Súd odsúdil predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. V utorok o tom právoplatne rozhodol Najvyšší súd (NS) SR.

Kotleba už nebude poslancom

Kotleba tak automaticky prichádza o poslanecký mandát. Opätovne bude môcť kandidovať vo voľbách až po zahladení vo výpise registra trestov, čo je minimálne 3 roky.

Odvolací súd zrušil pôvodné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z októbra 2020, ktorý ho odsúdil na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš zdôraznil nielen nacistickú a neonacistickú symboliku čísiel 14 a 88, ale aj termín odovzdávania šekov - výročie vyhlásenia Slovenského štátu. Kotleba podľa súdu týmto spôsobom "oslavoval vznik Slovenského štátu založeného aj na princípoch fašizmu a nacizmu".

Kotleba rozdával šeky za 1488 eur

"Mám dva pocity, ktoré sa vo mne miešajú. Prvým je nespokojnosť s právnou kvalifikáciou, ale veľká spokojnosť s právoplatným rozsudkom voči predsedovi politickej strany, ktorý tým pádom opúšťa parlament," povedal po vyhlásení rozhodnutia prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz. Nesúhlasí s dĺžkou skúšobnej doby, ktorá je podľa neho krátka.

Dokazovanie na ŠTS podľa prokurátora potvrdilo právnu kvalifikáciu propagácie extrémizmu.

NS SR však na rozdiel od ŠTS nedospel k záveru, že by Kotleba tieto ideológie propagoval. "Takéto konanie nebolo spoľahlivo a bez akýchkoľvek pochybností preukázané," dodal predseda senátu.

Ako ďalej uviedol, odsúdený sa trestného činu dopustil v pozícii predsedu ĽSNS a súčasne vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Kotleba rozdával kontroverzné šeky v hodnote 1488 eur 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám ich odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Znalci pred ŠTS potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi.