Pätnásť rokov pracovala ako učiteľka na základnej škole, keď začala uvažovať o zmene. Pol roka ostala doma, aby si užila vnučku a pomohla dcére na materskej. Potom mala v pláne pracovať v zahraničí a precestovať svet. “Snívala som o tom od sedemnástich. Pandémia mi úplne zmenila plány,” hovorí Katarína Hanzlíková. Musela si začať hľadať prácu doma, ale neuspela. “Zistila som, že manuálne pri páse nedokážem pracovať, mám 46 rokov. Viem pracovať hlavou,” povedala.    

Mesiac sa pripravovala na skúšky v Národnej banke. A od marca pracuje ako finančná poradkyňa, ktorá sa venuje hlavne dôchodkovému a životnému poisteniu.

Dobrý finančný poradca

Katarína Hanzlíková je vo svojej novej profesii začiatočníčka. V júli sa na firemnej grilovačke prvý raz osobne stretla s kolegami, ktorých dovtedy poznala iba z online školení. “Finanční poradcovia nemajú dobrú povesť, na Slovensku funguje veľa spoločnosti a nie všetky dobre. Závisí to aj od vedenia spoločnosti, ako ste vyškolení, ako fungujete. Ja som veľmi rada, že som s týmito ľuďmi,” hovorí.    

Katarína Hanzlíková.  Foto - autorka

Počas grilovačky sa vyhlasujú najlepší zo skupiny za posledný polrok. Bohumil Hebelka sa stal najlepším vedúcim reprezentantom, to znamená, že má vlastný úspešný tím. “Musím viesť seba i mojich ľudí, pracovať s nimi a podporovať ich,” opisuje svoju prácu. Ako finančný poradca pracuje tretí rok, ale nerobí to na plný úväzok. Dva dni v týždni pracuje na súkromnej ortopedickej klinike. Povolaním je zdravotný brat, čo berie ako posolstvo. 

Finančné poradenstvo tu mnohí robia na čiastočný úväzok potom, čo absolvujú školenia o produktoch, obchodných zručnostiach a komunikácii a prejdú skúškou v Národnej banke. 

“Väčšinou s poradenstvom začínajú popri inej práci, ale mojím cieľom je, aby sa z toho čím skôr stal ich jediný a hlavný zdroj príjmu, ktorý by mal byť minimálne 2- až 3-násobkom toho, čo zarábajú na plný pracovný úväzok. K tomu ponúkame voľný čas, aby sa mohli venovať rodine. Oslovuje to stále viac silné a ambiciózne ženy, ktoré chcú zarábať i mať čas na rodinu,” hovorí Filip Pilka, ktorý už vychoval úspešných finančných poradcov a poradkýň, čo si dnes vedú vlastné kancelárie. 

Hľadajú mužov i ženy do tímu

Nehľadá do tímu takých, čo to chcú len skúsiť a rýchlo zarobiť. “Dôležitými vlastnosťami sú u týchto ľudí ľudskosť, otvorenosť a hlavne zodpovednosť, pretože je to práca, kde narábame s veľmi dôležitými údajmi a nemyslím tým len osobné údaje klienta, ale aj údaje o jeho financiách či rodinnej situácii. Musíme si túto dôveru vážiť a zaslúžiť,” hovorí Filip Pilka. 

On sám podniká vo finančnom svete 9 rokov a vo svojom tíme má 25 ľudí. “Na každého jedného člena tímu som nesmierne hrdý, pretože dokázali vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a posunúť sa,” hovorí. Najdôležitejšie pre neho je, aby si v tíme sadli aj navzájom, prebehla medzi nimi podnikateľská chémia a rozbehli spoluprácu na dlhé roky. “Potrebujem ľudí, ktorí sú oporou pre klientov, ale podporujú aj seba navzájom,” hovorí Filip Pilka. Spočiatku mával v tíme samých mužov, teraz sa pomer zmenil a ako sám hovorí, je to v rovnováhe tak ako má byť. 

