TOKIO. Mobilná aplikácia, ktorú v Japonsku vytvorila polícia na boj proti sexuálnym agresorom ohmatkávajúcim ženy na verejných priestranstvách - tzv. frotérom -, sa v krajine vychádzajúceho slnka teší veľkej popularite. V stredu o tom informovala agentúra AP.

 

Obťažovanie v dopravných prostriedkoch 

Aplikáciu s názvom Digi Police sprístupnila tokijská polícia už pred tromi rokmi, avšak funkciu proti frotérom k nej pridala len pred niekoľkými mesiacmi. Za ten čas si aplikáciu stiahli stovky tisíc užívateľov, čo je v prípade vládou vytváraných aplikácií neobvykle vysoké číslo, približuje AP. Japonky sa často stávajú obeťami pohlavného obťažovania - najmä v preplnených dopravných prostriedkoch -, avšak zvyčajne sa podľa agentúry boja ozvať či volať o pomoc. 

Daná aplikácia im v prípade obťažovania umožňuje aktivovať špeciálne tlačidlo na zahnanie frotérov. To po prvom stlačení zobrazí na obrazovke mobilu správu "Je tu frotér. Prosím, pomôžte mi!", ktorú môže napadnutá osoba ukázať spolucestujúcim. Po ďalšom stlačení sa správa zobrazí červeným písmom a z prístroja sa začne opakovane ozývať "Prosím, prestaňte!".

 

Frotérstvo je choroba

Frotérstvo je choroba, ktorá spočíva v úmyselnom vyhľadávaní dotykov s inou osobou pre pohlavné "samodráždenie", napríklad v rôznych tlačeniciach, v radoch alebo dopravných prostriedkoch.