Prešovské divadlo si vyhladila ako tínedžerka. „Poznala som ho z návštev u brata. Učarovalo mi výzdobou, krásnym lustrom, vôňou šminiek,“ povedala v rozhovore pred denník SME herečka Kveta Stražanová. Mala sedemnásť, keď  sa stal členkou umeleckého súboru Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Dnes oslavuje 75 rokov a stále mu je verná.

Kveta Stražanová - Lukošíková, rod. Michalcová sa narodila 10. mája 1942 v Novákoch. Do divadla nastúpila v septembri 1959 ako čerstvá absolventka jedenásťročnej strednej školy bez akéhokoľvek divadelného vzdelania. Začínala v spevohre, ale rýchlo sa vypracovala na poprednú hereckú protagonistku prešovskej činohry. Od roku 1961 je obsadzovanou členkou prešovskej činohry.

 


Starci na chmeli, prvý český muzikál, ktorý v r. 1964 uviedli v kinách, po prvýkrát v divadelnej podobe uviedlo Divadlo Jonáša Záborského v Prešove v roku 2003.   Foto - TASR

 

Mama chcela dcéru a herečku

K divadlu ju priviedla jej mama, Češka. „Mala už takmer štyridsať rokov, keď zrazu zistila, že je tehotná. Myslela si najprv, že je to len myóm, keď sa ukázalo, že skutočne čaká dieťa, začala sa modliť k Panenke Márii, aby to bola dcéra a herečka,“ hovorí pre SME.

Mama jej fandila celý život. „Keď som účinkovala vo svojom prvom filme a bola na titulke časopisu Film a divadlo, skúpila asi 50 výtlačkov a rozposlala ich celej rodine. ‚Ať to taky vidí, ať mi tě závidí.' Divadlo milovala. Aby mu bola čo najbližšie, prenajali si otcom v našom divadle bufet. Stále ju vidím vzadu pri tých stĺpoch stáť, s bielou čelenkou, v bielom plášti,“ dodala Stražanová.

Pracovitosťou a poctivým profesionalizmom dokazovala Stražanová vieru v divadelné umenie a jeho hodnoty, obhájila ich svojím životom, prácou a vlastnou cestou umením. Počas doterajšej kariéry stvárnila celú plejádu rôznorodých postáv z diel domácej i zahraničnej proveniencie.

 

Obchod na korze v roku 2014. Foto TASR – Milan Kapusta

 

Najvýraznejšia mimobratislavská herečka 

Predstaviteľka moderného, psychologicko-realistického herectva, je jednou z najvýraznejších hereckých osobností mimobratislavského divadelníctva. Jej herectvo spočiatku nadväzovalo na tradičnejšiu líniu psychologického realizmu, ktorému bola vlastná spontánnosť, intuitívnosť a emocionalita. Kveta Stražanová vynikla v úlohách lyrických i temperamentných dievčat. Kľúčový význam pre jej herecký vývoj mali dve slávne Shakespearove postavy - Júlia (Romeo a Júlia, 1964) a Katarína (Skrotenie zlej ženy, 1965).

Svoje dramatické umenie predviedla v kreáciách zložitých ženských hrdiniek, akými boli napríklad Hana Čajková (Hájnikova žena, 1965) alebo Roxana (Cyrano z Bergeracu, 1977). Komediálny talent preukázala v komédii Harold a Maude (2001), ktorú uviedlo Štátne divadlo (ŠD) Košice. Na košickej scéne zažiarila tiež v postave Mag Folanovej v hre Krásavica z Leenane, za ktorú v roku 2005 dostala výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadla.

 

V roku 2008 získala Kveta Stražanová Cenu Jozefa Kronera.  Foto - TASR

 

Na filmovom plátne debutovala Kveta Stražanová v roku 1963 v poviedkovom filme Tvár v okne. Zahrala si aj v historickej snímke Skrytý prameň (1973), v komédii Sebechlebskí hudci (1975), v dráme Hodiny (1980) alebo v päťdielnom televíznom filme Nepokojná láska (1975), kde sa objavila po boku Júliusa Pántika.

Herečka je laureátkou rôznych divadelných ocenení a nositeľkou titulu zaslúžilá umelkyňa, ktorý dostala v roku 1989. Štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy jej v roku 2003 udelil prezident Slovenskej republiky a získala ho za významné zásluhy v oblasti divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby.

 

Manželia a herci Stražanovci.  Foto - TASR

 

Maľuje dlhšia ako je herečkou      

S manželom a hercom Jozefom Stražanom vychovali nielen vlastnú dcéru, ale ja dve bratove deti, ktoré ostali bez rodičov. „Stala sa nám v rodine tragédia, moja neter a synovec ostali bez matky, ich otec pracoval v Nemecku, nemali sa kam podieť. Jožo neváhal ani sekundu a povedal, že bude rád, ak budú bývať u nás, že sa o nich postará. Do bodky to splnil a ja mu budem za to do smrti vďačná, pretože mohol povedať nie, veď s tými ľuďmi nemal v podstate nič spoločné,“ chválila Stražanová postoj manžela pre ženský web.sk. 

Verejnosť pozná herectvo Kvety Stražanovej, umelkyňa sa však venuje aj farbám a štetcom. Oleje maľuje už od 15 rokov. Stražanovej maliarsky talent prezradil jej manžel, tiež herec Jozef Stražan s tvrdením, že jej obrazy majú šmrnc.

 

Kveta Stražanová.  Foto - TASR

 

Prečítajte si aj Producentka Barbara Janišová Feglová: Z histórie vytŕčajú mužskí hrdinovia, ale po ženských treba pátrať