Bývalá Misska Miroslava Luberdová (34) sa po úspešnom pôsobení v modelingu rozhodla sebarealizovať v oblasti výživového poradenstva. Stala sa tiež dvojnásobnou mamou, čo jej pomohlo objaviť nový rozmer krásy. Po ťažkej chorobe staršieho syna sa dnes usmieva akosi inak. Možno ešte žiarivejšie. Ako človek, ktorý vie, že krásno duše ani občasná búrka životných skúšok nezastaví, a vždy si napokon prederie cestu von.    

 

Čo alebo kto vás robí krásnou, Mirka?

"Rodičia mi dali veľký dar, že pre to nemusím robiť až toľko. Mám šťastie, čo sa týka genetiky, z nej veľa ťažím, lebo obaja vyzerajú na svoj vek výborne. Tiež si myslím, že ak je človek šťastný, tak sa to na ňom určite odzrkadlí. Je to vidieť." 

 

Roky ste sa pohybovali v modelingu, kde je krása samou podstatou podnikania. Zmenilo to v niečom váš pohľad na krásu?

"V tejto brandží vám v prvom rade nikto nehovorí, aká ste krásna. Tam každý klient a každá agentúra rieši vaše nedostatky. Práve preto, že sa tam robí s krásou, sa častejšie rieši skôr to, čo nevyhovuje. To je dosť paradoxné a pre mladú ženu aj drsné. Keď niekam prídete a počujete, že máte „príliš široké ramená“ alebo „bohužiaľ veľké prsia, nemôže robiť prehliadky“, je to ťažké. Vypočujete si všetky svoje mínusy. Pre praktický život je to úplne normálne a asi by to ani nikto nikdy neriešil.

Určite som sa však začala skôr o seba starať. Pravidelne sa krémujem už od svojich dvanástich rokov. Dôslednosť v starostlivosti o pleť či vlasy prišla skôr ako u mojich iných rovesníkov. Navyše, v civile som sa kvôli modelingu vôbec nelíčila. Mala som toho totiž dosť z práce."

 

 

Stále podľa vás platí, že s krásou sa treba narodiť, alebo si myslíte, že máme taký pokročilý kozmetický priemysel, že na každý „defekt“ krásy existuje adekvátne korekčné riešenie?

"Dnes sa to nedá ani porovnávať s tým, čo bolo kedysi. Tiež pozorujem, že ženy sa viac ako nejakými krémami zvyknú upravovať plastikami – a potom vyzerajú úplne inak ako sa narodia. Jasné, viem si predstaviť, že keď má niekto naozaj krásne črty tváre, no nejaká drobnosť mu prekáža, tak si to dá urobiť.

Vo všeobecnosti si však myslím, že to u nás zachádza už do extrémov. Chýba triezvosť v úsudku. Nie je dobré, keď sa dievčatá od veľmi nízkeho veku začínajú takto ´udržiavať´, aby akože nezostarli. Sama to nechápem, prečo sa tak veľmi bránia, aby im nebolo vidno ten ich vek. A že vrásky sú teda ´prúser´...

Ja osobne som šťastná, že mám vôbec 34 rokov. Treba si uvedomiť, že zďaleka nie každému sa pošťastí žiť nekonečný život. Kopec mojich mladých kamarátov už zomrelo. A to sme tridsiatnici! Treba sa tešiť z toho, že je človek živý."

 

Čo si ako prvé všímate na kozmetike? Je to vôňa, obal, či si potrpíte na zloženie?

"Priznám sa, že sa nevyznám až tak, že keď si prečítam zloženie kozmetiky, viem, že je tam to alebo ono. Údaje o značke ale dôkladne pozerám.

Roky som milovníčkou psov a zvierat všeobecne. Preto mám rada, keď je tam označenie, že tá kozmetika nebola a nie je testovaná na zvieratách. To je u mňa jeden z rozhodujúcich faktorov. Tiež mám rada, keď sú primerané ceny. Viem, že to pre každého znamená niečo iné, ale poteší ma, ak sú tie krémy v niekoľkých eurách, maximálne teda v desiatkach, nie stovkách.

Potom mám rada rôzne bylinkové vône, a výrobky, ktoré sú striktne na prírodných základoch. Kde nie je zbytočne veľa chémie. "        

 

 

Ako nutričná špecialistka dbáte na to, čo máte na tanieri. Zaujímalo by ma, či ste rovnako náročná aj na veci, ktorými „kŕmite“ telo zvonka.

