Aktivistka MONIKA KOZELOVÁ upozornila na prípad Marca v blogu a pripojila video, ktoré je len pre silné povahy. 

 

Ako ste sa dostali k prípadu prváka Marca?

"Na prípad ma upozornila riaditeľka školy, odkiaľ Marca odobrala sociálka a súdny úradník."

 

Čo vás presvedčilo, že ste k prípadu napísali blog, ktorý na prípad upozornil?

"Nikto a nič ma nemuselo presviedčať, toto bol tak bezprecedentný prípad, že som nemohla byť ticho, ani keby som o tom sama seba presviedčala."

 

Prečo podľa informácií, ktoré máte k dispozícií, došlo v jeho prípade k obratu? Súdy ho najprv zverili starej mame a potom si ho mohla vziať mama...

"Ťažko povedať, či to bolo zlé naštudovanie spisu, alebo osobný nátlak matky. Faktom je, že odobratie je veľmi rozporuplné najmä z hľadiska niekoľkonásobného porušenia zákonov."

 

Kde došlo podľa vás k zlyhaniu?

"K prvotnému zlyhaniu prišlo u kolíznej pracovníčky, ktorá jasne nedeklarovala ponechanie dieťaťa v opatere starej mamy a to aj napriek tomu, že to dieťa neustále opakovalo aj pri výsluchu v škole, ktoré bolo niekoľko týždňov pred odobratím. Ďalším zlyhaním bolo potom rozhodnutie sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici. No a špičkou ľadovca bol súdny úradník a opäť kolízna kurátorka, ktorá mala obhajovať práva dieťaťa a pri tak tvrdom zákroku v škole vôbec nezakročila."

 

Ako hodnotíte reakcie úradov po zverejnení prípadu?

"Tí, ktorých sa to priamo týka, sa snažia vykrúcať a vyhovárať, vyhrážajú sa trestnými oznámeniami mne, aj starým rodičom. Našťastie čelom sa k problému postavili obaja dotknutí ministri – minister Richter a ministerka Žitňanská, ktorí priznali zásadné chyby v tomto prípade."

 

Aké ďalšie kroky teraz podnikáte?

"Advokátka starých rodičov pripravuje trestné oznámenia na oba úrady, skúmame všetky materiály a všetky pochybenia a smerujeme veci tak, aby súd definitívne rozhodol, lebo ešte nebolo konečné rozhodnutie vo veci. Preto je zvláštne, že sa dieťa odobralo skôr, ako padla definitíva."

 

Môže mať tento prípad ešte dobrý koniec, keď už je Marco mimo Slovenska?

"Všetci zainteresovaní a myslím, že aj celé Slovensko veríme, že áno."

 

Prečítajte si aj Prvák Marco

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu