Liga majstrov UEFA je momentálne v skupinovej fáze už 67. ročníka. Je to jeden z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejší futbalový turnaj. Je taktiež jednou z najsledovanejších udalostí športu celkovo. O jeho histórii a rekordoch, ale aj momentálnom priebehu a možných favoritov na víťazstvo nájdete práve tu.

História a základné informácie

Liga majstrov UEFA je každoročný turnaj organizovaný Úniou európskych futbalových asociácií (Union of European Football Association). Turnaj započal svoju históriu v roku 1955, predtým nazývaný Európsky pohár, svoje nové meno prebral až v roku 1992. Pravidlá sa počas rokov menili, kedysi bol turnaj dostupný iba pre európske kluby, teraz už majú prístup aj niektoré kluby mimo Európy. Turnaj bol pôvodne určený iba pre víťazov domácich líg, ktorí proti sebe súťažili s priamym vyraďovaním. Momentálne tie najlepšie ligy majú až štyri kluby, ktoré postupujú do Ligy majstrov. A proti sebe nejdú rovno do vyraďovacej fázy, ale najprv bojujú v skupinovej fáze každý s každým dvakrát. Okrem toho kluby, ktoré sa tesne nedostali do Ligy majstrov si môžu zmerať svoje sily v Európskej lige UEFA.

Liga majstrov UEFA sa pravidelne začína začiatkom júna predkolom, tromi kvalifikačnými kolami a play-off. Z týchto kôl vzíde 32 tímov, ktoré sú následne rozlosované do 8 skupín po 4. V skupinách si zmerajú sily každý s každým dvakrát a dva najlepšie tímy z každej skupiny postupujú do vyraďovacej fázy. Po osemfinále, štvrťfinále a semifinále zostanú dva najlepšie tímy, ktoré hrajú o pohár Ligy majstrov UEFA.

Hra na takomto prestížnom turnaji nesie aj svoje finančné benefity. Za víťazstvo v skupinovej fáze si klub odnesie 2,8 milióna € a za remízu 900 000. Čiastky sa ešte zvyšujú vo vyraďovacej fáze, za kolo v osemfinále dostanú kluby 9 600 000 €, vo štvrťfinále 10 600 000 € a semifinále prináša až 12 a pól milióna eur. Pre finalistov čaká 15 500 000 € za druhé miesto a víťaz si odnesie až 20 000 000 €!

Rekordy a rekordéri

Za 67 ročníkov sa dokázali z pomedzi najlepších tímov ukázať tie, ktoré si svoju kvalitu vedia udržať dlhodobo. Sú to tímy, ktoré pravidelne získavajú pohár Ligy majstrov UEFA. Krajiny s najvyšším počtom výhier tejto ligy sú Taliansko s 12 výhrami, Anglicko so 14 výhrami a suverénne najúspešnejšou krajinou na tomto turnaji je Španielsko s 18 výhrami. Kto sú však tie tímy, ktoré zabezpečujú najviac výhier pre svoje krajiny? So 6 výhrami najviac dopomohol Anglicku Liverpool, so 7 Taliansku pomohlo Miláno a s 13 výhrami dostal do jednoznačného vedenia Španielsko Real Madrid.

Tieto kluby sú zároveň klubmi s najviac výhrami v histórií Ligy majstrov UEFA, so šiestimi výhrami zdieľa s Liverpoolom tretie miesto Bayern Mníchov. Kluby by však nemohli vyhrať bez svojich strelcov. Najúspešnejšími strelcami Ligy majstrov sú Lewandowski s 81 gólmi, na druhom mieste je Messi s 123 gólmi a prvenstvo drží Ronaldo so 140 gólmi. Tento turnaj vyhralo 22 rôznych klubov, z ktorých 13 vyhralo viac než raz. Ajax Amsterdam, Bayern Mníchov a Real Madrid sú jediné kluby, ktoré si udržali pohár 3 roky po sebe.

Momentálny priebeh a favoriti

V čase písania tohto článku sme medzi 4. a 5. herným dňom v skupinovej fáze. Niekoľko tímov má už istý postup so 4 výhrami. Medzi nimi Juventus Turín, Bayern Mníchov, Ajax Amsterdam a FC Liverpool. Takéto veľké turnaje sú veľmi lákavé pre stávkarov. Ako pravidelných tak nových. Pri veľkých podujatiach športu ako je aj Liga majstrov UEFA mnohé stávkové kancelárie ponúkajú rôzne bonusy na prilákanie nových hráčov. Medzi týmito bonusmi sú napríklad stávky zadarmo alebo bonusy ku vkladom. Fortuna registrácia vám k týmto bonusom určite zabezpečí cestu.

Na turnajoch ako je práve Liga majstrov nemusíte tipovať iba na konkrétne zápasy. Medzi neobľúbenejšie typy stávok patrí vypĺňanie pavúkov, najviac strelených gólov alebo najčastejšie celkový víťaz. Na celkového víťaza bývajú často kurzy už dlho dopredu a inak to nie je ani tento ročník. Top 5 favoritov na tento turnaj sú podľa rôznych zdrojov tieto kluby. Na piatom mieste je Chelsea a na štvrtom Liverpool. Chelsea je víťazom posledného ročníka Ligy majstrov a Liverpool je klubom s tretím najvyšším počtom výhier na tomto turnaji.

Do najlepšej trojice sa dostal PSG, ktorý má momentálne v tíme jedny z najväčších hviezd svetového futbalu ako Messi a Mbappé. Na druhom mieste v rebríčku favoritov je Bayern Mníchov. Bayern vyzeral minulý rok až do zranenia Lewandowského na turnaji nezastaviteľný, dlhodobo patrí medzi špičku a už teraz má istý postup zo skupiny, kde zatiaľ neprehral. Na prvom mieste sa pre mnohých stávkarov ocitol Manchester City. Spolu s PSG minuli obrovské peniaze na výhru v tomto turnaji, ale vyhrať môže iba jeden. Manchester City sú s PSG navyše v jednej skupine, ktorú vedie zatiaľ Manchester, hoci vzájomný zápas s PSG prehral. Do vyraďovacej fázy nás tak čaká ešte veľká dávka napätia.