BRATISLAVA. Viete hneď, bez „googlenia“ povedať,  koľko máme kultúrnych pamiatok, zaradených do zoznamu UNESCO a ktoré sú to? Ak sa  nejaká pamiatka ocitne na tomto zozname, znamená to, že je výnimočná z celosvetového hľadiska a treba ju chrániť. 

Pamiatka  so značkou UNESCO je aj  veľmi dobrý  marketingový a predajný artikel. Na jej opravu sa takmer  vždy musia nájsť peniaze a čo je hlavné, je magnetom pre turistov.  To si veľmi dobre uvedomujú aj naši západní susedia. Svoje pamiatky, zaradené do zoznamu UNESCO, vystavujú v podobe fotografií  po celej Európe i v zámorí.  Putovná výstava sa z viedenskej hlavnej vlakovej stanice presunula na  bratislavské  letisko . 

 

 

Jedna zo štyroch víl na svete

Organizátorom výstavy je  Czechtourism v SR. Jeho riaditeľka  Nora Gill hovorí, že pre výstavu hľadali v hlavnom meste priestor, ktorý je veľmi vyťažený a kde je veľká koncentrácia ľudí. „Pátrali sme po miestach, ktoré sú navštevované nie ako galérie, pretože tie sú, bohužiaľ, do značnej miery dosť mŕtve. Musel to byť priestor, kam ľudia chodia a výstava príde za nimi. Letisko sme si zvolili preto, že fotografie sú medzinárodne zrozumiteľné a  môžu zaujať nielen slovenských, ale i zahraničných návštevníkov.“        

 

Lednicko-valtický areál.

 

Nora Gill vraví, že je naozaj ťažké vybrať si z 12 českých skvostov nejakého favorita. „U Slovákov vedie Lednicko-valtický areál.  Aj preto, lebo je najbližšie k ich hraniciam.  Možno by som vypichla  vilu Tugendhat v Brne, pretože je to jediná pamiatka modernej architektúry, ktorá na tom zozname je. Keď si prejdeme  technické zázemie tej vily, ktorá bola postavená v 30. rokoch 20. storočia tak uvidíme,  ako obrovsky nadčasová  je. To, čo tam funguje,  nemáme v mnohých  domácnostiach a v bytoch možno dodnes.“

Odborníci funkcionalistickú vilu  Tugendhat  zaradili medzi 4 najlepšie vily na svete, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili architektonickú tvorbu. Záujem o prehliadku je obrovský.  Vstupenku  si treba rezervovať minimálne 2 mesiace vopred a to aj napriek jej vyššej cene, ktorá v Čechách vyvolala diskusiu. Základný,  nezľavnený lístok stojí 300 Kč, t.j. asi  11 eur. Podľa odborníkov na cestovný ruch  sa vstupné do pamiatok, zapísaných do zoznamu UNESCO, pohybuje v rozmedzí od 10 – 15 eur, takže cena za prehliadku vily je  primeraná, i keď je v ČR jedna z najvyšších. 

 

Vila Tugendhat v Brne.

 

Stredoveký Český Krumlov

Zaujímalo nás, ktoré miesto z tohto zoznamu  najviac priťahuje autora fotografií Libora Sváčka, ktorý má na konte tri desiatky reprezentatívnych publikácií o Česku. Keďže je rodák z Českého Krumlova, odpoveď bola jasná.

Toto mesto je na zozname UNESCO pamiatok od roku 1992, ako jedno z prvých v Česku. Má jedinečnú atmosféru, stredovek tam vďaka veľmi dobre zachovaným budovám  cítiť na každom kroku. Tamojší zámok je hneď po Pražskom hrade druhý najväčší hradný a zámocký komplex v Česku a patrí k najzachovalejším na svete.

 

Český Krumlov.

 

Svetovým unikátom je aj barokové divadlo s otáčavým javiskom. Libor Sváček ako fotograf registruje aj to, pri ktorých pamiatkach je najväčšia tlačenica a ktoré  sú naopak trochu v úzadí, ale určite stoja za návštevu. “Cudzinci uprednostňujú ten základný turistický trojuholník: Český Krumlov - Praha - Karlove Vary.  Ale poetické sú aj pamiatky na južnej Morave a napríklad Litomyšl je taká dosť zapadnutá,  ale príjemne prekvapí. A  veľmi príjemné z hľadiska pobytu je mesto Olomouc.“ V roku 2014 označil cestovateľský sprievodca Lonely Planet túto hanácku metropolu za najkrajšie české mesto.

 

Barokové divadlo s otáčavým javiskom v Českom Krumlove.

 

Česi si na pamiatky potrpia

Vzhľadom na rozlohu a počet obyvateľov sa Česko radí v počte UNESCO pamiatok k veľmociam. V Európe mu patrí 11 miesto. Slovensko s 5 hmotnými a 2 nehmotnými  pamiatkami je na 18 mieste. Tiež veľmi dobré  umiestnenie. V Európe je 43 štátov, ktoré majú aspoň jednu lokalitu, uvedenú v zozname UNESCO.

Česi majú všeobecne o historických pamätihodnostiach a zaujímavostiach  vo svojej vlasti dobrý  prehľad.

 

Olomouc.

 

Zoznam českých pamiatok UNESCO odrecitujú bez väčšieho zaváhania. Dokonca v roku 2001 založili mestá a obce, na ktorých území sú pamiatky, zapísané do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva,  aj združenie „České dedičstvo UNESCO“.  Spoločne propagujú pamiatky,  robia osvetu medzi mládežou, organizujú rôzne súťaže  a snažia sa aj týmto spôsobom pritiahnuť turistov.

Ozaj, už viete odpoveď na úvodnú otázku? A naozaj ste pri tom nepoužili vyhľadávač Google?

 

Prečítajte si aj Tri týždne v Barme bez batohu. Už sa nečešem