HAMBURG, BRATISLAVA.  Novou predsedníčkou nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa stala Annegret Krampová-Karrenbauerová, ktorá v tejto funkcii po 18 rokoch vystrieda Angelu Merkelovú. Od augusta je predsedníčkou vlády v Sársku. Je prvou premiérkou tejto spolkovej krajiny a celkovo v poradí štvrtou ženou, ktorá stojí na čele niektorej z nemeckých spolkových krajín.

 

Do CDU vstúpila ako 19-ročná

Annegret Krampová-Karrenbauerová pochádza z katolíckej rodiny. Narodila sa 9. augusta 1962. V rokoch 1984–1990 študovala právo a politológiu na Trevírskej univerzite a neskôr na Sárskej univerzite.

Už v roku 1981 ako 19-ročná vstúpila do Kresťanskodemokratickej únie. Od roku 1990 pôsobila v poslaneckom klube CDU v sárskom parlamente. V roku 1998 sa ako náhradníčka na sedem mesiacov presunula do Spolkového snemu (Bundestag), vo voľbách v tom istom roku však za poslankyňu nebola zvolená. Od roku 1999 je však členkou sárskeho krajinského parlamentu.

V rokoch 2000-2004 bola ministerkou vnútra v sárskej vláde premiéra Petra Müllera. V máji 2011 ho práve ona vystriedala vo funkcii predsedu sárskej CDU a 10. augusta 2011 po ňom prevzala aj post premiérky tejto spolkovej krajiny. Krajinský snem CDU v Saarbrückene ju v druhom kole tajných volieb najtesnejšou väčšinou 26 hlasov zvolil do čela vládnucej koalície, ktorú v Sársku tvorili popri CDU ešte liberáli z FDP a zelení.

V januári 2012 sa Annegret Krampová-Karrenbauerová rozhodla ukončiť toto koaličné partnerstvo. V nových krajinských voľbách CDU pod jej vedením zvíťazila so ziskom 35,2 percenta hlasov, zatiaľ čo FDP z krajinského parlamentu vypadla. V Sársku tak vládla CDU vo "veľkej koalícii" so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) vedenou šéfom krajinskej organizácie SPD Heikom Maasom. V ďalších voľbách v roku 2017 získala CDU v Sársku až 40,7 percenta hlasov.

 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) gratuluje po voľbe na zjazde novej predsedníčke Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampovej-Karrenbauerovej. Foto - TASR/AP

 

Navrhla ju Merkelová

Vo februári 2018 ju Angela Merkelová navrhla na post generálnej tajomníčky CDU. Na sneme ju podporilo 98,87 percenta delegátov. Krampová-Karrenbauerová, o ktorej sa doposiaľ hovorilo ako o vychádzajúcej hviezde CDU, vystriedala vo funkcii generálneho tajomníka strany 43-ročného Petra Taubera.

Už Merkelovej rozhodnutie nominovať Krampovú-Karrenbauerovú na post generálnej tajomníčky CDU vnímali médiá ako signál, že by sa táto politička mohla v budúcnosti zhostiť vedenia CDU, prípadne byť nástupníčkou kancelárky Merkelovej. Krampová-Karrenbauerová patrí ku kritikom projektu plynovodu Nord-Stream II. Zastáva proeurópsky kurz Nemecka a tvrdšie postoje proti Rusku. Po incidente v Kerčskom prielive dokonca navrhla uzavretie európskych prístavov pre ruské lode.

Od roku 1984 je vydatá za banského inžiniera Helmuta Karrenbauera, s ktorým má troch synov. Jej manžel ostal doma, aby podporoval kariéru svojej manželky. Annegret Krampová-Karrenbauerová žije celý život v nemeckom meste Puttlingen. Pre svoje dlhé meno ju nemecké médiá nazývajú jednoducho "AKK".