Keď sa ku mne rozbehlo dievčatko s kyticou bola som v rozpakoch. Práve prišli prví hostia a medzi nimi aj malá slečna, ktorá bola pripravená zablahoželať tej, ktorá oslavovala okrúhle výročie. A ja som ju vyviedla z miery. Povedala som jednoducho, že ja dnes neoslavujem, ale tá teta, ktorá stoji vedľa mňa. No lenže teta vedľa mňa ešte nebola pripravená na gratulantov. Nestihla sa osprchovať, prezliecť, nalíčiť atď. Vyzerala ako Popoluška a preto si ju dievčatko nevšimlo. Trápna situácia. Aj pre oslávenkyňu, aj pre mňa a aj pre gratulantov...

Keď som organizovala prvú žúrku, pri príležitosti svojich 18. narodenín, urobila som tú istú chybu a namiesto, aby som vyzerala ako hviezda, bola som za Popolušku. Otvárala som dvere a vítala hostí s prstami od majonézy a neupravenými vlasmi. Keby som dala na slová mojej mamy... ale kto už v puberte počúva rodičov?

Každá z nás to pozná, keď chce hostí prijať čo najlepšie, niekedy sa aj v tom pobehovani po dome pozabudne. Však toľko treba urobiť: poupratovať, vymyslieť menu na oslavu, nakúpiť, navariť, napiecť, prestrieť stôl a tak ďalej, a tak ďalej. Veď to poznáte.

Keď to má niekto dobre zorganizované, vyzerá ako keby sa nič nedialo. Napríklad pred pár dňami sme s manželom boli vo Varšave, kde nás čakala naša známa. Vždy, keď ideme za Elou, viem, že všetko bude perfektné pripravené. Aj tentokrát tak bolo. Čakala nás s večerou. Po dlhej ceste z Bratislavy do Varšavy to dobre padne, keď vás čakajú milí ľudia a dobré jedlo.

Ten večer nečakala len nás, ale aj ďalší pár známych z Bratislavy, ktorí príšlí dve hodiny po nás a iný pár, ktorý prišiel pred nami. Ela totiž chystala veľkú oslavu pre svojho manžela. Ďalší deň pricestovali noví hostia, ktorých zase čakala s obedom. Perfektným, podotknem. Večer bola oslava pre približne 40 osôb. A ešte som zabudla dodať, že pri tom všetkom Ela vyzerala super a na jej tvári vôbec nebolo vidno žiadnu únavu. No proste všetko fungovalo tak ako si to perfektné ženy predstavujú.

Tak v čom to je? Logistika? Schopnosť všetko dobre naplánovať a zrealizovať? Alebo sú aj nejaké ženské finty, ktoré je dobre si osvojiť?

Až časom som si zaspomínala na to, čo mi hovorila moja mama. Upozorňovala ma na to názorne, keď čakala hosti. Vedela výborne variť, piecť a tak ďalej. Vždy mala všetko pripravené dopredu. Pred príchodom hostí, aj keď nie všetko bolo ešte tip – top, sa vždy vzdialila, aby sa venovala sebe. „Veď nemôžeš vyzerať ako Popoluška, keď prídu hostia,“ hovorievala „ako hostiteľka máš vyzerať perfektne, ale to dosiahneš len vtedy, keď sa budeš sebe venovať pred ich príchodom, potom to už nejde.

Cukor, či vidličku vieš vždy doplniť na stôl počas ich prítomnosti, ale na seba už čas mať nebudeš a navyše, prečo ťa majú vidieť spotenú, či unavenú?“. Mala pravdu. Každú ženu, ktorá na seba zabudne, prekvapí zvonček. Vtedy sa podobá na rozprávkovú Popolušku, ktorú zastihlo dvanásť hodín a kúzlo bolo preč. Milé dámy, kúzlo si treba ustrážiť.