V Tunisku bola už dvakrát a zakaždým bola spokojná. Tešila sa na svoj tretí pobyt. Ten sa však druhý deň po prílete skončil. Chris Callaghanovú na pláži postrelil terorista pri piatkovom útoku v letovisku pri meste Súsa do pravej nohy. Guľka jej nohu roztrieštila, nemohla sa hýbať a utiecť do bezpečia. Aj tak vedela, že mala šťastie. Ženu vedľa nej strelec zasiahol štyrikrát.

„Tá žena veľmi silno krvácala. Ja som ležala v jej krvi a snažila som sa ju udržať pri vedomí,“ hovorí rozrušene Callaghanová pre televíziu CNN z postele v nemocnic, kam ju previezli. „Bolo to hrozné. Už nikdy sa nechcem stať svedkom niečoho takého,“ povedala.   

 

Zamestnanci čistia záhradu hotela Imperial Marhaba. 

 

 

Na strach nebol čas

Vo vedľajšej nemocničnej izbe leží 76-ročná Ukrajinka Nadežda Vasilevna. Stále má na ruke náramok, že je hosťom hotela Marhaba, na ktorý zaútočil 23-ročný študent a zabil 38 ľudí. „Môj muž si šiel zaplávať a ja som čítala noviny pri mori, keď som začula explóziu,“ povedala pre CNN. „Videla som muža ako beží a strieľa. Strieľal na nás. Kto sa pohol, na toho mieril. Keď namieril zbraň mojím smerom, pocítila som kopnutie. Guľka prešla cez moje stehno. „Nebála som sa, sledovala som to ako vo filme. Len som stratila veľa krvi.“  

Jej manžel všetko sledoval z vody. „Strieľal okolo seba a veľmi rýchlo sa pohyboval.“ Povedal 78-ročný Igor Vladimirovič. Ani on necítil strach. „Všetko sa dialo veľmi rýchlo, nebol čas analyzovať, len niečo rýchlo urobiť,“ povedal.

Atentátnik, ktorý pri útoku zomrel tiež, sa podľa svedectiev dostal na pláž po vode a na turistov na pláži začal strieľať z Kalašnikova, ktorý si ukryl pod slnečníkom.

Úrady zatiaľ identifikovali 18 z 38 obetí, najviac 15 ich je z Veľkej Británie, medzi obeťami je jeden Nemec, jeden Ír a Portugalčan. Slováci medzi obeťami nie sú.

 

Ozbrojený policjat na pláži pri hoteli Imperial Marhaba.

 

 

 

Tisíce opúšťajú krajinu

Tuniský minister vnútra Muhammad Nadžím Gharsallí po útoku kritizoval bezpečnostné zložky hotela, že neinformovali polícia skôr.  Atentátnika by boli zastavili skôr. V krajine teraz sprísňujú bezpečnostné opatrenia, pre turizmus v Tunisku je to však neskoro. Tisíce dovolenkárov krajinu opúšťajú.

Od piatku už Tunisko opustila tisícka Britov, z nemeckých turistov sa chce predčasne vrátiť 250, väčšina 3500 však chce v krajine ostať. V Tunisku je momentálne 3000 českých turistov, skôr sa ich chce vrátiť asi 30.

Vracajú sa aj Slováci, ktorých je v Tunisku podľa informácií nášho ministerstva zahraničných vecí asi 600. Vládny špeciál včera doviedol na Slovensko z tuniského Monastiru 109 slovenských turistov.

 

Slovenskí turisti sa vracajú z Tuniska.

 

Žiadna krajina Európskej únie, vrátane Slovenska, nevydala pre svojich občanov odporúčanie, aby do krajiny nejazdili. "Ministerstvo zahraničných vecí odporúča dovolenkárom v Tunisku vysokú ostražitosť a rešpekt k pokynom bezpečnostných zložiek a hotelového personálu," povedal pre TASR hovorca rezortu Peter Stano. "Jedným zo zákerných aspektov terorizmu je, že sa nedá odhadnúť, kedy a kde udrie. Situáciu vyhodnocujeme v komunikácii s ďalšími partnermi v rámci Únie," uviedol Stano.
 

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.