Ak ste práve doma v izolácii a hľadáte knihu, po ktorej by ste siahli, vyberte si Malé ženy. A ak máte dospievajúce dcéry, tak im tento nadčasový román hneď po prečítaní môžete posunúť. Prečo?

Nové vydanie tejto knihy je pomerne rozsiahle a obsahuje 600 strán strhujúceho príbehu, ktorý nepustíte z ruky. Vyšlo totiž po prvýkrát v kompletnej neskrátenej podobe vrátane druhého dielu a v novom, aktuálnom preklade. 

Malé ženy, Louisa May Alcott

Ďalším dôvodom je feminizmus. V románe o rodine Marchových vystupuje jedna z dcér - nezávislá a odvážna Jo, ktorá môže byť aj dnes výrazným pozitívnym modelom pre mladé dievčatá. Práve postava Jo im môže ukázať prototyp sebavedomej dievčiny brániacej sa konvenciám, ktoré od nej očakáva spoločnosť.

Je najsilnejším charakterom knihy, predstavujúcim na tú dobu revolučné feministické zmýšľanie. Jo Marchová je rebelka, spisovateľka a neúnavná bojovníčka za spravodlivosť, pre ktorú nie je podstatné vyhovieť spoločenským pravidlám a nájsť si bohatého manžela, ale naopak ide odvážne za svojim snom živiť svoje sestry vlastnou prácou a talentom.

🛒

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A lot like dreams, some things are just not worth giving up! Watch #LittleWomenMovie on Digital Now!

Príspevok, ktorý zdieľa Little Women (@littlewomenmovie),

Malé ženy: Nájde sa v nich každá

Príbeh štyroch sestier Marchových a ich mamky (Marmee) vznikol v druhej polovici 19. storočia, no jeho obľúbenosť prekročila hranice času. Generáciám matiek a dcér ukazuje hodnotu rodiny, priateľstva, odpustenia, schopnosti postarať sa o seba a prežiť aj v ťažkých časoch. Dej sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny v rokoch 1861-1865, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov.

Jeho manželka a dcéry prežívajú neľahké obdobie sprevádzané chudobou, chorobami a mnohými inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť aj ťažkým výzvam s odvahou a odhodlaním. Každá zo sestier Marchových predstavuje iný charakter.

 

🛒 [Knihu Malé ženy kúpite aj na Gorila.sk - kliknite tu:]

Foto - Ikar

Romantická a spoľahlivá Meg sa rozhoduje medzi rolou manželky, matky a medzi kariérou herečky. Neskrotná Jo si vyberá cestu uplatnenia svojho talentu a stavia sa na vlastné nohy. Stáva sa učiteľkou a spisovateľkou, ktorá vďaka svojím poviedkam prináša do rodiny peniaze.

Krehká a talentovaná Beth predstavuje v knihe utrpenie, ktorým si muselo prejsť mnoho ľudí počas vojnového obdobia, bojuje s chorobami, ktoré ju oberajú o silu a možnosť venovať sa tomu, čo miluje - hudbe.

Amy je dlho rodinným miláčikom, odmietajúcim prijať zodpovednosť a stať sa dospelou. No časom začína chápať, že iba hľadanie bohatého manžela sa nemôže stať jej životným naplnením.

Výnimočnou postavou je bohatá teta Marchová, ktorá predstavuje na tú dobu ojedinelý typ bohatej podnikateľky, ktorá sa nevydala, aby svoje zarobené peniaze nemusela odovzdať manželovi. Najmä pre Jo je istou inšpiráciou, že žiť sa dá aj inak. 

Louisa May Alcott volila ako prvá žena v Amerike

Americká spisovateľka a autorka knihy Louisa May Alcottová bola dcérou významného transcendentalistu Bronsona Alcotta, ale svojou slávou otca úplne zatienila. Nie je tajomstvom, že kniha Malé ženy je inšpirovaná jej vlastným životom. Kým otec sa stretával s osobnosťami ako Ralph Waldo Emerson či Henry David Thoreau, Louisa pracovala ako pomocnica v domácnosti, učiteľka a guvernantka, aby pomohla živiť rodinu.

Odmalička milovala literatúru a s vlastnou tvorbou začala už v útlom veku. V devätnástich rokoch pravidelne prispievala do rôznych časopisov a neskôr jej vyšlo niekoľko kníh.

Finančnú nezávislosť a slávu jej však priniesol až obrovský úspech románu Malé ženy, vďaka ktorému mohla zabezpečiť celej rodine lepší život. Louisa May Alcottová sa nikdy nevydala. Stala sa horlivou obhajkyňou ženskej rovnoprávnosti a prvou ženou, ktorú zaregistrovali do voličského zoznamu. 

Román Malé ženy napísala Alcottová v dvoch dieloch s ročným odstupom, prvý z nich vyšiel v roku 1868. Obe knihy vytvorila na objednávku vydavateľa, jej samej sa do projektu veľmi nechcelo. O to väčšie bolo jej prekvapenie, s akým fenomenálnym úspechom sa stretol. Hoci písaním sa živila už predtým, až toto dielo jej a celej rodine Alcottovcov zabezpečilo skutočnú finančnú nezávislosť.

Kým prvý diel Malých žien bol pre autorku krokom do neznáma, na druhom je trochu poznať, že pri jeho písaní zohľadňovala očakávania a želania čitateľov. 

Malé ženy vo filme 

Ak ste si čítanie Malých žien užili, môžete si spoločne s dcérami vychutnať najnovšie filmové spracovanie, ktoré malo premiéru v slovenských kinách v  januári 2020.

Okrem naozaj hviezdneho hereckého obsadenia (Meryl Streep ako teta Marchová, Laura Dern ako Marmee, Saoirse Ronan ako Jo, Emma Watson ako Meg, Timothée Chalamet ako Laurie, Florence Pugh ako Amy) a mnohých nominácií na Oscara, sa táto adaptácia pod režisérskou taktovkou Grety Gerwig stala filmovou udalosťou sezóny. Zameriava sa najmä na feministickú líniu knihy, predstavovanú postavou Jo, ktorá je rozprávačkou celého príbehu. 

 

Pre tých, ktorí sa momentálne k novej filmovej adaptácii ešte nevedia dostať, stojí určite za zhliadnutie aj staršie filmové spracovanie z roku 1994 v hlavných úlohách s hviezdami ako Winona Ryder, Claire Danes, Kirsten Dunst a Susan Sarandon.