TEL AVIV, BRATISLAVA. O dojčení sa vedú nekonečné debaty. Ako dlho dojčiť, či glorifikovať matky, čo dojčia dlho a zatracovať tie, čo sa z rôznych dôvodov rozhodli dojčenie ukončiť. Internetové skupiny pre mamy sú plné návodov ako na to, keď to nejde. Vyjadrujú sa lekári, laktačné poradkyne, objavujú sa rôzne babské rady. Názorov, predsudkov aj odsudzovania je nadmieru.

Málokto však spochybňuje, že materské mlieko je to najlepšie, čo môže dieťa v prvých mesiacoch života dostať. Mamy, ktoré ho nemajú a nechcú dieťa kŕmiť umelými mliekami, preto hľadajú alternatívy. Napríklad na internete.

Online predaj materského mlieka už dávno nie je tabu. Pri zadaní výrazu materské mlieko online vám internetový vyhľadávač vyhodí okolo 12 miliónov stránok. Odborníci však upozorňujú, že v snahe poskytnúť bábätku prirodzenú stravu, môžu mamy narobiť viac škody ako by si mysleli.

 

www.youtube.com

 

Kvalita online mlieka

Problémom je kvalita mlieka. Na rozdiel od mliečnych bánk v nemocniciach, kde sa mlieko aj pasterizuje,  toto mlieko nikto nekontroluje. Zistilo sa, že jedna z desiatich dávok materského mlieka ponúkaného na internete obsahuje aj kravské mlieko. To môže u detí s intoleranciou na kravské mlieko vyvolať prudkú reakciu. Od nebezpečných hnačiek až po ekzém.

Britský denník Guardian zase cituje štúdiu, podľa ktorej až 90 percent predávaného materského mlieka obsahuje nežiadúce baktérie. Materské mlieko sa totiž posiela zmrazené. Kým príde k adresátovi, roztopí sa, a v takom prostredí sa dobre darí baktériám.

Odborníci si myslia, že takto predávané mlieko by tiež mali testovať a zisťovať či žena, od ktorej pochádza nemá syfilis, hepatitídu či HIV.  

 

www.bioecocool.sk

 

Nemusí byť od zdravých mamičiek

Zo spočiatku sympatickej idey, ktorá niektorým ženám pomohla finančne a iným dodala pocit, že dávajú svojim deťom to najlepšie, sa vyvinul veľký biznis. Materské mlieko sa začalo pančovať s cieľom zvýšiť zisky. Ako klamlivé sa tiež ukázali tvrdenia niektorých predajcov, že mlieko pochádza od žien s organickou stravou, nefajčiarok so zdravým životným štýlom.

“Hoci materské mlieko má mnoho benefitov, vyhľadávanie cudzieho mlieka predstavuje riziko. Ak je takéto mlieko sledované a testované, je to druhá najlepšia alternatíva. Online predaj v súčasnom stave však predstavuje riziko a je ďaleko od ideálnej alternatívy, pretože deti vystavuje nežiadúcim mikrobiologickým a chemickým prísadám,” napísal odborný časopis British Medical Journal.