Dostala sa mi do rúk kniha o stolovaní, ktorá je iná ako klasická odborná literatúra. Líši sa veľkosťou (zmestí sa do kabelky), cieľovou skupinou, ktorú chce osloviť (každý, kto chce prežívať stolovanie ako súčasť svojho života a práce, chce mať pekný a úspešný deň), množstvom krásnych fotografií či zoskupením autorov. Je to kniha, ktorá sa dobre číta a v ktorej je všetko dobre vysvetlené. Je to kniha, aká doteraz v našich kníhkupectvách, ale najmä domácnostiach, chýbala.

Máte rande, pracovný obed či večeru v reštaurácii? Chystáte rodinnú oslavu, krst, kar, svadbu, romantický večer s partnerom, piknik, záhradnú oslavu? Kniha vás inšpiruje.

Napríklad taký piknik. Je to neformálna udalosť, na ktorú môžeme pozvať nielen rodinu, ale koho chceme. Stačí obrus, plný košík jedla a pitia, nejaký vankúš, zopár misiek, príbor a kvety, ktoré pokojne natrháte cestou na miesto pikniku. K tomu kartové alebo loptové hry, knihy alebo len jednoduchá konverzácia. Keďže je teplo, vezmeme len jedlo, ktoré rýchlo nepodliaha skaze a hlavne veľa tekutín. 

Zaujala ma i časť o hostiteľoch a hosťoch, pretože bežne sa nedočítate o tom, čo je úlohou hosťa a hostiteľa, čo by mali vedieť a ako by sa mali správať.

Obohatením knihy je aj 16 rôznych spôsobov skladania obrúska a niekoľko receptov. Páči sa mi, že kniha je svojou formou a väzbou určená na ľahkú manipuláciu a aj takto čitateľovi pripomína, že nie je na to, aby bola uložená v knižnici, ale aby bola prečítaná. A pokojne aj niekoľkokrát. Kniha do koča aj do voza. Praktický poradca, výborný darček pre dievčatá, ženy, ale i mužov. Už viem, komu ju darujem.

 

 

 

Prečítajte si aj Tak, akí by sme mali byť? Slušní alebo zdvorilí?