Najprv to bol milý doktor, ktorý rodine pomáhal, hoci ho nemohli zaplatiť. Ich babka mala silnú cukrovku a gangrénu na nohe, tak už jej len dával lieky proti bolesti, aby netrpela.

Neskôr to už bol lekár, ktorý babku nechal umrieť, lebo mu nemohli zaplatiť. Pred i potom to bol Dr. Oppenheimer. Len predtým to bol milý doktor v Lučenci a potom chamtivý židovský lekár. Dr. Oppenheimera poslali s celou rodinou do Osvienčimu. Nezmenil sa ako lekár, len sa zmenila doba. Nastúpili nacisti a propaganda, ktorá vydolovala z ľudí to najhoršie.

Dr. Oppenheimera spomína v knihe Mengeleho dievča Viola Stern Fischerová, Slovenka, ktorá prežila štyri koncentračné tábory i brutálne pokusy sadistického nacistického lekára Josefa Mengeleho. Prežila a nacistom ušla, aby po vojne pomohla chytiť a potrestať brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po 70 rokoch našla odvahu o tom všetkom hovoriť nahlas a spísať vo výbornej knihe reportérky Veroniky Homolovej Tóthovej.

Výborné knihy väčšinou prečítam za pár dní a mám taký zlozvyk, že pri dobrom čítaní rada niečo dobré chrumkám. Mengeleho dievča som čítala dva mesiace a nedokázala som pri tom dať do úst nič. Niekedy som zvládla prečítať len dve strany a musela som to predýchať. Lebo pri tej knihe si poviete, že smrť je nič. Najhorších je tých sto druhov utrpenia, ktoré dokáže človek vymyslieť, aby iného ponížil, obral o ľudskú dôstojnosť a zabil oveľa skôr, než nastane fyzická smrť.

Na to iba stačí, aby z desiatich ľudí štyria nahlas opakovali oplzlé klamstvo a tých nerozhodných šesť sa pridalo a potom ostatných predčilo v zle, ktorým ich nakazili. Zlo sa potom šíri už tak arogantne, že sa mu nevedia postaviť ani silnejší. Pretože zlo vám bude našepkávať, že buď vy alebo oni a vy uveríte, že si musíte vybrať, aby ste sa zachránili. Ak tomu strachu dáte voľnú ruku, dokáže z vás urobiť príšery. A príšery majú v knihe aj nemecký, aj židovský, aj slovenský pôvod.

Mengeleho dievča už nežije. Viola Stern Fischerová zomrela v máji. Kniha, ktorú pomohla napísať, by sa preto mala stať povinným čítaním. Neviem, či pre deti, či by toľko zla strávili, ale pre dospelých určite. Lebo je tam veľmi autenticky napísané, čo sa udeje, keď sa z desiatich ľudí šiesti proti bezpráviu neohradia.

Verím, že knihu dočítate tak ako ja. Aby zlu v každom z nás čelilo odvážne Mengeleho dievča.  

 

Prečítajte si aj Tento o blondíne za volantom určite nepoznáte