Minulý týždeň sme boli s kolegom Romanom vo Vranove. Prišli sme totiž na prípad, keď si dievčatá zo základnej školy natočili učiteľa gymnázia, ktorý pred nimi masturboval. Nevieme, či vedel, že sú také mladé. Je možné, že mal len smolu, keďže tá appka, cez ktorú si videochatovali, spája ľudí náhodne.

Dievčatá poslali video svojim kamarátom, tí zasa ďalším a ďalším, až to videl kompletne celý Vranov a pristáli aj mne v telefóne. Život je už raz taký, stalo sa a on za to teraz musí niesť zodpovednosť.

 

Prečítajte si

Chcem veriť najprv obeti, nie predátorovi

Sexuálne obťažovanie na Slovensku

Nie je to prvá téma sexuálneho obťažovania alebo zneužívania dievčat vo veľmi mladom veku. Každý ďalší príbeh nám však ukazuje ako veľmi nie je Slovensko pripravené na túto diskusiu. Ukazuje, že učitelia o sexuálnom zneužívaní a obťažovaní vedia asi toľko ako bežný človek o jadrovej fyzike. Nejako tušia, že sa to deje. Nejako šípia, že to nie je úplne ok. Ale úplne na prvú za to vinia radšej tínedžerky než dospelého učiteľa.

„Ako je možné, že používali túto aplikáciu? Vedia o tom ich rodičia?“ pýtala sa verejne ich riaditeľka, ktorá tak úplne nevedome okamžite začala slávny victim blaming. Dievčatá vyhrešila, že na videu nadávajú, a moralizovala, že aplikácia sa dá používať oficiálne až od osemnástky. Za to učiteľa popísala ako pracovitého, láskavého a spoľahlivého muža. Predstavme si, že sa na jej škole dialo nevhodné správanie učiteľa roky – ak by ste si v miestnych novinách prečítali toto, prišli by ste za pani riaditeľkou s dôverou?

Bola som tento týždeň prednášať deťom na základnej škole v Pezinku. V triede sedeli decká od 10 do 15 rokov a pýtali sa rôzne otázky. Dali sme si aj segment o sociálnych sieťach a rôznych appkách, kde niečo podobné môžu zažiť. Deti na mna chrlili youtuberov, o ktorých som v živote nepočula, pýtali sa ma, či poznám Twitch, o ktorom som nikdy v živote nepočula a popisovali mi aj rôzne iné platformy, ktoré používajú. Po chvíli som už vyzerala ako úplný dinosaurus a to mám 30 a vedome sledujem trendy a sociálne siete mladých ľudí, aby sme im lepšie rozumeli. Čo ešte učiteľka po 50tke, ktorá v živote nevidela instagram?

Ako ale môžeme deti pripraviť na to, čo ich tam čaká, keď o tom nič nevieme? Viete, že je dnes veľa detských psychológov, ktorí o sociálnych sieťach nič nevedia? Že sa množia aj odborníci, ktorí technologický pokrok jednoducho už nestihli a nedobehli?

Fenomén „internetu“ považujú za nejaký dočasný trend a namiesto poriadneho výskumu mentorujú o tom, ako rodičia nemajú kupovať deťom mobily a majú im obmedzovať čas, ktorý na nich trávia. A keď sa objaví sexuálne obťažovanie a zneužívanie, prvé čo vám napadne je, že za to určite môžu dievčatá. Provokovali. Nemali tam čo robiť. Navyše sú vulgárne! Čo, keď si to celé vymysleli. A vôbec, čo si čo majú posielať takéto video! Majú ho ukázať dospelým alebo polícii a nechať si to pre seba!

 

Sexuálne obťažovanie v školách na Slovensku

Riaditeľky sme sa nakoniec spýtali aj na klebetu, či je pravda, že učiteľ chodil so žiačkou v minulosti. Reakcia bola prekvapivá. Nie preto, že by sme sa dozvedeli, či to je pravda alebo nie. Riaditeľka nám poodhalila trocha zo svojho sveta – aj Macron si zobral učiteľku a pozná štastné manželstvá, ktoré presne takto vznikli. Riaditeľka sa priznala, že nevie ako by reagovala, keby sa dozvedela, že jeden s učiteľov má pomer s neplnoletou žiačkou. Máme na to pritom jasný zákon a pravidlá a tie hovoria, že je to za akýchkoľvek okolností neprijateľné.

Často pri témach zneužívania 13-14 ročných dievčat vysvetľujem svojim rovesníkom – pozri sa dnes očami tridsiatnika na 13-ročného chlapca alebo dievča – vieš si s nimi predstaviť sexuálny styk? Že nie? Že sú to deti a je to nepredstaviteľné? To je celkom normálna reakcia. Každému normálnemu človeku príde choré spájať tridsiatnika s trinástkou. Nie to ešte niekoho, kto má pred päťdesiatkou.

Neexistuje svet, v ktorom by to bolo v poriadku. Ani keď to je prezident Macron, ani keď je to informatikár vo Vranove. A aj keby niektoré dievčatá „provokovali“, ako to radi hovoria viacerí - 13-ročné deti skúšajú a experimentujú. Ale stále sú to deti. Na druhej strane je už vyzretý vyvinutý dospelý. Nie je žiadna obeť – presne vie, čo sa deje a rozumie následkom.

V takomto neproporčnom vzťahu sú deti vždy obete. Je úplne jedno, či sú zvedavé a objavujú pritom práve svoju sexualitu. Sú to deti. My sme dospelí. A aj keď nie všetkému rozumieme, čím dnes prechádza generácia detí, správna reakcia je absolútne vždy a za každých okolností postaviť sa za deti. Nemoralizovať, nementorovať, nepoučovať. Snažiť sa pochopiť. Pretože my, keď sme vyrastali, ľudí so sexuálnymi deviáciami sme zriedka stretli na ulici. Na deti dnes číhajú desiatky z nich v momente, keď zapnú telefón.

Dnešné deti to majú oveľa ťažšie a náročnejšie ako my. Mali by na to byť pripravené riaditeľky, aj rodičia.