BRATISLAVA. Na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov si môžete tento rok pozrieť niekoľko slovenských filmov v premiére.  Dnes to bude film Parlika so slovenským štábom a afganskou režisérkou Sahrou Karimi, ktorá študovala na Slovensku. Natočila film o živote žien v Afganistane po páde Talibanu a prerozprávala ho cez príbeh Suraye Parliky, odvážnej ženy, ktorá sa rozhodne vstúpiť do sveta mužov, do vysokej politiky. Premiéra je dnes, piatok 14.10. o 18:30 v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Dokument uvedie producentka Barbara Harumová Hessová, ktorá zastúpi režisérku. Sahra Karimi je momentálne v Afganistane.

 

 

Príbeh zo zničeného Donbasu

V nedeľu bude mať slovenskú aj svetovú premiéru film Mir Vam - v preklade Mier s vami. V tejto autentickej roadmovie s prvkami hororu dokumentarista Juraj Mravec cestuje po vojnovej línii zničeného Donbasu, medzi separatistickou Doneckou republikou a Ukrajinou. Stretáva pritom ľudí, ktorým vtrhla do života vojna. Prišli o blízkych, domovy, ale aj istotu “čo bude zajtra”. Premiéra filmu bude v nedeľu 16.10. o 17:30 v Kino Film Europe. Po filme sa uskutoční diskusia, ktorej sa okrem tvorcu zúčastnia aj ďalší hostia so skúsenosťami z východnej Ukrajiny.

 

 

Film, ktorý nahneval

Svoju festivalovú premiéru bude mať na Jednom svete aj film Cooltúra. V ňom sa režisér Miro Remo zamýšľa nad zmyslom a stavom slovenskej kultúry. Naša kultúra sa podľa neho stala v posledných desaťročiach obchodovateľným artiklom, kvôli čomu jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako predtým. To ju dotlačilo k premene do rôznych, ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality.

Film, ktorými si autor pohneval viacero predstaviteľov toho, čo on v názve filmu nazýva cooltúrou, premietne festival v utorok 18.10. o 19:00 v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Po filme budú mať diváci príležitosť diskutovať o filme s režisérom osobne.

 

 

Prečítajte si aj Sonita miluje rap, ale rodina ju chce predať ako nevestu