Keď začiatkom septembra ako predsedníčka senátu vyhlásila oslobodzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, málokto ju šetril. Včera odsúdila Mariana Kotlebu na 4 roky a 4 mesiace väzenia a Slovensko ju oslavuje. 

Sudkyňa špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová ukazuje odvahu v ťažkých procesoch, bez ohľadu na reakcie, aké to vyvolá. 

Kotleba skúšal trpezlivosť sudkyne

"Samozrejme, nemôžem povedať, že som nadšený, pretože som čakal oslobodenie. Z odôvodnenia rozsudku je jasne vidno, že rozsudok bol napísaný vopred, že rozsudok dnes nebol tvorený, že to jednoducho bola pripravená vec," zareagoval po verdikte Marian Kotleba. 

Kotleba včera skúšal trpezlivosť sudkyne i verejnosti, keď svoju záverečnú reč naťahoval 8 hodín. Samosudkyňa ho trikrát napomenula a prerušila, napokon mu udelila pokutu 500 eur. Upozornila ho, že prednáša nesúvisiace veci, čo môže napĺňať znaky pohŕdania súdom.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová napokon uznala Kotlebu za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Verdikt nie je právoplatný, je možné sa voči nemu odvolať na Najvyšší súd SR.

Kotleba rozdával kontroverzné šeky 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Podľa sudkyne zneužil svoje postavenie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Súd sa podľa jej slov v rámci dokazovania zameral na povahu číselnej kombinácie notoricky známych čísel používaných medzi extrémistami. 

Sabová: Znaky extrémizmu

"Takéto čísla majú význam len s inými okolnosťami, a to keď prejavujú znaky extrémizmu," zdôvodnila okrem iného verdikt sudkyňa. Podľa jej slov sa súd zameral na to, či takéto okolnosti boli zistené u predsedu ĽSNS. Znalci potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi.

Číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu 'Heil Hitler!'). Kotleba tým podľa obžaloby verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a neonacistickej ideológii.

Výborné hodnotenie pre Sabovú

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Sabová má medzi sudcami veľmi dobré renomé. “Keď rozhoduje, aktívne prezentuje svoje odborné názory, ktoré logicky a presvedčivo odôvodňuje. Dodržiava zásady sudcovskej etiky,” napísal o nej hodnotiaci sudca JUDR. Igor Králik v roku 2017. V hodnotení od januára 2012 do decembra 2015 získala 96 bodov, čo je hodnotené ako “výborné”. 

Za mreže už poslala bývalých ministrov SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova v kauze nástenkového tendra. Bola aj pri rozhodovaní v kauzách Drukosu či BMG Invest.

“Podľa mňa rozhodovala v súlade s právom a tak by mal postupovať každý sudca/sudkyňa a nezľaknúť sa toho, že v súdnej sieni práve sedí aktívny politik/čka,” povedala pre Ženy v meste právnička Zuzana Števulová z Progresívneho Slovenska.

“Tento rozsudok vítam a dúfam, že bude potvrdený aj v odvolacom konaní. To podľa mňa otvorí generálnej prokuratúre možnosť podať nový - kvalitnejší a lepší - návrh na rozpustenie ĽSNS, k čomu dúfam dôjde.