Americká dvojica Andrea Prudenteová a jej partner Jay Weeldreyer z amerického mesta Seattle boli na dovolenke na tomto malom ostrove v Stredozemnom mori, keď Prudenteová, ktorá je v 16. týždni tehotenstva, začala krvácať. Lekári ich informovali, že placenta sa čiastočne oddelila a tehotenstvo nemá perspektívu, informovala BBC. Dvojica preto požiadala o ukončenie tehotenstva pre riziko infekcie a smrti ženy.

Lekári v štátnej nemocnici Mater Dei však odmietajú ich žiadosť o ukončenie tehotenstva, pretože plodu stále tlčie srdce a život matky nie je pokladaný za bezprostredne ohrozený. Malta je jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá nepovoľuje umelé prerušenie tehotenstva za žiadnych okolností. 

Dvojica preto v stredu (22.6.) apelovala na maltské úrady, aby ju nechali odísť z Malty a aby tak tehotná žena mohla podstúpiť interrupciu v Británii, kde môže byť tehotenstvo ženy ukončené, ale lekári odmietli potvrdiť, že Andrea dokáže túto cestu zvládnuť. Maltské zdravotnícke úrady nereagovali na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie.

Čakanie na pôrod alebo smrť dieťaťa

Prudenteová a Weeldreyer čakajú už takmer týždeň odvtedy, ako im povedali, že ich dieťa zrejme umrie. "Sedíme tu a čakáme, či začne pôrod alebo sa dieťatku zastaví srdce, iba vtedy s tým pomôžu. Okrem toho neurobia nič," povedal Jay Weeldreyer reportérovi BBC.

"Prišli sme na Maltu na babymoon. Určite sme neprišli kvôli interrupcii, ale hovoríme tu o záchrane života ženy," povedal pre denník 45-ročný Weeldreyer. Babymoon označuje dovolenku páru pred narodením dieťaťa. "Uviazli sme tu... zvolili sme si Maltu, pretože je bezpečná a má dobrú zdravotnú starostlivosť, ale teraz sme v tejto situácii zadržiavaní ako rukojemníci," dodal Weeldreyer.

Matka je v ohrození života

Maltská mimovládna organizácia Doctors For Choice uviedla, že podporuje apel partnerov a varovala pred zopakovaním tragického prípadu Savity Halappanavarovej, ktorá po prirodzenom potrate v 17. týždni tehotenstva zomrela v roku 2012 v Írsku na sepsu (ťažkú infekciu).

"Infekcia môže preniknúť cez roztrhnuté membrány do maternice, potom do krvi, čo vedie k smrti," vysvetlila mimovládna organizácia.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že veľká väčšina Malťanov je proti zavedeniu interrupcií, píše Reuters. Aj dve najväčšie politické strany na ostrove vyhlasujú, že stále sú proti jej zavedeniu.