„Žiadny podozrivý nález či zmenu na koži by sme nemali odkladať a okamžite vyhľadať odborníka,“ upozorňuje dermatologička Alexandra Novotná zo súkromnej kliniky korektívnej dermatológie a plastickej chirurgie Esthetic v Bratislave. Na počet vyšetrení špeciálnou digitálnou dermatoskopickou kamerou, ktoré pacientom zachránili život, jej už dve ruky nestačia.

"Mala som prípady, ktoré, ak by pacienti pristupovali k zmene znamienka trochu menej zodpovedne, dnes by už nežili,“ spomína si primárka. Pritom na preventívne vyšetrenie znamienka digitálnou kamerou potrebuje človek iba pár minút. Zachrániť mu však môže celý život.

„ Digitálna dermatoskopická kamera je kamerka, ktorú iba priložím na znamienko a špeciálny softvér ho vyhodnotí. Je to mimoriadne dôležité práve pred letom, keď takmer všetci skončia, ak nie pri mori, tak vonku určite. Dokonca ani to nemusia,“ upozorňuje dermatologička z kliniky Esthetic.

 

 

Neostré okraje varujú

Primárka si spomenula na prípad 21-ročnej študentky z Veľkej Británie, ktorá sa so svojimi rovesníčkami nikdy neopaľovala. Zhubnému melanónu však od diagnostiky podľahla do štyroch mesiacov. Iba v tejto krajine denne lekári diagnostikujú dvom ľuďom pod 25 rokov rakovinu kože. Zistili, že malígny melanóm postihuje hlavne tých, čo na slnku trávia priveľa času, ale prípad Cary dokazuje, že tomu tak vždy nie je.

„ Počet novovzniknutých prípadov rapídne stúpa aj na Slovensku,“ upozorňuje Alexandra Novotná z kliniky Esthetic.

 

 

Každá zmena znamienka má byť varovaním podľa princípu A B C D a E. Ak znamienko spĺňa čo i len jedno z pravidiel , človek má okamžite vyhľadať dermatológa.

A Assymetry – asymetria znamienka

B Border – nepravidelný, rozmazaný okraj

C Color – zmeny farieb znamienka

D Diameter – priemer znamienka väčší ako 5 mm

E Elevation - nepravidelné vyvýšenie znamienka

 

"Mementom majú byť už zmeny vo farbe znamienka, vrátane stmavnutia, straty farby, výskytu rôznych farieb, od červenej, modrej, bielej, ružovej, purpurovej alebo šedej,“ spresňuje dermatologička a primárka Novotná.

Tiež neostré okraje znamienka ako jeho zvyšovanie alebo zmenšovanie, zmena hrúbky, zmeny v bezprostrednom okolí, citlivosti, nehovoriac o krvácaní. Nebezpečné sú aj znamienka, ktoré vnikajú po 25. roku života. Pre laika je zložité a často nebezpečné stanoviť si diagnózu sám, aj preto platí, že jedna zbytočná návšteva u dermatológa je lepšia ako zanedbané ochorenie.

 

 

Moderné a rýchle vyšetrenie

„Pacienti sa u nás naozaj nemusia vyšetrenia najmodernejšou technológiou báť. Je úplne bezbolestné. Prístroj znamienko nasníma digitálnou kamerou niekoľkonásobne zväčší na obrazovke a následne špeciálnym počítačovým programom zanalyzuje na základe vložených parametrov. Umožňuje to lekárovi vedenie fotografickej dokumentácie, ktorú si môže v budúcnosti kedykoľvek porovnať. Toto vyšetrenie má veľký význam pri znamienkach, keď dermatológ rozhodne „len“ o pravidelnom sledovaní pacienta a dohodne si s ním termíny v polročných alebo ročných intervaloch.

Ak zistíme, že so znamienkom niečo nie je v poriadku, odstránime ho jednoduchým chirurgickým zákrokom, ktoré pacient ani nepocíti. Vzorku pošleme na histológiu, ktorá určí, či bolo nebezpečné. Tešíme sa z každého negatívneho výsledku. Bohužiaľ, nie všetky sú také, ale zasa sme radi, ak sme zhubný melanóm odhalili včas,“ vysvetľuje rešpektovaná dermatologička.

Ak ide o nezhubné, tzv. benígne nádorčeky kože, môžu ich odstrániť laserom , takže na mieste neostáva žiadna jazva. Obrovskou výhodou je to pri tvári.