Spoznali sa už počas štúdia na Európskom inštitúte dizajnu v Ríme a takmer dvadsať rokov tvoria najúspešnejšie dizajnérske duo. Sedemnásť rokov navrhovali Pierpaolo Picccioli a Maria Grazia Chiuri módne kolekcie pre značku Valentino, od roku 2008 už ako kreatívni riaditelia, ktorí dostali túto značku na vrchol i obchodne.

Od septembra sa duo rozdelí. Pierpaolo Picccioli ostáva sám u Valentina a Maria Grazia Chiuri (52) sa stane prvou ženou na poste šéfdizajnérky u Diora.

 

Pierpaolo Picccioli a Maria Grazia Chiuri a ich posledná júlová prehladaka pre Valentino.

 

Tá pravá žena

„Dlhšie som uvažoval nad tým, že sa kreatívnym riaditeľom stane žena a táto žena je tá pravá,“ povedal podľa Die Welt Sidney Toledano, prezident  a CEO Christian Dior.

Značka, ktoré je od roku 1946 synonymom klasickej elegancie, zvýrazňujúcej ženskosť a krásu, nemala za celú svoju sedemdesiatročnú históriu kreatívnu riaditeľku ženu. "Je to neuveriteľná zodpovednosť prevziať ako prvá žena kreácie v módnom dome, ktorý je tak silno spojený s prejavmi čistej ženskosti,“ reagovala talianska návrhárka Chiuri podľa Die Welt.

 

Šaty od Marie Grazie Chiuri.

 

Chiuri, mama dvoch detí, patrí k tej generácii dizajnérov, ktorí sa remeslu naučili v škole. Talianska návrhárka je navyše známa tým, že využíva nové technológie, ktoré sú nielen pre módu dnes kľúčové.

Využila to napríklad počas minuloročnej prehliadky Valentina, kde sa na záver objavili herci Ben Stiler a Owen Wilson, známi z filmovej komédie Zoolander. Zoolander moment zaplavil vtedy celý Instagram a postaral sa o maximálnu pozornosť pre celú kolekciu.

 

 

Nový Dior

„Je to veľmi priama osoba. Úprimne povedané, už pri našom prvom stretnutí mi bolo jasné, že to bude ONA,“ povedal Toledano, ktorého nadchli jej jasné vízie o nárokoch a potrebách modernej ženy. „Zákazníci sa musia pripraviť na celkom nový Dior,“ dodal pre magazín Business of Fashion.

Chiuri, ktorej šaty nosia herečky Keira Knightley či Gwyneth Paltrow, prevezme svoj nový post koncom septembra.

 

Šaty od Marie Grazie Chiuri.

 

Prečítajte si aj Po škole urobila kariéru v Hong Kongu. Parížska škola módy teraz naberá študentov v Bratislave