo. Firmy majú o ne záujem. Avšak naďalej chceme meniť mentalitu spoločnosti, preto podporujeme najmä mladé baby.“

 


Foto - Archív NK

 

V diskusií o knihe Ženský algorITmus, ste naznačili, že sa nestotožňujete s časťou o rodovej diskriminácií a sexizme. Prečo?

„Chlapi v Amerike majú teraz problém čo i len dohodnúť si stretnutie s kolegyňou bez toho, aby v miestnosti bol niekto iný. Už takmer všetko je brané ako harašment a obťažovanie. To mi prekáža, lebo ženy sa tak ukracujú a rôzne pracovné spolupráce, ktoré sa môžu naskytnúť.

Samozrejme, samotná kampaň #metoo je opodstatnená, mnoho žien má negatívne skúsenosti. Je super, že aj na Slovensku je táto téma aktuálna. I keď si myslím, že ako Slovenky sme ráznejšie a otvorenejšie, vieme sa ohradiť. No bola by som nerada, ak by sa to dospelo do extrému, že po piatej nemôžem ísť s kolegom na kávu.“

 

Stretli ste sa osobne s rodovou diskrimináciou v práci?  

„Nie.“

 

Tá sa však prejaví najmä, keď žena odíde na materskú dovolenku. Nepociťujete napríklad v tomto smere tlak spoločnosti?

„Akože raz za čas sa pritrafia komentáre. Som vo veku, keď sa na mňa všetci pozerajú s očakávaním, kedy zostanem tehotná. Ale pre mňa to nie je niečo, čo by ma trápilo. Je to moje rozhodnutie, kedy budem chcieť ísť na materskú. Samozrejme, ak boh dá a podarí sa to.“

 


Foto - archív NK

 

Aké sú reakcie mužov vo vašom okolí, keď verejne podporujete ženy v IT. Uvedomujú si muži absenciu žien v sektore, v ktorom inak tvoria väčšinu?

„Uvedomujú si to všetci uvedomelí a vzdelaní ľudia z IT sektora. Vidia, že nielenže je v ňom málo žien, ľudia chýbajú celkovo. Až 50 percent pracovnej sily tvoria ženy, takže tento nedostatok môžu ovplyvniť práve ony. Našou úlohou je ich v tom podporovať. A čo sa týka reakcií okolia, môj otec prebral záštitu nad projektom Aj Ty v IT, z čoho sa veľmi teším. Celkovo, môj priateľ, rodina, brat, všetci sú pro ženy. Nie to to však o pozitívnej diskriminácii. Nesnažíme sa pretlačovať ženy nasilu. Ide nám o to, aby sa zvýšil počet ľudí. Treba si uvedomiť, že práce v priemysle, napríklad robenie za pásom, tu už dlho nebudú. Preto na Slovensku musíme zmeniť tento prístup, inak budeme mať veľmi vysokú nezamestnanosť.“

 

Čo môže teda každá žena, ktorá možno nepričuchla k technológiám spraviť, aby bola bližšie k IT?

„Je jedno, či žena chce blogovať alebo robiť žurnalistiku. Podľa mňa to začína všímavosťou, teda že sa bude pozerať, prečo nejaká web nie je ideálny, kde by sa dal zlepšiť. Pritom stačí zmena fotky. Aj to je začiatok, kde sa človek môže učiť. No a potom byť otvorené. Čítať si o nových technológiách a vyhľadávať tieto témy.“

 


Foto - archív NK
 

Aký je váš postoj k feminizmu?

„Záleží od definície, ktorú ma asi každú inú. Pre mňa je feminizmus vo veľkej miere pozitívny. Najmä kvôli emancipácií, rovnosti príležitostí, pozeranie sa na človeka bez zafarbenia, bez genderu. Na druhej strane sa nestotožňujem s pozitívnou diskrimináciou či postojom chceme byť lepšie a podobne.“

 

Tvrdíte, že IT potrebuje viac žien. Potrebuje Slovensko viac žien v politike?

„IT je môj svet, politika až tak nie. Všeobecne si myslím, že ženy by mali byť zastúpené vo viacerých oblastiach viac, ako sú momentálne. Politika je jednou z nich. I keď je veľmi náročná, a ženy stoja pred otázkou či sa nevenovať rodine. Vidím to na mojej mame, že nie je jednoduché to rozdeľovať. Na druhej strane pozorujem, ako veľmi ju to baví. Cíti, že robí niečo pre to, aby Slovensko bolo lepšou krajinou. Takže, tie ženy, ktoré to tak cítia, by mali ísť do politiky.“