BRATISLAVA. Opatrovateľky zo Slovenska fungujú v Rakúsku ako rakúske živnostníčky. Uviedol to dnes na brífingu štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš po stretnutí so zástupkyňami slovenských opatrovateliek v Rakúsku. Rokovali o problémoch opatrovateliek zo Slovenska v Rakúsku v súvislosti so sprostredkovateľskými agentúrami.

 

Štátny tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš (v strede) a zástupkyne slovenských opatrovateliek v Rakúsku  Zuzana Tanzer (vpravo) a Bibiana Kudziová (vľavo). Foto - TASR 

 

Nie sú zamestnankyne, ale živnostníčky

"Povedzte tým ženám, upozornite ich, že budú fungovať ako rakúske živnostníčky a všetka zodpovednosť za to, čo budú robiť, padne tým pádom na ne. To je veľmi dôležité, pretože mám pocit, že toto je najväčší kameň úrazu. To si ženy neuvedomujú, pretože im to vopred nikto ani nepovie," zdôraznil Ondruš. Mnohé slovenské záujemkyne o opatrovanie v Rakúskej republike si podľa neho totiž myslia, že sú zamestnankyne agentúr, ktoré povinnosti voči všetkým úradom vyriešia za ne.

Situáciu sa MPSVR a zástupkyne opatrovateliek pokúsia zlepšiť informačnou kampaňou. So zástupkyňami opatrovateliek sa podľa neho na MPSVR dohodli, že do dvoch týždňov vzájomne pripravia tzv. základnú informáciu, ktorá by mala varovať ženy pred nepoctivými sprostredkovateľskými agentúrami.

"Keď sme hovorili o tom, k akým problémom dochádza, tak napríklad v Rakúsku sa opatrovateľky často až na mieste dozvedia, že majú robiť ošetrovateľské úkony, napríklad pichať pacientom injekcie. Na to nemajú kvalifikáciu, a aj ak majú v Rakúsku vybavenú na opatrovanie živnosť, tak takýto úkon robia protizákonne. Opatrovateľka v Rakúsku nemá právo vykonávať ošetrovateľské úkony," upozornil.

Nekalé praktiky slovenských agentúr sprostredkujúcich opatrovateľskú prácu v Rakúsku (a v inom zahraničí) "na živnosť" sa rezort práce podľa Ondruša pokúsi riešiť legislatívnym návrhom na sprísnenie živnostenského zákona v SR. "Organizovanie opatrovateľstva v zahraničí sa možno stane viazanou živnosťou," dodal Ondruš.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Na problémy upozornila opozícia

Na to, že slovenské opatrovateľky v Rakúsku sú častokrát obeťami neserióznych agentúr prevažne z východu Slovenska, nedávno upozorňovala podpredsedníčka NR SR a poslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.  Spolu s Erikou Jurinovou (OĽaNO) a Jozefom Mihálom (nezaradený) vyzvali vládu, aby sa začala seriózne zaoberať neúnosnou situáciou slovenských opatrovateliek, ktoré vlastnou nečinnosťou vytlačila zo Slovenska a teraz sa prizerá, ako sa stali obeťami neserióznych „kupliarov“.

Tieto agentúry podľa liberálnej poslankyne strhávajú ženám nemalé peniaze za žiadnu protislužbu, len sprostredkujú opatrovateľku agentúre z Rakúska, či nútia ich zaplatiť poplatky naraz a vopred. 

„Niektoré sprostredkovateľské agentúry nútia opatrovateľky podpisovať zmluvu priamo na mieste, nemôžu si ich preštudovať, neinformujú ich o stave klienta, o pracovných podmienkach. Nútia opatrovateľky zaplatiť im ročný poplatok naraz a vopred – 600 eur a pritom protislužba je nulová. Až zhruba polovica agentúr o tomto poplatku nevystavuje žiaden doklad, faktúru, neplatia z toho dane. Objavuje sa značné percento prípadov, keď opatrovateľka podpíše zmluvu, zaplatí ročný poplatok a agentúra jej nesprostredkuje klienta alebo jej sprostredkuje klienta, ktorý potrebuje ošetrovateľské služby a nie opatrovanie, pričom jej zo strany rakúskych orgánov hrozí pokuta 3600 eur za ošetrovanie bez lekárskeho povolenia,“ informovala podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová upozornila na to, že v nasledujúcich rokoch bude rásť počet ľudí v staršom veku. Do desiatich rokov podľa nej stúpne počet ľudí nad 80 rokov o vyše 50 tisíc. “Dochádza ku krachu sociálnych služieb na Slovensku,” povedala.

Žiada nastaviť poskytovanie sociálnych služieb na Slovensku spravodlivo pre zariadenia sociálnych služieb, aj pre opatrovateľov v domácnostiach.

Slovensko podľa nej stráca nielen kvalitné opatrovateľky, ale aj zdravotné sestry, ktoré odchádzajú za prácou do zahraničia.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Bez agentúr je to ťažké

V Rakúsku pracuje minimálne 30-tisíc slovenských žien ako opatrovateľky v Rakúsku, ďalšie tisíce v Nemecku a ďalších krajinách.

Podľa Kataríny Staroňovej, ktorá pracuje ako opatrovateľka vo Viedni už šesť rokov a pomáha ostatným ženám pracujúcim v Rakúsku, je stále ťažšie nájsť si prácu bez agentúry. „I keď sme prakticky podnikateľkami-živnostníčkami,“ povedala v rozhovore pre Aktuality.sk.

„Posledná oficiálna štatistika je z roku 2016, kedy bolo registrovaných v Rakúsku 450 agentúr, ktoré sprostredkúvajú prácu opatrovateľkám. To je neskutočne veľké množstvo. Samotné opatrovateľky sa ťažko dostanú k ponúkam prác, lebo trh reálne ovládajú agentúry. Je tu stret záujmov. Sme síce živnostníci, nemáme šancu získať prácu samy. Musíme prijať podmienky agentúry,“ povedala Staroňová. 

 

Prečítajte si aj Čo ma naučila svokra v kóme