Mama-rebelka na fotografii, ktorú zverejnila na sociálnej sieti, žiari šťastím. Pod maľovaným "stromom života" v detskom centre pózuje Madonna s biologickou dcérou Lourdes Leon (21), synom Roccom Ritchiem (17), adoptívnym synom Davidom (12) a dcérami Mercy James (12) a dvojičkami Esther a Stellou (5).

Fotografia má pre ňu osobitú cenu. Nielenže ako štedrá mecenáška pomohla stovkám afrických detí, ale podarilo sa jej napraviť si vzťahy aj so svojimi vlastnými potomkami.

 

 

Pomáha Malawi, odkiaľ adoptovala štyri deti 

Fotografia vznikla v africkej Malawe, kde presne pred rokom speváčka otvorila Centrum Mercy James pre detskú chirurgiu a intenzívnu starostlivosť. Nemocnica nesie meno jednej z jej adoptívnych dcér. Tento rok ju však navštívila so všetkými svojimi deťmi. Všetky štyri, ktoré si v minulosti osvojila, pochádzajú práve z tejto krajiny.

Za rok fungovania nemocnice sa odborníkom podarilo niekoľko veľkých operácií. Jednou bolo napríklad oddelenie siamských dvojčiat, ktorým sa pýši aj hrdá sponzorka. Tá sa stretla nielen s personálom ale aj s pacientmi. Madonna takto chce splatiť morálny dlh, ktorý cíti voči tejto africkej krajine.  „Malawi obohatilo moju rodinu viac, než som si mohla predstaviť,“ citoval ju britský denník Daily Mail ešte vlani počas slávnostného otvorenia. „Je pre mňa dôležité ubezpečiť sa, že moje deti majú silné prepojenie so svojim rodným národom a je dôležité ukázať im, že ľudia spolu majú silu zmeniť svet k lepšiemu,“  dodala vtedy speváčka.

 

 

Umelkyňa si totiž ako prvého ešte v roku 2006 adoptovala Davida, o tri roky neskôr do rodiny pribudla Mercy James a naposledy si vlani osvojila dvojičky. Celá rodina sa však pravidelne vracia do tejto krajiny, kde má rozbehnutých niekoľko projektov. Madonna má v pláne vybudovať štyri školy a tiež chce otvoriť futbalovú akadémiu. David je totiž nadaným futbalistom a kvôli nemu sa jeho mama aj s mladšími súrodencami vlani presťahovali do Lisabonu. David sa tam dostal do mládežníckeho výberu klubu Befica Lisabon. Slávna mama v meste kúpila dom, kde sa všetci nasťahovali.

 

Symbolickým prestrihnutím pásky a zasadením stromu začala v októbri 2009 Madonna s výstavbou dievčenskej školy v africkej krajine Malawi.  Foto - TASR/AP

 

 

Problémy s vlastnými deťmi

Speváčku však dlho trápilo niečo celkom iné - jej staršie deti, s ktorými mala v minulosti poriadne naštrbené vzťahy. Najstaršia Lourdes, ktorá ostala žiť v USA, kráča presne v maminých šľapajach a vymetá jednu oslavu za druhou. Mame sa nepáči, že fajčí, no jej výčitky prvorodená vôbec nebrala do úvahy.

Oveľa tvrdší oriešok bol však Rocco. Ten sa rozhodol, že chce žiť v Londýne s otcom, režisérom Guyom Ritchiem, čo potvrdil aj súd. Speváčka toto rozhodnutie niesla veľmi ťažko. Rocco dokonca niekoľkokrát na sociálnych sieťach verejne spomenul, že je rád, že už nemusí bývať s mamou. Madonne sa vôbec nepáčilo, že jej exmanžel dával svojmu synovi veľkú voľnosť.  Tvrdo na to aj doplatil, keď Rocca chytili policajti s marihuanou v plecniaku.

 

Madonna, jej dcéra Lourdes a syn Rocco na londýnskom letisku Heathrow v septembri 2011.  Foto - TASR/AP

 

Madonna ako veľmi prísna mama

Prečo toľká rebélia zo strany jej biologických potomkov? Speváčka sa vôbec netají, že hoci sama rada provokuje, na svoje deti vždy bola extrémne prísna. Musia dodržovať striktné pravidlá, držať makrobiotickú diétu, ktorá vylučuje okrem sladkostí aj mliečne výrobky, soľ či konzervanty. Deti majú zakázanú televíziu a napríklad najstaršia Lourdes dostala svoj prvý mobil až v 15tke. Ako informovala stránka Page Six amerického denníka New York Post, keď niečo nechali v izbe hodené na zemi, prišli o to. Sama hviezdna mama priznala, že sa mohli „vykúpiť“ slušným správaním, upratovaním si izby či ustielaním postele. „Lourdes raz za trest chodila celý týždeň v jednom oblečení,“ priznala.

Čas však postupne všetko zahojil a hviezdna multimatka má opäť dôvod na úsmev. So synom Roccom opäť našli cestu k sebe a zo spoločnej fotografie cítiť, že všetci súrodenci si rozumejú. „Láska je všetko,“ napísala šťastná Madonna pod farebnú snímku spod maľovaného stromu.

 

 Madonna a jej dcéra Lourdes Maria Ciccone Leon na uvedení novej módnej značky Material Girl v septembri 2010. Foto - TASR/AP