Takmer všetky jeho herecké postavy – či už to bol zákerný zloduch, šarmantný seladón, alebo dobrosrdečný doktor – mali úspech. Na konte má mnohé pamätné herecké kreácie, zrejme najviac však zarezonoval ako doktor Štrosmajer v legendárnom seriáli Nemocnice na kraji města.

Povedané humornými slovami nezabudnuteľného Miloša Kopeckého: "Narodil som sa v medzivojnovom čase pred veľkou svetovou krízou a jediné pekné, čo sa o tej dobe dá povedať je to, že som sa v nej narodil ja". Dnes je to 95 rokov od narodenia českej hereckej hviezdy Miloša Kopeckého.

 

 

Prežil nacistický tábor, jeho mama nie

Rodák z českej Prahy Miloš Kopecký sa narodil 22. augusta 1922. Pochádzal z dobre situovanej rodiny kožušníka Vladimíra Kopeckého a bývalej modelky, neskôr klobučníčky Marty Grimmovej. Otec očakával, že syn prevezme a zveľadí kožušnícky podnik. Mladého Miloša Kopeckého však lákalo divadlo, s čím otec nesúhlasil.

Túžbu po herectve viac chápala jeho mama, ktorá ho podporovala. Synovho úspechu sa však nedožila. V čase okupácie ju pre židovský pôvod transportovali do Terezína a odtiaľ do smutne známeho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, odkiaľ sa už nevrátila. Peklom nacistického tábora si prešiel aj budúci slávny herec. Posledný rok druhej svetovej vojny strávil v pracovnom tábore v Bystřici u Benešova.

Po vytriezvení z povojnového nadšenia vtedy 22-ročný Miloš Kopecký zahájil hereckú kariéru v divadle Větrník. Neskôr vystriedal niekoľko angažmán vrátane Divadla ABC, Hudobného divadla Karlín, Divadla na Vinohradech a pražského Národného divadla. Svoje úlohy oživil novátorským poňatím a svojbytnou inteligentnou komikou, čo ho zaradilo medzi české herecké legendy.

 

 Miloš Kopecký v roku 1985 pri nakrúcaní filmu Hynka Bočana Slávne historky zbojnícke. Foto - TASR/ČTK

 

Miloš Kopecký a jeho legendárne postavy

Do pamäti filmových divákov sa nezmazateľne zapísal výkonmi v známych snímkach ako Pyšná princezna (1952), Byl jednou jeden král... (1954), Dobrý voják Švejk (1956), Baron Prášil (1961), Bíla paní (1965), Noc na Karlštejně (1973), Adéla ještě nevečeřela (1977) alebo Božská Ema (1979). Kopeckého herecký prejav s prvkami tragikomiky, irónie a humoru bol zámerne pokojný, striedmy, avšak vždy so skvele načasovanou pointou. Svoje umenie predviedol aj v televíznych seriáloch Hříšní lidé města pražského (1968) alebo Slavné historky zbojnické (1985). Jeho najslávnejšou úlohou sa však stala rola doktora Štrosmajera v seriáli Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města (1977).

"K umývačke riadu i anglickej kráľovnej sa má muž chovať rovnako, to znamená dobre a galantne. Ženy to na mne vycítili a zrejme ocenili," charakterizoval svoj vzťah k ženám päťkrát ženatý umelec. Ku koncu života zverejnil svoje vážne psychické problémy, s ktorými bojoval takmer celý život. Trpel maniodepresívnou psychózou charakteristickou nepravidelným striedaním manických a depresívnych fáz. Jeho túžbou bolo zahrať si Jaga z Othella alebo Shylocka z Kupca benátskeho, ale nesťažoval sa, stvárnil veľké množstvo postáv a tvrdil, že herecký osud bol k nemu dobrý a vľúdny.

Nezabudnuteľný herec a charizmatický človek Miloš Kopecký zomrel 16. februára 1996 v Prahe.

 

Prečítajte si aj Speváčka Mária Čírová sa vydala