Aktívnu ženu si každá z nás predstavuje inak. Pre niekoho je to pracujúca mama, pre iného akčná mama venujúca sa deťom a rodine. Na našej debate Akčné matky počas 5. narodenín Žien v meste odznelo, že každá z nás má iné potreby a  cíti to inak.

„Dôležité je to, aby si ženy uvedomovali, že majú slobodnú vôľu. V nejakom určitom bode máme vždy možnosť voľby. Akokoľvek fungujeme vo svojom živote, čokoľvek robíme, máme možnosť voľby,“ uviedla Nikoleta Macinská, mama ôsmich detí, oceňovaná blogerka a podnikateľka, ktorú živí aj poradenstvo a písanie.

Veronika Cifrová Ostrihoňová: Bez pomoci by som nemohla byť aktívna

Ako priznala moderátorka a mama Veronika Cifrová Ostrihoňová, potrebuje sa realizovať aj inde ako doma. „Poznám ženy, čo chcú byť 24 hodín s dieťaťom a obdivujem to, je to úžasné. Niekto je aktívny s dieťaťom a niekto mimo. Ja si extrémne aktívna nepripadám. U mňa aktivita pramení z toho, že mám tomu naklonené prostredie. Mám dve babičky, ktoré sú ochotné pomôcť, môj muž sa vie prispôsobiť a postrážiť malú. Myslím si, že je jednoduché biť sa do pŕs, aká som aktívna, keď mám takýto ansámbel pri sebe. Keby som toto nemala, rozhodne sa nemôžem vrátiť po šiestich týždňoch od pôrodu k talk show Sit down, alebo nejakým iným aktivitám, ktoré mám,“ povedala moderátorkou talk show Sit Down s Veronikou, mama dcérky, youtuberkaktorej projekty sledujú desaťtisíce ľudíNeváha však ku charakteristike svojho spokojného obdobia dodať, že to nie je len jej zásluha.

Veronika Cifrová Ostrihoňová.  Foto - Stano Stehlík

Každá z pozvaných sa matkou stala v inej etape života. Nikoleta Macinská začala podnikať po narodení šiesteho dieťaťa. Veronika je mamou najkratšie a na túto úlohu sa pripravovala. Iveta Hrabovská je matkou presne rok. „Ja som si myslela, že keď si privedieme Miška domov, tak sa moja aktivita dostane na bod mrazu. Ale v momente ako prišiel som si uvedomila, že má štyri a pol roka a má otca. Nie som na to sama. Každá jedna matka by sa mala zamýšľať nad tým, že vo vzťahu sú dvaja. Dovolím si tvrdiť, že som nezačala stagnovať. Dokonca som začala robiť ešte viac. Napríklad viac cvičím, viac sa dostanem von s kamarátkami,“ hovorí podnikateľka Iveta Hrabovská, ktorá si s manželom dieťa adoptovala. 

Byť aktívna neznamená vždy len pracovať a zarábať

Nikolete najskôr lekári povedali, že nebude môcť mať deti a potom ich porodila osem: „Pri tých prvých som si to vychutnávala. Práve to vedomie, že som ich chcela. To som ešte nepodnikala, ale aj tak som bola dosť aktívna. Organizovala som dobrovoľnícke akcie ako napríklad budovanie ihriska. Potom tých drobností bolo zrazu príliš veľa, aj detí bolo veľa a tak sme sa s manželom zhodli na tom, že keď som už taká aktívna, mohlo by to prinášať aj peniaze do rodiny. A tak som začala podnikať.“

Veronika sa na rodičovskú dovolenku pripravovala. „Ja som si tak podvedome až vedome pripravovala pôdu, že keď raz pôjdem na rodičovskú dovolenku, nebudem mať pocit, že nemám tri roky čo iné robiť. Ale, možno sa to všetko zmení a  budem sa venovať len dcére. Mne sa páči, čo ste povedali, aktívna matka nemusí byť len matka, ktorá pracuje. Aktívna matka je aj matka, ktorá aktívne vymýšľa dieťaťu program, alebo napríklad matka, ktorá sa sama vzdeláva.“

Veronika Cifrová Ostrihoňová je typ človeka, ktorý radšej vidí vo všetkom to pozitívne. Pri debate o tom, ako si nájsť čas aj na seba. “Nehanbím sa za to, keď poviem, že aj žena potrebuje niekedy odísť z domu. Nemyslím si, že som preto zlá matka. Ja keď som po šiestich týždňoch odišla na prvú talk show, pre mňa to boli ako tri týždne v Karibiku. A to je malá fakt úžasné bábo. Ale, ja som zrazu dve a pol hodiny nebola mama. A potom som sa o to viac tešila, keď som prišla domov. Niekedy majú matky v mojom okolí pocit, že sú hodnotné matky, až keď sa preto dieťa extrémne obetujú a všetkého sa vzdajú.“ 

