BRATISLAVA. Ocenenie Biela vrana získali tento rok lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorí ako členovia Správnej rady Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch upozornili počas vlaňajšej jesene na nákup predraženého CT prístroja.

Kauza viedla k odstúpeniu ministerky zdravotníctva Zvolenskej a ďalších vysokopostavených politikov i k zrušeniu samotného nákupu. Ocenení podnikli aj právne kroky proti nezákonnej zmene správnej rady nemocnice. Vyšetrovateľ pred nedávnom v prípade obvinil ôsmich ľudí.

Podľa oceneného lekára Suchánka je Slovensko prerastené korupciou. "Preto sme sa snažili urobiť aspoň niečo na malom kúsku. Treba predsa ukázať, že sa to dá. Inak sa tu nič nezmení," dodal podľa TASR. Podľa Kovačovičovej nie sú raritou v zdravotníctve. Tvrdí, že odvážnych ľudí sa v tomto rezorte nájde viac.

 

Anton Srholec

 

Cenu, ktorú po ôsmy raz udelili občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS, dostali aj kňaz Anton Srholec a reportér Andrej Bán.  "Väčšinu bielych vrán porota odovzdá za odvahu, občianske postoje a schopnosť neuhnúť. Mám však pocit, že Anton dostal toto ocenenie za lásku," povedal podľa TASR šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb, ktorý cenu prevzal za Antona Srholca, ktorý momentálne bojuje s rakovinou. Srholec patrí medzi kritikov pomerov v cirkvi, aktívne sa zapája do spoločenskej diskusie a rôznych demonštrácií.

Ocenenie za dlhodobý prínos získal aj reportér a fotograf Andrej Bán, ktorý v roku 1999 založil humanitárnu organizáciu Človek v ohrození, rozbiehal zbierku pre obete cunami v Ázii a koordinoval pomoc po ničivých povodniach na východe Slovenska.
 

Andrej Bán.

 

Prečítajte si aj Slovenkou roka 2015 je bankárka Elena Kohútiková