Z jednej šichty v robote bežia do druhej doma. Taká je realita takmer každej pracujúcej mamy. Nečudo, že mnohé ženy sa cítia byť pod neuveriteľným tlakom. Chcú byť nielen vynikajúcimi zamestnankyňami, šéfkami či podnikateľkami, ale rovnako perfektné chcú byť aj manželky a matky. A to nie je jednoduché zladiť.

Len nedávno uverejnili unikátny prieskum, ktorý robila americká spoločnosť Today. Tá oslovila 7-tisíc matiek. Z ich priznaní vzišli prekvapivé informácie – ženy viac stresujú manželia, než deti.

 

 

Manžel nepomáha žene

Mamy sa vyjadrili, že najväčší stres pociťujú hlavne preto, že majú málo času na veci, ktoré treba spraviť. Až tri zo štyroch oslovených sú presvedčené, že takmer celá starostlivosť o výchovu a domácnosť je práve na ich pleciach, nie na ich partnerovi. A jedna z piatich matiek uviedla, že jej polovička dostatočne nepomáha, čo jej spôsobuje najväčší stres. Opýtané mamy na desaťdielnej stupnici označili úroveň svojej stresovej hodnoty na 8,5. A až 46 percent z nich za to viní práve svojho manžela.

Mnohé ženy svojho životného partnera považujú za svoje ďalšie dieťa. Omnoho väčším stresovým faktorom je pre iné manželky puntičkár, ktorý kontroluje plesnivé potraviny v chladničke či stav podlahy v kuchyni.

 

 

Ženy neveria mužom 

Častokrát si však za to môžu ženy samé. Čím to je? Svojim partnerom totiž dostatočne neveria. Mnohé perfekcionistky si jednotlivé povinnosti radšej spravia samé. Sú totiž presvedčené, že ich polovička by to nezvládla dostatočne dobre a mužovi nedajú žiadny priestor. Ten sa, samozrejme, uspokojí  s týmto stavom a nemá potrebu sa nejako angažovať.

„Matky si myslia, že ich prvoradá úloha je byť mamou a hľadajú podporu u manžela,“ povedal Today Hal Rukel, terapeut z americkej Atlanty. A dodáva:  „Ale keď sú otcovia degradovaní na podpornú rolu, nie sú pre ženy takými partnermi, ako by očakávali.“ Podľa neho  problémom nie sú muži ako takí, ale samotné manželstvo. „Manželstvo je náročnejší vzťah, než je rodičovstvo,“ tvrdí.

 

 

Na smrť partnera inak reagujú muži a ženy 

Zaujímavé zistenia majú aj výskumníci z Padovskej univerzity. Podľa nich stresový faktor má vplyv aj na zdravie partnerov po tom, ako jeden z nich zomrie. Kým muži znášajú stratu partnerky ťažšie a pohorší sa im zdravie, u žien je to celkom inak. Po smrti či odchode partnera sa im zdravie zlepšuje a celkovo sa lepšie vysporiadávajú so stresom a s depresiami.

Ale čo muži? V staršom prieskume rovnaká spoločnosť oslovila 1500 otcov. Väčšina z nich priznala, že jediné, čo chcú, je uznanie či vďaka od manželky. Vychádza z toho, že mamy by mali nechať viac povinností na svojho manžela. Možno mu to stačí len otvorene povedať a neprekáža, že to nebude tisícpercentný výkon.

A muži by sa nemali chváliť, že svojej manželke pomáhajú so starostlivosťou o deti či s domácimi prácami. Mali by mať na pamäti, že to nie je jej domácnosť, ale ich spoločná.