Veronika Cifrová Ostrihoňová (vľavo) a Nikoleta Macinská.  Foto - Stano Stehlík

 

Nikoleta Macinská sa musela naučiť nájsť si čas na seba

Pýtať sa Nikolety Macinskej či si vie nájsť čas aj na seba a kedy vie odísť z domu sa zdalo byť trúfalé, ale nakoniec by vlastne mohla mnohým poslúžiť ako dobrý vzor. „Teraz už pracujem na tom intenzívnejšie, ale vôbec som si na seba nevedela nájsť čas. Ja som bola presne ten typ matky, ktorý sa zanedbával. Bolo treba riešiť všetkých ostatných, čo je pri tom počte detí asi celkom pochopiteľné. Ale asi štyri a pol roka dozadu som skolabovala a vtedy som si uvedomila, že je blbosť, kam som sa tým vypätým spôsobom života dostala.  Povedala som si, že je načase to zmeniť. Bolo to ťažké. Bolo ťažké už vôbec rozmýšľať o tom, ako inak by som mohla fungovať. Aj doma to bolo náročné, lebo som sa naučila hovoriť nie. Ale z toho najhoršieho sme už vonku. A minulý rok som cestovala omnoho viac ako za celý svoj život. Aj sama som cestovala. Čo doma vôbec nechápali. A v tomto mám v pláne pokračovať,“ dodáva s úsmevom známa blogerka.

Nikoleta za posledné roky zmenila aj stravovacie návyky, začala sa o seba viac starať. Trikrát do týždňa chodí cvičiť. Pýtate sa kedy? Má režim a diár, do ktorého si všetko zapisuje. A do plánov zahŕňa aj seba. 

Iveta Hrabovská sa na dieťa pripravovala dva dni 

Iveta Hrabovská nad tým, že by potom ako pribudol do ich rodiny syn nepracovala, ani neuvažovala. Je akčná žena. Pre ňu je dôležité aj osobné napredovanie. A to i napriek tomu, že ich adoptívny syn im obrátil život hore nohami. „Miško narušil úplne všetko. Ale vôbec mu to nemám za zlé, my sme si to vybrali. Cielene sme šli za starším dieťaťom. Do žiadosti sme si dali dieťa, ktoré sme vedeli, že príde skôr. Na malé bábätka v adopčnom procese čakáte aj desať rokov. Keď som sa to dozvedela, spýtala som sa, aké dieťa môžeme dostať do roka. Povedali mi, že ideálne 3 až 6 ročné a najlepšie rómske. Dobre. Tak sme si to takto dali,“ hovorí  zakladateľka firmy, ktorá vyrába džemy a omáčky s prémiovým alkoholom Gentlejam, mama adoptovaného dieťaťa, ktorá sa nebojí hovoriť aj o tienistých stránkach adopcie. 

Iveta Hrabovská (vľavo) a Veronika Cifrová Ostrihoňová.  Foto - Stano Stehlík

Izbu pripravili za pár hodín. Miško prišiel a s ním aj ťažké mesiace. „Toto bol najhorší rok môjho života, ktorý by som si už nechcela zopakovať. Miško nebol pripravený k nám ísť. Bol odobraný z pestúnskej rodiny, k nám si myslel, že ide na výlet. Keď sa po týždni spýtal, kedy pôjde domov a ja som mu povedala, že u nás už zostane navždy, začalo sa peklo. Robil všetko preto, aby sme ho vrátili. My sme však s ním veľa pracovali, chodili sme na terapie a on si postupne uvedomoval, že to čo sa mu stalo, nie je zlé. Pred dvomi mesiacmi sa to zlomilo a vydýchli sme si. Dnes môžem povedať, že už z oboch strán prekvitá láska.“ 

Napriek ťažkému roku Iveta zopakovala, že stíha viac ako kedysi. „Ja som potrebovala odchádzať preč, inak by som sa zbláznila. Ja som musela vypínať a niekde čerpať energiu.“ Patrí k tým mamám, ktoré na škôlku nedajú dopustiť a model – som na sto percent v práci a potom na sto percent matkou jej maximálne vyhovuje. 

Do našej debaty sme si pozvali ženy, ktorým sme dali prívlastok aktívne. Lenže, ako to už býva, aj aktívne ženy majú pocit, že by mali občas stíhať viac. Ako potvrdila Nika Macinská, tento pocit má asi väčšina žien. „Ja som sa naopak naučila trochu spomaliť. Lebo nie je potrebné stihnúť všetko, čo sme si v hlave vytvorili. A tak vlastne ani neviem, čo je to byť aktívna,“ dodáva mama ôsmich detí.