Britský veľvyslanec Andy Garth zdôraznil, že podpora žien nekončí týmto symbolickým stretnutím, a že britská ambasáda bude podporu angažovanosti žien rozvíjať ďalšími aktivitami. Pri príležitosti stého výročia založila britská vláda Fond storočia sufražetiek (Suffrage Centenary Fund), do ktorého alokovala 5 miliónov libier na podporu participácie žien v politike.

 

Foto - SH

 

Dajte ženám hlas

„Fond zahrňuje projekty, v rámci ktorých sú nádejným političkám poskytované kurzy na témy ako napríklad  politické vedenie, verejné vystupovanie a vzťahy s médiami. V Spojenom kráľovstve a po svete prebiehajú k tomuto výročiu rôzne oslavy celý tento rok. A dnes tak robíme aj tu, na Slovensku. Tieto udalosti nám pripomínajú, že cesta žien do politického života je stále v procese,“ povedal britský veľvyslanec.

Poslankyne sa tiež odfotili s vlajkou, ktorá bola kedysi symbolom Ženskej sociálnej a politickej únie (Women’s Social and Political Union). Tri farby zelená, biela a fialová (Green; White; and Violet) symbolizujú začiatočné písmená troch slov – Dajte ženám hlasy (Give. Women. Votes.). Táto vlajka však na Slovensku zostane len nachvíľu, pretože momentálne putuje po európskych diplomatických misiách oslavujúcich toto dôležité výročie.

 

 

Petrík: Oslovilo to opozičné i koaličné poslankyne 

„Zisk volebného práva žien nebol pred sto rokmi vôbec samozrejmosťou, desaťročia o neho bojovali ženy aj muži, takže je čo oslavovať. Veľká Británia bola len deviatou a Československo desiatou krajinou na svete. Boli sme veľmi pokrokovými krajinami,“ povedala poslankyňa Simona Petrík, ktorá pomáhala s organizáciou udalosti, a dodala, že výročie volebného práva spojilo všetky poslankyne bez ohľadu na politický tábor: „Mám obrovskú radosť, že táto udalosť, ktorú zorganizovala Britské veľvyslanectvo na Slovensku, oslovilo koaličné aj opozičné poslankyne. Tieto témy nás všetky spájajú a dúfam, že v týchto spoločných aktivitách budeme pokračovať.“

Už o rok bude Slovensko oslavovať sté výročie zisku volebného práva žien v Československu.