Americký prezident Joe Biden podpísal v stredu nariadenie, ktoré má uľahčiť ženám cestovanie medzi americkými štátmi s cieľom podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters. 

Nariadenie amerického prezidenta obsahuje smernicu, ktorá umožní americkým štátom povoľujúcim vykonávanie interrupcií, aby na liečbu žien, ktoré pricestovali z iného amerického štátu s cieľom podstúpiť interrupciu, použili finančné prostriedky zo štátneho zdravotného programu Medicaid určeného pre sociálne slabších.   

Zákon o nediskriminovaní má byť dodržaný

Ide už o druhé nariadenie, ktoré Biden podpísal v reakcii na júnové rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zrušiť ústavné právo na interrupciu. Biden pri podpisovaní nariadenia hovoril o chaose, ktorý toto rozhodnutie spôsobilo. "V stávke sú zdravie a životy žien," uviedol šéf Bieleho domu. Prvé nariadenie bolo podpísané začiatkom júla. 

Podľa agentúry Reuters je však otázne nakoľko bude nové nariadenie efektívne, keďže americký Kongres schválil v minulosti opatrenie, ktoré povoľuje uhradiť umelé prerušenia tehotenstva z programu Medicaid iba v prípade, keď je ohrozený život matky, alebo ak je tehotenstvo výsledkom incestu či znásilnenia.

Nové nariadenie okrem toho vyzýva poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby dodržiavali federálny zákon o nediskriminovaní. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú tiež zefektívniť zbieranie dôležitých dát a informácií o zdravotnom stave tehotných žien, aby bolo možné vyhodnotiť, aký vplyv na zdravie budúcich matiek má rozhodnutie Najvyššieho súdu USA. 

Biden: Kansas je rozhodujúcim víťazstvom    

K podpísaniu stredajšieho nariadenia prišlo iba deň po tom, čo voliči v tradične konzervatívnom americkom štáte Kansas v referende odhlasovali zachovanie v ústave zakotveného práva na interrupciu. Výsledok referenda v Kansase označil Biden v stredu za "rozhodujúce víťazstvo". Kansaskí voliči podľa neho vyslali jasný signál, že politici by nemali zasahovať do základných práv žien 

Biden podpísal nariadenie vo svojej rezidencii v Bielom dome, kde sa v súčasnosti izoluje, keďže mal pozitívny výsledok testu na koronavírus, pripomína AP.