BRATISLAVA, GDAŇSK, VARŠAVA. Divadelné dosky a hlavnú úlohu dnes poľská herečka Krystyna Janda vymenila za vystúpenie v uliciach Varšavy spolu s davom nahnevaných žien. A to napriek tomu, že všetky lístky na predstavenie boli vypredané. Trošku náhodou, ako tvrdí, sa stala tvárou boja proti návrhu reštrikčného zákona tykajúceho sa, okrem iného, absolútneho zákazu interrupcie.

 

Krystyna Janda.

 

Nielen interrupcie

„Ak by zákon, ktorý teraz pripravujú, platil v 80. rokoch nedostala by som pomoc od lekárov a zomrela by som,“ povedala pre rozhlasovú stanicu Radio Zet Krystyna Janda. Komplikované tehotenstvo jej ohrozovalo život. Lekári ju však zachránili, aj keď potratila. Ak by vtedy návrh zákona vstúpil do platnosti, za takéto riešenie lekári, ale aj ženy museli ísť do väzenia.

Pri ďalších tehotenstvách už poslali herečku na prenatálne vyšetrenia. Podľa najnovšieho návrhu zákona nie sú prenatálne vyšetrenia potrebné, lebo dieťa, aj keby malo byť smrteľné choré, musí žena porodiť. Aj proti tomu dnes v Poľsku protestujú ženy. Veľa z nich dnes nešlo do práce – zobrali si voľno, aby ukázali, že život bez nich je komplikovaný. Cítia sa podceňované, ignorované, lebo politici s nimi nediskutujú.


 

Nechcená revolucionárka

Podobne reagovali ženy pred 40 rokmi na Islande, keď 90 percent žien odmietlo robiť domáce práce a starať sa o deti na protest proti diskriminácii na pracovisku. Ich štrajk bol úspešný: viedol k posilneniu povedomia o postavení žien a nasledujúci rok aj k prijatiu zákona o rovnosti práv mužov a žien.

„Ja som len zdieľala článok o proteste islandských žien, ktorý som našla na internete a ani som netušila, že bude mať taký ohlas,“ vysvetľovala Krystyna Janda, ktorá svojim pobúrením a hnevom nakazila ostatné ženy. Dnes na jej podnet bojujú o svoje práva a  budúcnosť.

„Bola som prekvapená, že sa mi začali ozývať, organizovať sa, aj keď ja sa necítim byť revolucionárom,“ reagovala herečka. Napriek tomu sa stala tvárou dnešnej protestnej akcie – nakoniec sama zrušila večerné predstavenie Maria Callas, napriek tomu, že hľadisko mal byť plné divákov, čo je pre fungovanie neštátneho divadla veľmi dôležité.

 

 

Poľsko bez žien

Dnešný štrajk mal veľa podôb. Niektoré ženy si zobrali voľno z práce, iné, ktoré si to nemohli dovoliť, prišli do práce oblečené v čiernom. V uliciach miest a mestečiek dnes boli protestné pochody, happeningy, niektoré organizácie si naplánovali spoločné čítanie kníh, športové cvičenia alebo varenie. Vo Varšave podľa poľských médií protestovalo asi 22 tisíc ľudí, do ulíc vyšli ženy aj vo Vroclavi, Štetíne či Krakove. 

Na dverách, vo výkladoch niektorých zavretých reštaurácii, kaviarní či obchodov je vyvesená informácia o podporovaní iniciatívy žien. Na obrazovkách súkromných televízii dnes dominujú muži. Portále niektorých novín už ráno upozorňovali, že informácie dnes pripravujú len muži.

 

 

 

Odvaha povedať dosť

Lídia Makowska, kulturologička a zároveň aktivistka ženskej organizácie v Gdansku – Gdyni a Sopotach, včera pracovala do neskorých nočných hodín. Spolu s kamarátkou šila tričká so symbolmi ženských organov, v ktorých dnes počas protestu v uliciach Gdanska vystupujú. Šila, aj keď veľmi šiť nevie. Ako vysvetľuje pre Ženy v meste, Lídia je presvedčená, že protest dá tisíckam žien odvahu povedať nahlas „dosť“. „Je to prínos na nezaplatenie, lebo Poľky sa zriedkavejšie angažujú v politicko –spoločenskom živote ako muži,“ hovorí. Lídia dúfa, že táto forma protestu nakoniec prinúti politikov vládnej strany Právo a spravodlivosť, aby z návrhu zákona vycúvali.

Dnešný protest má podľa nej ešte jeden rozmer -  tisícky žien, ktoré do ulíc vyjdú, sa počas spoločnej aktivity zoznámia. „Tak sa rodia zmeny a nadväzujú spoločenské vzťahy a väzby,“ vysvetľuje. „Neviem si predstaviť, že by sme sa mali vrátiť späť do stredoveku, to nemôžeme dovoliť!“ reaguje razantne.

 

Lídia Makowska (vpravo).

 

Nech sa hrajú!

Takých ako Lídia sú dnes tisícky. Keby dnešný protest politikmi neotriasol, sú odhodlané bojovať naďalej. Či sa politici nad tým zamyslia nevedno. Poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski ráno v rozhlasovej stanici RMF FM aktivity žien zhodnotil takto: „Nech sa hrajú. Pokiaľ si niekto myslí, že v Poľsku nie sú väčšie problémy, nech sa páči!“. Podobne reagoval na plánovanú diskusiu v Európskom parlamente o zákaze interrupcií. „Majú na to právo, žijeme v slobodnej krajine, aj Európa je slobodná, tak kto chce diskutovať, nech diskutuje“ konštatoval a dodal, že sa diskusie nemieni zúčastniť.

Momentálne je interrupcia v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu - incestu či znásilnenia -, alebo v prípade poškodenia plodu.

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu nedávno v prvom čítaní schválili úplný zákaz interrupcií aj zo zdravotných dôvodov či v prípadoch znásilnenia. Zákonom sa zhoršuje aj dostupnosť interrupcií v prípade ohrozenia života matky. Navyše hrozí väzenie ženám po spontánnom potrate, ako aj lekárom, ktorí nedokázali zabrániť usmrteniu alebo poškodeniu plodu.

 

Protesty v Poľsku podporili aj v Belgicku.

 

 

Prečítajte si aj Tri bývalé prvé dámy sú proti zákazom potratov v Poľsku