Zajtra sa Slovensko už tretíkrát zapojí do Medzinárodného týždňa nosenia detí (MTND). Tento sviatok nosenia detí započala v roku 2008 americká nezisková organizácia Babywearing International a odvtedy sa rozšíril aj do Európy vrátane Slovenska. U nás ho organizačne zastrešuje občianske združenie Nosma, ktoré vzniklo, aby propagovalo nosenie detí a učilo rodičov, ako ich nosiť správne a aké sú benefity nosenia prostredníctvom siete poradkýň nosenia.

Hlavným posolstvom medzinárodného týždňa je osveta v oblasti nosenia detí, kedy sa pomocou rôznych seminárov, workshopov a iných sprievodných akcií organizátori snažia oboznamovať verejnosť s touto témou a priblížiť ju nám všetkým tak, aby si každá mama a otec mohli povedať: „vyskúšam to“.

Súčasťou akcií je aj Pochod alebo Sprievod nosiacich rodičov, ktorý ho už dnes o 16:00 odštartuje v Bratislave na Primaciálnom námestí, ale aj v ďalších takmer 50-tich mestách na Slovensku. Veľmi som sa potešila, keď sa organizátorky rozhodli, že by chceli mať ambasádorku a vybrali si práve mňa. Som mamou už takmer 11-mesačnej Zorky a vďaka laktačnej poradkyni, ktorá mi ešte pred jej narodením ukázala, ako sa viaže šatka na nosenie a jednu mi aj požičala (a neskôr predala), som ju nosila od narodenia a nosím ju doteraz.

Sama vnímam obrovské pozitíva nosenia, či už v šatke alebo nosiči – je to najmä posilnenie puta medzi mnou a mojou dcérou, z ktorej vyžaruje pokoj a istota, keď ju mám na sebe uviazanú; ale aj podpora jej psychomotorického vývinu, keďže nosenie vhodne vplýva na správny vývoj bedrových kĺbov, zmierňuje reflux, podporuje laktáciu, či upokojuje tep a dýchanie dieťatka.

Je tu však aj iný dôvod, pre ktorý som sa rozhodla stať sa ambasádorkou tohto pochodu a dnes sa vydať s ďalšími nosiacimi rodičmi ulicami Bratislavy. Rada by som totiž prispela k tomu, aby sa nosenie detí stalo u nás prirodzeným, a aby matky či otcovia, ktorí majú na sebe uviazané deti, nemuseli čeliť nepríjemným pohľadom alebo pripomienkam okoloidúcich typu „dajte si to dole, ubližujete mu, bude mať problémy s chodením“, alebo „bude na vás príliš naviazaný/á“, či „to sa nepotíte? Lebo to dieťa sa určite potí!“ a podobných komentárov, ktoré naznačujú (ako v mnohých iných oblastiach), že ešte stále sa ako národ máme čo učiť o tolerancii a že to, že ja nosím dieťa v kočíku neznamená, že to máš robiť aj ty (alebo naopak), lebo tak je to z môjho pohľadu to najlepšie.

Inými slovami, rada by som sa podieľala na tom, aby sme ako ľudia menej posudzovali a odsudzovali a viac počúvali a učili sa. A inak, aj ja vozievam Zorku v kočíku. Občas v kočíku, občas v šatke, ako sa nám kedy chce ;)

Takže, aby som to skrátila: dnes sa vidíme o 16:00 na Primaciálnom námestí v Bratislave a oslávime spolu to, že môžeme robiť, čo chceme – napríklad aj uviazať si svoje deti na seba a tak s nimi byť.

PS: Vďaka Dopravnému podniku Bratislava a mestu Bratislava sa nám podarilo vybaviť MHD pre nosiacich rodičov počas celého medzinárodného týždňa zadarmo, aby sme rodičom uľahčili cestu na workshopy. Viac o programe celého týždňa nájdete tu: http://nosma.sk/mtnd-2016/program/

Noseniu zdar! 

 

Prečítajte si aj Hovorme o našom meste