"U mňa ide jedno s druhým ruka v ruke. Keď už človek investuje do svojho vnútra, usiluje sa, aby to bolo zodpovedajúce aj navonok. Čistota a kvalita sú pre mňa dôležité. Snažím sa k tomu pristupovať triezvo a tak, že by som nerada vyživovala pleť všetkým možným, aby ona časom zlenivela a nič nerobila. Považujem za úplne normálne, že dnes nevyzerám, ako keď som mala dvadsať. Držím sa toho, že hlavne sa stále krémovať a čistiť."

 

Spomeniete si, aký najnezvyčajnejší skrášľovací produkt ste vyskúšali?

"Viem, že v ázijských krajinách sa pomerne často používajú výrobky zo slimačieho slizu..."

 

Otestované na vlastnej koži?

"Janka Pištejová mi dala dve slimačie masky na tvár, tak som ich skúsila. Bolo to také príjemne zamatové, no mala som pred tým poriadny rešpekt. Ako keby mi niekto dal vyprážaného chrústa. Všetko je to ale zjavne len o nastavení našej mysle."

 

Tlačová konferencia k 25. výročiu Oriflame.   Foto - Oriflame

 

 

Pôsobíte ako prakticky zmýšľajúca žena. Nenašli by sme u vás žiadnu ľahkú obsesiu špirálami či leskami na pery alebo niečím podobným, čo zbierate na kvantá?

"Musím sa priznať, že takéto čosi vôbec nemám. Ja keď si niekedy kúpim lícenku alebo špirálu, tak mi niekedy vydržia aj rok či dva. Make-up mám trištvrte roka. Aj ten používam skôr vtedy, keď idem do televízie, v normálnom živote skoro vôbec. Stačí mi rozjasňovač pod oči.

Povedala by som, že mám doma takú normálnu, primeranú zásobu kozmetiky. Vďaka tomu, že som sa stala tvárou Oriflame, sa stále zoznamujem s novými vecami. Niekedy ma to až prekvapí, čo všetko je už vymyslené. Všetko je to pre mňa také... nové!"

 

Čo bol pre vás dosiaľ najväčší objav, na ktorý ste pri spolupráci so spomínanou značkou naďabili?

"Nikdy som nebola na rúže, najmä na tie farebné, ktoré strašne farbili oblečenie alebo zuby. Prišlo mi to hrozne nepraktické. Teraz majú prémiový rad Giordani Gold, kde sú farebné rúže, ktoré na perách do pár minút zaschnú a držia. To ma milo prekvapilo. V minulosti som na prehliadkach mávala podobné, no tie veľmi vysušovali ústa a niekedy som sa aj týždeň nedokázala dostať naspäť do môjho vlastného perového komfortu. Neviem si predstaviť, ako to dnes vyrábajú, no tieto najnovšie naozaj nevysušujú. Jeden som mala na skúšku a keď som dala mužovi pusu, nemusela som nič zotierať. To ma potešilo."

 

Viem si predstaviť, že ako dvojnásobná maminka oceňujete riešenia, čo šetria čas. Máte nejaké obľúbené multifunkčné kozmetické vychytávky?

"Väčšinou nie. Krém na tvár patrí na tvár a krém na telo na telo. Neviem si predstaviť, že by som sa celá ponatierala jedným. Výnimkou je pre mňa Hojivý zázrak, také to legendárne vajíčko od Oriflame. Zvyknem ho používať na ruky, ak akurát nemám pri sebe krém na ruky, ale pretieram si ním aj obočie, pery aj končeky vlasov."

 

Foto - instagram

 

Keby ste z pozície modelingom podkutej krásky mohli dať ženám pár dobre mienených rád, ako zbytočne nesabotovať svoju krásu, čo by to bolo? 

"Ženy si najviac škodia asi tým, že priskoro siahajú po veľmi silnej kozmetike. Boja sa vrások. Moja známa, výborná dermatologička, dokonca hovorí, že ženy tým naozaj odstavujú prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti. Pokožka potom odmieta vykonávať prácu, ktorú by inak robila. Na základe príliš silného obsahu tých krémov potom zlenivie. Čiže treba siahať po prípravkoch vždy primerane svojmu veku a to je tiež vec, ktorá sa mi na Oriflame páči, že má jasne stanovený vek, pre ktorý sú najmú teda anti aging produkty určené. Každý vek potrebuje inú starostlivosť a aj zloženie kozmetických produktov. Dávať si v 28 rokoch rôzne liftingy je podľa mňa úplne zbytočné..."