NEW YORK, BRATISLAVA. Najúspešnejšia sólová speváčka na svete Madonna sa stala Ženou roka 2016 a pri slávnostnom preberaní ceny od amerického hudobného magazínu Billboard predniesla zrejme najsilnejšiu reč vo svojej viac ako 30-ročnej úspešnej kariére.

"Ďakujem za uznanie mojej schopnosti čeliť v mojej 34-ročnej kariére do očí bijúcemu sexizmu a mizogýnii (chorobný odpor voči ženám - poz.red.), neustálemu šikanovaniu a vytrvalému zneužívaniu," povedala Madonna na pódiu podľa Huffington Post.

Na archívnej snímke z 14. mája 1991 s režisérom Alekom Keshishianom (vpravo) po premietaní filmu S Madonnou v posteli na 44. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes.

 

Dievča musí hrať ich hru

Speváčka prehovorila o dvojitých štandardoch, ktoré zažívajú ženy nielen v hudobnom priemysle, ale celkovo. „Ak ste dievča musíte hrať ich hru,“ povedala.  

 „Môžete byť pekná, roztomilá a sexi. Ale nie veľmi chytrá. A nemôžete mať názor, ktoré neladí so súčasným stavom. Môžete sa stať objektom mužov a môžete sa neslušne obliekať, ale nesmiete byť promiskuitná. A nemôžete, opakujem nemôžete, so svetom zdieľať vlastné sexuálne fantázie,“ povedala Madonna, ktorá si počas jej kariéry musela vypočuť, že je suka, striga či satan.

 

Na archívnej snímke z 20. júla 1990 na turné Blond Ambition  na londýnskom štadióne Wembly.

 

Priznala sa aj k veľmi osobnej skúsenosti. „Bolo to v roku 1979 a New York bol veľmi desivé miesto, v prvom roku ma prepadli a na jednej streche s nožom na krku znásilnili. Môj byt toľkokrát vykradli, že som ho prestala zamykať. V nasledujúcich rokoch som stratila takmer každého priateľa buď pre AIDS, drogy alebo ozbrojené prepadnutie,“ povedala Madonna.

 

 

Starnutie je hriech

Napokon spomenula Madona aj svojich zosnulých priateľov. „Michael je mŕtvy, Prince je mŕtvy, Whitney je mŕtva a Amy Winehouse odišla – len ja som stále tu,“ dodala. Za najväčší problém pre ženu v hudobnom priemysle označila starnutie. „Nesmiete starnúť. Pretože vek je hriech. Budú vás kritizovať a hanobiť a určite vás nebudú hrať v rádiu,“ dodala 58-ročná speváčka. 

 

S Michaelom Jacksonom v roku 1991. 

 

Americká speváčka, skladateľka, herečka a podnikateľka je podľa Guinnessovej knihy rekordov najúspešnejšou sólovou speváčkou na svete (najúspešnejším sólovým spevákom bol Michael Jackson). V rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal časopis  Rolling Stone má Madonna ako jediná speváčka 4 albumy. Má štyri deti.

 

 

Madona a jej silný prejav pri preberaní ceny Žena roka 2016 magazínu Billboard:

 

 

Prečítajte si aj Jennifer Aniston: Nemusíme byť vydaté alebo mať deti, aby sme boli šťastné