Finanční poradcovia Zuzana Rýdza (druhá zľava), Filip Pilka (v strede) a Bohumil Hebelka (tretí sprava).   Foto - facebook

Zuzana Rýdza bola dlhé roky odborníčkou v úplne inom segmente. Vyštudovala  hygienu potravín na strednej škole veterinárnej a vysokú školu poľnohospodársku so zameraním na spracovanie produktov živočíšneho pôvodu. Robila v mäsokombináte, neskôr na Slovenskej poľnohospodárskej potravinovej inšpekcii. Darilo sa jej, bola vedúcou, viedla ľudí.

Po štyridsiatke ju prevalcovali životné zmeny. Odišla zo štátnej správy, kde už nemohla napredovať, pretože jej chýbala znalosť jazykov. Rozviedla sa, vrátila so do Bratislavy. “Klesla som si na úplné dno,” priznáva. 

Od pokladníčky po finančnú poradkyňu

Kariéru si začala budovať úplne od nuly. Doslova. Začínala ako pokladníčka v Tescu, než si ju všimli a povýšili. Prešla niekoľkými reťazcami, viedla oddelenia, a riešila popri tom svoju vlastnú finančnú situáciu. “Učila som sa na vlastnej koži, že všetko sa dá riešiť, otázkou len je, koľko to bude trvať,” hovorí Zuzana Rýdza, ktorá sa financiám venuje päť rokov. 

Najprv začala s finančným poradenstvom, tri roky popri tom buduje vlastnú účtovnú firmu, čo bol vždy jej sen. “Chcela by som mať vlastný tím finančných poradcov a venovať sa hlavne téme cyklické ženy v podnikaní,” hovorí a vysvetľuje, že medzi klientmi má veľa žien, ktoré s podnikaním začínajú a potrebujú poradiť.

Medzi finančnými poradcami a poradkyňami nájdete najrôznejšie profesie. Ale zhodnú sa v odpovedi, čo ich na tej práci baví. Učia ľudí narábať s peniazmi zodpovedne, vo svoj prospech. “V banke vám ponúknu milión produktov, ktoré ľudia nepotrebujú, lebo banky klientov nepoznajú, my ich poznáme osobne. U nás to je šité na mieru,” hovorí Bohumil Hebelka. Zuzana Rýdza prikyvuje. “Najviac má baví ten waw efekt, že sa to naozaj dá dobre nastaviť. Čiže vysvetľujeme a vzdelávame, na čo tie produkty sú a majú slúžiť,” hovorí. 

Finančný poradca Bohumil Hebelka.   Foto - autorka 

Peniaze a pandémia

Všetci sa zhodnú v tom, že pandémia veľa vecí zhoršila, ale priniesla aj pozitívne zmeny. “Vieme teraz pracovať efektívnejšie, nemusíme sa s klientmi stretnúť osobne, ale veľa vecí dohodneme aj online,” hovorí Bohumil Hebelka. Zmenil sa aj prístup ľudí k peniazom. “Sú opatrnejší, konzum pokračuje, ale začali viacej šetriť a investovať a pýtať sa. Aj životné poistenie a poistenia straty príjmu ich začali viac zaujímať, keďže počas covidu zistili, že je to potrebné,” vysvetľuje. On sám veľa pracuje so seniormi, ktorí si vyžadujú viac času a trpezlivejší prístup.

Každý z nich si už na finančných poradcov vypočul niečo nelichotivé. “Netreba s tým bojovať, iba kvalitne a zodpovedne pracovať a časom človek zistí, že nemá núdzu o klientov a obracajú sa na neho opakovane,” dodáva Filip Pilka, ktorý do tímu hľadá ďalších mužov a ženy. Chce im ponúknuť to, čo si sám na svoje práci váži.  

“To, že som sa rozhodol spolupracovať v tomto biznise s najväčšou spoločnosťou v Európe OVB Allfinanz Slovensko, a.s. bolo pre mňa najlepším podnikateľským rozhodnutím v živote, aké som mohol spraviť. Získal som všetko, čo som chcel - hlavne časovú slobodu, neobmedzený kariérny rast, nemám platový strop, pracujem, kedy chcem a oddychujem, kedy chcem,” dodáva Filip Pilka, ktorý firemnú grilovačku pre svojich kolegov a ich rodiny zorganizoval.