Vyštudovaná právnička už viac ako 25 rokov ovplyvňuje svojimi kolekciami trendy obliekania Sloveniek. Jej módu nosia známe osobnosti, ale aj bežné ženy. "To, čo robím, chcem odovzdať predovšetkým slovenským zákazníčkam", vyznala sa návrhárka v jednom z rozhovorov. Popredná slovenská módna návrhárka Lýdia Eckhardtová  dnes oslavuje 55 rokov.

 

Lýdia Eckhardtová.  Foto TASR - Michal Svítok

 

Začala šiť pre seba

Narodila sa 11. mája 1962 v Humennom. Po absolvovaní gymnázia študovala v rokoch 1980-1985 na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Kariéru módnej návrhárky odštartoval jej záujem šiť si odevy pre seba, keďže s obmedzenou ponukou obchodov nebola spokojná.

„Ako každé mladé dievča aj ja som sa chcela pekne obliekať. Ale možnosti výberu boli obmedzené. Navyše, môj otecko bol lekár a presadzoval teóriu vzdelania v rodine. Nikdy nemal pocit, že vyhadzovať peniaze za „handry“ je potrebné. Takže som si začala šiť. Na vysokú školu som už prišla s plným kufrom našitých šiat. Potom som si šitím privyrábala. Zo začiatku mali o modely záujem ľudia z môjho okolia, neskôr som ich predávala prostredníctvom Gift shopu v hoteli Forum. Večer som ich tam priniesla a ráno už boli vypredané. Potom som už nestíhala šiť všetko, čo som vymyslela, tak som to dávala šiť v salóne na Šafárikovom námestí. Vtedy to bol najvychytenejší salón v Bratislave. Postupne som si uvedomila, že by som sa takto mohla aj živiť. A tu zasiahol osud – salón rušili. Spýtala som sa dievčat, či by nechceli pracovať u mňa. Chceli. A tak som v máji 1991 otvorila módny salón,“ povedala v rozhovore pre denník SME.

 

Kolekcia z roku 2013.  Foto - TASR

 

Individuálny prístup a kvalita 

Dnes vlastní značku Lýdia Eckhardt Exclusiv a obľúbený módny salón v Bratislave, ktorý si vďaka jedinečnosti a vysokým nárokom na kvalitu vybudoval silnú pozíciu. Filozofia individuálneho prístupu k potrebám zákazníčok s dôrazom na citlivý výber špičkových materiálov a kvalitné vypracovanie so zmyslom pre detail urobili z Lýdie Eckhardtovej jednu z najvyhľadávanejších módnych tvorcov na Slovensku.

Svoje kolekcie každoročne predstavuje na exkluzívnych domácich i zahraničných módnych prehliadkach. Jej šaty nosia známe osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života. Podľa návrhárky totiž móda nie je len na pozeranie, ale predovšetkým na to, aby ju ľudia s radosťou nosili. Módna tvorkyňa hľadá trendy na ulici, inšpiruje sa ľuďmi samotnými a individuálne reaguje na ich potreby.

Lýdia Eckhardtová má na konte desiatky obdivovaných kolekcií, ktoré jej okrem uznania vyniesli aj ocenenia. V súťaži Hospodárskeho klubu v roku 1998 získala prestížne ocenenie Zlatý biatec v kategórii najúspešnejší podnikateľ roka 1998. Cenu za podnikateľský čin odovzdanú primátorom hlavného mesta Bratislava si prevzala v roku 2006.

 

Salón Lýdie Eckhardtovej. Foto - TASR

 

Eckhardtová konkurencii fandí

V rokoch 1996 až 2008 salón Lýdia Eckhardt úzko spolupracoval s produkčným domom FORZA pri navrhovaní a realizácii modelov prezentovaných v rámci súťaže MISS na Slovensku aj v zahraničí. V roku 2003 návrhárka úspešne prezentovala svoje modely v nemeckom Düsseldorfe. S líniou zameranou na pánske obleky začala pracovať v roku 2007. Nový módny salón s exkluzívnymi kaderníckymi a kozmetickými službami si Lýdia Eckhardtová otvorila na brehu Dunaja v Bratislave v roku 2010.

Lýdia Eckhardtová fandí konkurencii. „Pre mňa je konkurencia veľká výzva, pretože mi nedovolí spať. Na jednej strane im držím palce a na druhej strane ma to štartuje, lebo to chcem urobiť ešte lepšie. Keby tu bol človek sám, zaspal by na vavrínoch,“ povedal v rozhovore pre hnonline.sk.

Tvrdí, že na trhu sa udržala skúsenosťami a kvalitou práce. „Držím sa teórie, že nie je podstatné, aby som model predala, ale aby sa zákazník vrátil. Dnes ma dopredu posúvajú dlhoročné skúsenosti,“ povedala pre hnonline.sk.

 

Módna prehliadka Lýdia Eckhardt a Mladé talenty v roku 2012.  Foto - TASR

 

Prečítajte si aj Kvetu Stražanovú k divadlu priviedla mama. V prešovskom divadle si prenajala bufet, aby videla dcéru hrať