„Najčastejšie problémy, ktoré ženy trápia a zbytočne, sú vrásky, strie a jazvy. Pokiaľ nie sú naozaj veľké, dá sa s nimi jednoducho zabojovať. Laserová medicína je už dnes tak ďaleko, že ich vieme šetrne a bezbolestne riešiť,“ upozorňuje dermatologička Alexandra Novotná zo súkromnej kliniky korektívnej dermatológie a plastickej chirurgie Esthetic v Bratislave.

Práve jej klinika disponuje najnovšou laserovou technológoiu, ktorá jazvy, vrásky a strie jednoduchou aplikáciou dokážte vyriešiť.

„Potrebuje to iba trpezlivosť. Nikto nemôže očakávať okamžité zázraky. Po potrebných ošetreniach sa však môže dostaviť. Máme 45-ročnú klientku, ktorá sa už nechce pozerať na škaredé jazvy na kolene a pod pupkom. Ostali jej po viac ako desaťročných laparoskopických operáciách. Kedysi jej robili plastiku predného prekríženého väzu na kolene a ostali jej tam naozaj škaredé jazvy, keďže v tom čase ešte chirurgovia štepy brali pod kolenom a nie zo zadnej časti tela,“ spomína si primárka súkromnej kliniky Esthetic, ktorá klientku dopredu upozornila , že laserový zákrok nemusí účinkovať pri starých jazvách.

„Každý zákrok je individuálny tak ako človek a aj jeho jazva. Klientka už bola na zákroku štvrtý raz a sme veľmi radi, ako je jazvy výrazne miznú,“ spokojne hovorí lekárka. „To, že laserové žiarenie výborný pôsobí aj na mladé vrásky, strie a jazvy som vedela, ale že sa nám podarí takto odstrániť jazvu staršiu ako 10 rokov, to ma prekvapilo. Samozrejme, klient nesmie očakávať, že k nám príde dvakrát a bude po jazve, vráskach či striách. Ide o najmodernejšiu laserovú liečbu, ktorá potrebuje svoj čas,“ vysvetľuje primárka pravidlá liečby, vhodnej aj pre mužov.

 

 

Jednoduchý zákrok

Jazvy sa nedajú odstrániť všetky a všetkým. "Každá jazva a jej odstránenie najmodernejšou technikou Resurf fx je jedinečná a tak k nej aj pristupujeme. Rovnako ako k 23-ročnej jazve mladej ženy, ktorá ju má na tvári, cez celé líce. Prišla, keď ju ešte nemala ani rok. Je to pre nás naozaj výzva, ale vyzerá to veľmi dobre, “ teší sa primárka.

Zákrok je naozaj jednoduchý. Lúč lasera pôsobí na konkrétne miesto a aplikuje lúč, ktorý kožu len jemne poštípe. Liečba jaziev, strií a vrások je aplikovaná cieľovou substanciou, kedy sa zachytí laserový lúč s vodou, ktorý obsahuje kožné tkanivo.

„Takto dochádza k obrusovaniu pokožky, ktorá vyhladzuje vrásky, jazvy aj strie na tvári a ďalších častiach tela,“ vysvetľuje postup laserovej liečby Alexandra Novotná.

„Používame rôzne formy obrusovania, podľa toho, kde sa jazva, vráska alebo stria nachádza. Od najslabšieho až po výrazné, ktoré teraz používame na liečbu jazvy kolena klientky. Laserom takto vyhladzujeme aj jazvičky po akné, pigmentové škvrny, xantelazmy a rôzne typy výrastkov,“ vysvetľuje možnosti primárka Novotná. Robia sa práve v jarných mesiacoch alebo v období s dokonalou fotoprotekciou, teda s prípravkami s vysokou ochranou voči UV lúčom. Dĺžka hojenia závisí od ošetrenia, cca päť až sedem dní.

 

 

Čo je to frakčný resufacing

Frakčný laserový resurfacing je ambulantný zákrok, pri ktorom nie je potrebná akákoľvek anestézia. „ Napriek tom vyhladzuje vrásky až do 3. stupňa hĺbky. Pri menších muších, musíme zákrok zopakovať dva až trikrát, pri väčších podľa potreby. Laser Resurf fs odstraňuje aj pigmentácie, jazvičky po akné a rozšírené póry pokožky. Hlavnými efektami sú stimulácia a produkcia kolagénu, efekt zmrštenia kože, teda stiahnutia pórov, zlepšenie textúry, vyhľadenie vrások a jazvičiek a obnovenie elastickej kože,“ upozorňuje na klady ošetrenia laserom dermatologička Alexandra Novotná zo súkromnej kliniky korektívnej dermatológie a plastickej chirurgie Esthetic v Bratislave.

Sčervenená pokožka po laserovom ošetrení zmizne do troch hodín. Pri aplikácii okolo očí, kde je pokožka citlivejšia môže opuch pretrvávať deň, maximálne dva.