Vo chvíli, keď píšem tento stĺpček, mám spánkovú depriváciu. Prišla som z rodinnej oslavy, počas ktorej som si musela odskočiť, a pospať, aby som vydržala. Spala som tri hodiny, a napriek tomu je to vždy vzrušujúce – volebná noc je pre novinárov otravná a opojná zároveň. 
 
Samozrejme, závisí aj od toho, v ktorom volebnom štábe skončíte. Roky mi ako politickej redaktorke prischol najsilnejší Smer, ktorý novinárov necháva buď v zime, alebo v tlačovej miestnosti, kde sú len stoly a stoličky. V tom horšom prípade sa okolo vás ešte pohybujú rôzni hlavohruďoví SBSkári. Tento rok som si obehla všetky volebné štáby v Bratislave a mám veľa poznámok. Opäť sme si zažili bezkrkú SBSku – nie na štábe Smeru, ale u Václava Miku. Videli sme sklamania, tešenie sa, a ja som videla ešte jednu vec – málo žien. 
 
Nejde len o Bratislavu – pri akýchkoľvek voľbách, v politike je málo žien. Posledný prieskum agentúry FOCUS tesne pred voľbami ukázal, že Slováci si myslia, že ženy majú v politike menšie šance než muži. Tento výrok je stopercentne pravdivý. Problém nastáva pri druhej otázke prieskumu – iba štvrtina ľudí si myslí, že je to tak nesprávne. 
 
 
 
Slovensko má v porovnaní s ostatnými krajinami únie príšerné čísla – v participácii žien v politike zaostávame úplne všade okrem Najvyššieho súdu. My ženy, nechávame o sebe a svojich životoch, rozhodovať takmer výhradne mužov.  
 
Vo volebných štáboch to vyzeralo tak, ako to v realite aj je – vo väčšine z nich boli ženy hostesky, žena hovorkyňa a muži, ktorí rozhodujú. Muži v oblekoch, tváriaci sa super dôležito. A ženy, na okrasu. Pri vchode vám dajú visačku, vo vnútri donesú kávičku. 
 
Jediné, čo ma drží aspoň ako tak pri živote je, že novinári sú gendrovo absolútne vyvážení. Aj na Slovensku máme množstvo výnimočných žien novinárok, ktorých sa muži politici boja. Aspoň trocha tak v politike vyvažujú pánsky večierok. A čakajú, kým sa to postupne aspoň trocha otočí.
 
Je to aj na vás, ženy v meste. Aby ste volili ženy, aby ste kandidovali, aby ste sa aktivizovali. Aby ste zlepšili svoje okolie, svoje mesto a svoju krajinu. Držím vám do ďalších volieb palce! Teda, držím nám palce!