PRAHA. Mária Matejčíková mala 19 rokov, keď pomohla katolíckemu kňazovi, ktorý utiekol z väzenskej nemocnice. Kňaz bol rodinným priateľom a Máriu ako malú liečil. „Dôstojný pán sa u nás zdržoval od januára do začiatku apríla 1951," povedala Mária pre portál i60.cz. Odišiel, keď sa začala aféra s duchovnými, ktorí sa neúspešne pokúsili utiecť do Rakúska.

Mesiac po tom ju zadržala Štátna bezpečnosť. Matejčíková bola odsúdená za vlastizradu na päť rokov väzenia. Po prepustení pracovala ako robotníčka v továrni na tabak a neskôr vo fabrike na spracovanie čadiča. Matejčíková je jedinou ženou, ktorá získala tohtoročnú Cenu Pamäti národa za Slovensko.

 

Mária Matejčíková si prebrala Cenu Pamäti národa.   Foto - denik.cz

 

Ocenili aj Otta Šimka 

Za Slovensko ocenili aj bývalého väzňa koncentračného tábora a partizána Otta Šimka. Rodina so židovskými koreňmi druhého Otta Šimka sa vyhla transportu do koncentračného tábora, perzekúcii však nie. V roku 1942 museli nastúpiť do pracovného tábora v obci Vyhne.

Za Českú republiku sa laureátmi stali bývalí politickí väzni František Suchý a František Lízna. Rodičov Františka Suchého v roku 1949 zatkli za pomoc inej rodine pri úteku za hranice. Ich aj Františkova situácia sa ešte zhoršila po tom, ako polícia zatkla agenta americkej spravodajskej služby Koudelku. Ten nevydržal kruté výsluchy a prezradil, že ho František Suchý ukrýval v garáži. Odsúdili ho na 25 rokov. Vystriedal väznice Pankrác, Mírov, Opava, Bory, Leopoldov, čas trestu pôsobil ako technický konštruktér.

 

 

Ďalšieho laureáta Františka Líznu po prvý raz zatkli v jeho 19 rokoch, pretože roztrhal sovietsku vlajku. Väznený bol potom ešte štyrikrát – za opustenie republiky, šírenie samizdatu a za tlač letákov o politických väzňoch.Väznený bol potom ešte štyrikrát – za opustenie republiky, šírenie samizdatu a za tlač letákov o politických väzňoch.

 

Otto Šimko. Foto - irozhlas.cz

 

Cena pre ľudí, ktorých život poznačila totalita

Ocenenie sa odovzdávalo už po ôsmykrát. Organizátorom je spoločnosť Post Bellum pôsobiaca v Českej a Slovenskej republike. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v Národnom divadle v Prahe. "Cenami Pamäti národa si chceme verejne uctiť a vyzdvihnúť príbehy ľudí, ktorých poznačili totalitné režimy a nedemokracia," uviedla pre TASR riaditeľka Post Bellum SK Sandra Polovková.

Ako ďalej spresnila, to, že sa ceny odovzdávajú práve 17. novembra, nie je náhoda. "Symbolicky v deň boja za slobodu a demokraciu oceňujeme ľudí, ktorí si zachovali svoju ľudskú tvár aj v ťažkých časoch. Sú priamymi svedkami histórie, ktorá nie je vôbec vzdialená súčasnosti. Životné príbehy laureátov by mali byť aj neustále prítomnou výstrahou pre aktuálne dianie a konanie ľudí," dodala.

 

Prečítajte si aj Zbohom, Istropolis? Pozreli sme si budovu so ženou, ktorá ju zažila v socializme i po ňom