Mám rád Vianoce, lebo mám rád dobré jedlo, príjemnú atmosféru, prázdne mesto, darčeky. Mám rád Vianoce aj napriek tomu, že som Žid. Poviem to radšej hneď na úvod, lebo vy, drahé čitateľky, sa už určite drgáte a pýtate jedna druhej: A vie to on vôbec o sebe? Áno, vie. V poriadnych židovských rodinách sa oslavuje Chanuka. Tú mnohí spájajú práve so Štedrým večerom. Porovnanie však absolútne nie je na mieste. Vianoce sú stokrát lepší sviatok.

Viete, čo je Chanuka? Tisíce rokov dozadu, sa museli Makabejci, židovskí bojovníci, ukryť v jeruzalemskom chráme pred gréckym nepriateľom. Tam im malý plamienok ohňa vydržal osem dní. No a to je všetko. To je Chanuka.

Teší ma ale jedna vec. A to, že vianočný stromček nie je súčasťou židovskej tradície. Lebo, ak by bol, bolo by okolo neho tisíc nariadení, príkazov a zákazov. Najprv by sa rabín Myers s rabínom Kapustinom hádali o tom, ako ho správne zoťať, kedy ho zoťať, kde ho zoťať. Musel by sa nájsť ten najhumánnejší spôsob. Aký to má byť strom? Nesmie byť ovocný, lebo tým pádom by sme zničili potravu pre budúce generácie.

Môže prípadne nežid zoťať strom namiesto teba? Keď už ho nesieš domov, robíš požehnanie pred tým, ako vstúpiš do bytu alebo, až keď ľavá noha prestúpi prah? Keď staviaš strom do podstavca, musíš pritom myslieť na všetky mŕtve stromy, ktoré zahynuli pre ľudstvo. Vrátane tých, ktoré padli za obeť nábytku alebo papieru.

A keď ho dekoruješ, svetlá máš ťahať zľava doprava? A keď ich rozsvecuješ, sprava doľava? A čo keď sa vybije žiarovka? Každé jedno svetielko reprezentuje jedného Žida. A keď sa sviatky skončia, môžeš strom vyhodiť alebo ho máš nasekať a odložiť do pivnice? No, je nám toto treba? Nie. A preto Židia nemajú vianočný stromček.

Moja pani mi dala lístok s návrhmi na darčeky. Opýtal som sa jej, že či moja nekonečná láska a pozornosť jej nestačia. Dobre sme sa spolu zasmiali a tento článoček dopisujem v obchode so ženskou obuvou.

Dámy a páni, či už oslavujete pohanský slnovrat, narodenie Ježiška, plné sánky Santa Clausa, Chanuku alebo ako ja, ktorý som založil národný židovský sviatok Osamelého Žida sediaceho vo Verne, užite si ich. V pokoji, bez stresu a v pohode. Možno, že zo mňa hovoria antidepresíva, no ohľadom budúceho roka aj naďalej zostávam optimistom.

 

Prečítajte si aj Problém s normálnosťou