Bola trikrát nominovaná, včera však v kategórii Hudba získala Krištáľové krídlo, ktoré sa udeľuje každý rok významným osobnostiam v deviatich kategóriách.

Krištáľové krídlo získali štyri ženy

Úspešná skladateľka Ľubica Čekovská dostala prestížnu cenu za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom, ktorú uviedli v skrátenej adaptovanej podobe v auguste 2020. Je to jej druhé dielo po opere Dorian Gray.

“Cítim sa tu ako doma,” povedala k počtu nominácii Čekovská, ktorá za najkrajšie kompozície označilo svojich dvoch synov.

Eva Gažová.  Foto TASR - Jakub Kotian

Ľubica Čekovská bola jednou zo štyroch žien, ktoré včera pod holým nebom  v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok získali Krištáľové krídlo. Nominovaných bolo 41 osobností, z toho 11 žien.

V kategórii Filantropia vyhrala národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovenska pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením Eva Gažová. Pri preberaní ceny poďakovala všetkých športovcom, ale hlavne rodičom športovcov a trénerom, ktorí by si na pódiu zaslúžili stáť.

Krištálové krídlo 2020: víťazi a víťazky 

Kategória Výtvarné umenie patrila manželom Jane Machatovej a Petrovi Machatovi, ktorí sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov. Ich tvorbu poznajú aj v medzinárodných galériách vo Viedni alebo Paríži a Slovensko úspešne reprezentovali na najrenomovanejšom šperkárskom podujatí – Schmuck v Mníchove.

Peter Machata a Jana Machatová.  Foto TASR - Jakub Kotian 

Cenu v kategórii Hospodárstvo získal Pavol Jakubec, ktorý stojí za IDC Holding. Je to jedna z najväčších a najstabilnejších potravinárskych firiem u nás, ktorá ani počas pandémie neprepúšťala a ľuďom nemeškali výplaty.

Kategóriu Šport vyhral Michal Martikán, ktorý je zároveň aj prvým mužom športovej histórie, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou. Cenu za neho prebral Richard Lintner.

Kategória Inovácie a startupy patrila mladému a talentovanému Martinovi Hermanovi, ktorý začal na vývoji rôznych aplikácií pracovať už v 14 rokoch. Jeho firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológií k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Martin Herman s cenou v ruke vyzval všetkých prítomných, aby sa nechali zaočkovať.

Vyhral Peter Bebjak

Kategóriu Divadlo a audiovizuálne umenie vyhral herec, režisér, producent a scenárista Peter Bebjak, ktorý verí, že má najlepšie obdobie stále pred sebou.  V roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala film Správa na Oscara. Veľký úspech zožal aj televíznou minisériou Herec, ktorá mu priniesla nomináciu na prestížnu cenu Prix Europa.

Víťazi a víťazky Krištáľového krídla 2020.  

K svojim postavám povedal, že žili v dobách nenávisti. Možno máme pocit, že sa tieto doby skončili, ale ako vnímam vyjadrenia politikov a ľudí vo verejnom živote, stále pociťujem, že využívajú rétoriku nenávisti a vyvolávania strachu. Dúfam, že je to len touto dobou neistoty a verím, že potom nastane doba akceptácie a doba rozumu, povedal  s cenou v ruke Bebjak a zožal veľký potlesk.

Kategória Publicistika a literatúra priniesla Krištáľové krídlo literárnemu vedcovi, prekladateľa a vysokoškolskému pedagógovi Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Mariánovi Andričíkovi. Dostal ho za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetových diel Stratený raj od Johna Miltona.

Krištáľové krídlo: Dve mimoriadne ceny

Porotcovia tento rok udelili dve mimoriadne ceny.  Jednu získala Daniela Ostatníková, ktorá sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach najmä téme autizmu. Po dlhých rokoch úsilia sa v roku 2020  situácia pohla dopredu a momentálne sa na ministerstve zdravotníctva pracuje na diagnostických štandardoch pre toto ochorenie a na vzniku centier pre poruchy autistického spektra na Slovensku. Rok 2020 je teda možné považovať za zlomový z pohľadu celkového vnímania a prístupu k ľuďom s autizmom na Slovensku. Daniela Ostatníková dokázala motivovať mnoho ďalších, najmä mladých vedcov a lekárov, ktorí v jej diele pokračujú.

Profesorka Daniela Ostatníková si preberá Mimoriadnu cenu. Foto TASR – Jakub Kotian

Mimoriadne ocenenie dostal aj vysokoškolský profesor Karol Horák, dramatik, prozaik, literárny a divadelný vedec. Jeho hry uviedli slovenské i zahraničné divadlá. V súčasnosti ešte stále aktívne i organizačne pracuje na Prešovskej univerzite. Krištáľové krídlo sa udeľuje od roku 1997. Z dôvodu pandémie koronavírusu sa musel galavečer 24. ročníka Krištáľového krídla viackrát presunúť. Pôvodne bol galavečer naplánovaný na 7. februára 2021. Organizátori už v minulosti odmietli, aby sa podujatie presunulo do online priestoru.