NEW YORK. Američanov Juliusa Rosenberga a jeho manželku Ethel pred 65 rokmi 19. júna 1953 popravili na elektrickom kresle vo väzení Sing Sing v Ossiningu v americkom štáte New York. Ich deti, vtedy sedemročný Michael a desaťročný Robert, zostali bez rodičov a putovali do sirotinca. V dejinách USA išlo o vôbec prvých občanov popravených za špionáž.

 

Rosenbergovci prezradili výsledky jadrového výskumu

Manželia Rosenbergovci vedome poskytovali Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) informácie strategického charakteru. Potvrdili to experti Ústrednej spravodajskej služby CIA na základe utajovaných dokumentov zverejnených v júli 1995. CIA poskytla zainteresovaným novinárom nahrávky tajných správ odvysielaných v polovici 40. rokov 20. storočia agentom KGB z New Yorku do Moskvy. Ich obsah svedčí o tom, že manželia Rosenbergovci systematicky informovali sovietskeho agenta o výsledkoch amerického jadrového výskumu a svojou činnosťou vedome poškodzovali záujmy Spojených štátov amerických.

Julius Rosenberg sa narodil 12. mája 1918 v New Yorku v chudobnej rodine židovských prisťahovalcov, ktorá prišla do USA z Poľska. Jeho otec si želal, aby sa stal rabínom, ale Rosenberg sa rozhodol študovať elektrotechniku. Vyštudoval v roku 1939 s titulom elektrotechnický inžinier. V tom istom roku sa oženil s Ethel Greenglassovou, americkou bojovníčkou za mier, ktorá sa narodila 28. septembra 1915 v New Yorku. Jej otcom bol imigrant z Ruska. 

 

Na archívnej snímke je 12-ročný Robert Meeropol, najmladší syn Juliusa a Ethel Rosenbergovcov. Napísal knihu spomienok An Execution in the Family (Poprava v rodine). Foto - TASR/AP

 

Rosenbergovci po roku z komunistickej strany vystúpili

Už ako študent sa Rosenberg politicky angažoval a zapojil do špionáže pre Sovietov. V roku 1942 spolu so svojou ženou vstúpil do komunistickej strany, z ktorej však o rok neskôr obaja vystúpili. Pracoval ako civilný pracovník v americkej armáde. Po skončení druhej svetovej vojny v máji 1945 ho však prepustili pre zatajenie členstva v komunistickej strane. Pracoval v spoločnosti Emerson Radio, z ktorej bol prepustený na konci roka 1945. O niekoľko mesiacov neskôr založil malý obchod, v ktorom jeho švagor David Greenglass investoval. Julius Rosenberg pokračoval v špionážnej činnosti.

V roku 1950 sa špionážna sieť zatknutím Klausa Fuchsa a Harryho Golda začala rozpadávať. David Greenglass neskôr priznal, že svoju sestru a Juliusa Rosenberga obvinil z prezradenia tajomstva výroby atómovej zbrane Sovietskemu zväzu. Julius Rosenberg bol zatknutý 17. júla 1950 a manželka Ethel o mesiac neskôr.

 

 

Elektrické kreslo za špionáž

Julius a Ethel Rosenbergovci boli 29. marca 1951 odsúdení na smrť za sprisahania a špionáže v službách ZSSR. Výpoveď, ktorú súdu podal David Greenglass, mnohí označili za nedôveryhodnú. Hlavnú časť dôkazov získali vyšetrovatelia z odpočúvania sovietskej šifrovanej komunikácie, ktorú CIA nechcela využiť na súde, aby tým neprišla o možnosť odpočúvať sovietsku komunikáciu.

Juliusa Rosenberga spolu s manželkou Ethel dňa 19. júna 1953 popravili na elektrickom kresle vo väzení Sing Sing v Ossiningu v americkom štáte New York. Ohlasy nedali na seba dlho čakať. Pred Bielym domom sa zhromaždili malé skupinky demonštrantov s transparentmi, na ktorých stálo "Smrť komunistickým krysám!". Na druhej strane tisícky ľudí žiadali ich milosť. Boli medzi nimi obyčajní ľudia, ale aj umelci, vedci v USA či vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, v ZSSR, v Latinskej Amerike a v iných častiach celého sveta. 

Prezidenti USA - Harry Truman v roku 1952 a potom aj Dwight Eisenhower v roku 1953 - boli neoblomní: milosť, o ktorú manželia opakovane žiadali, nepripustili. CIA v lete 1995 zverejnila 49 dešifrovaných správ, ktoré viedli k odhaleniu ich špionážnej činnosti.

David Greenglass sa po dlhých rokoch priznal, že vo svojich svedectvách klamal, aby chránil svoju manželku. Netušil vraj, že jeho krivé svedectvo privedie jeho sestru a jej manžela na elektrické kreslo.