BRATISLAVA. Jedna z najvýraznejších tvári slovenskej hudby – speváčka Marika Gombitová, dnes oslavuje narodeniny. Narodila sa pred šesťdesiatimi rokmi v Turanoch and Ondavou na východe Slovenska.

Do ľudovej škole umenia v Stropkove chodila na klavír, na okrese zabodovala v hre na gitaru. No najviac ju lákal spev, jej vzorom bola Janis Joplin. Ako speváčka začala v skupine Matador so svojimi bratmi, keď mala 13 rokov.

 

 

Nasledovala skupina Profily. Vyštudovala však strojnícku priemyslovku v Košiciach. V roku 1976 sa pripojila k skupine Modus a stala sa profesionálnou speváčkou. Odvtedy jej hviezda stúpala hore. V roku 1980 si zahrala hlavnú úlohu v kultovom muzikáli Neberte nám princeznú.

 

 

V tom istom roku sa Modus rozpadá. A Marika spolu so svojou kamarátkou havaruje pre zlé počasie. Speváčka nehodu prežije, no má vážne poranenú miechu. Keď sa to dozvedela, psychicky sa zrútila: „Myslela som si, že je so mnou koniec,“ spomínala neskôr.

Na koncertné pódiá sa vrátila aj po nehode. Odmlčala sa až po revolúcii v roku 1989 – keď o slovenských hudobníkov prestal byť záujem. Nasledovala obdobie v ústraní. Neskôr sa viackrát pokúšala o návrat.

 

 

Celkovo predala Marika viac ako milión nahrávok, naspievala vyše dvesto piesní, pričom pri takmer tretine je aj autorkou. Získala viacero hudobných ocenení a je nekorunovanou kráľovnou slovenskej hudby.

 

 

Narodeniny oslávi Marika Gombitová vo veľkom štýle. Spolu s hviezdami českej a slovenskej scény ako Lucia Bíla, Helena Vondráčková, Beáta Dubasová vystúpi na bratislavskom zimnom štadióne 12. októbra o 19.00 hod. Chýbať nebude ani Miro Žbirka a Janko Lehotský.

 

Prečítajte si aj Dnešnú sedemdesiatku oslávi Hana Zagorová vo vypredanej Lucerne