Pred parlamentnými voľba v marci minulého roka sa detí v parku pýtali, či by chceli byť premiérom alebo premiérkou. Chlapci nemali problém postaviť sa na čelo vlády, dievčatá do politiky nechceli. Ani sa stať premiérkou. Pre dievčatá i ženy na Slovensku nie je politika nič, čo by ich priťahovalo. A málokto ich k tomu vychováva.

Malá Kristínka má desať rokov a sníva, že sa stane prezidentkou Slovenska, hoci sme ženu v tomto úrade ešte nemali. Včera som sa s ňou stretla po tréningu na tenisovom kurte a počúvala, s akým zápalom mi hovorí tom, že chce byť ako Andrej Kiska. Akurát v ženskom vydaní.

Politika sa jej páči, pretože ju spája s úsmevom Andreja Kisku, ktorý sa podľa jej slov nikdy nemračí a pomáha ľuďom. Kristínka nechce byť učiteľkou alebo lekárkou, čo sú povolania, ktoré tak často spájame so ženami. Chce byť prezidentkou, hoci to boli doteraz samí muži.

Andrej Kiska prijal Kristínku aj jej spolužiakov v Prezidentskom paláci. Urobil viac, ako by sme si mysleli. Spolužiaci sa Kristínke smiali, že je dievča a dievčatá majú sedieť doma a upratovať, nie kandidovať na prezidentku. Už sa jej nesmejú. Prejavujú jej rovnaký rešpekt, aký jej prejavil prezident. Vďaka tomu sa nadšené dievčatko nebojí snívať ďalej. A snívať sen, ktorý u nás majú väčšinou chlapci.

Iné desaťročné dieťa zrejme sníva, aby sa vo vysokej politike neobjavilo vôbec. Je to syn nového amerického prezidenta Barron Trump. Jemu sa zrejme spolužiaci smejú za to, že mal počas inaugurácie svojho otca prázdny pohľad či robil grimasy. A počas podpisovania zákona sa hral a rozosmieval svoju maličkú sesternicu. Na sociálnych sieťach ho za to, ako sa nevie správať, šikanujú, hoci je to dieťa. Šikanujú ho, lebo je to dieťa muža, ktorého nemajú radi pre jeho spôsoby. Pripravili ho o jeho sny ostať dieťaťom, hoci aj v Bielom dome.

Deti si svoj svet vytvárajú podľa toho, ako sa v ňom správajú dospelí. Je dobre, že my máme príbeh Kristínky.

 

 

Prečítajte si aj Kristínka: V škole sa mi smiali, že dievčatá majú upratovať a nie byť prezidentkou