Dovolenka na Francúzskej riviére nie je pre horných 10-tisíc, ako občas počujete na Slovensku. Dedinky medzi Monte Carlom a Cannes na stredomorskom pobreží vo Francúzsku a Monaku sú tak malebné v každom ročnom období, že sa tam budete vracať bez ohľadu na výšku rodinného rozpočtu.

Nadchne vás ubytovanie v nádhernej tyrkysovej zátoke s prístavom a s malebnými, luxusnými, oku lahodiacimi jachtami, ktorých stožiare len tak ledabolo cinkajú o seba. V absolútnom tichu za šumu mora a nenahraditeľnej vône stredomorských rastlín a kvetov.

 

 

Málo Slovákov

Ceny pokojne obstoja aj v porovnaní so slovenskými Vysokými Tatrami. Hotel, ktorý je vzdušnou čiarou od mora 10 metrov, s výhľadom na vodu a krásnou terasou vyjde pre dve osoby v izbe s francúzskym štýlom na 80 eur.

„Slováci k nám chodia zriedka. Vlastne okrem vás a vašich priateľov sme tu iných za tie dlhé roky ani nezažili. Počuli sme, že sme vraj pre vás drahí. Možno služby, či strava áno, ale keď sme si porovnávali ceny ubytovania s vašimi na internete, nevideli sme v tom veľký rozdiel. Porovnateľné hotely máte mnohé dokonca drahšie,“ povedala majiteľka hotela Huguette.

A to máte v cene noblesu, aristokraciu a nonšalantnosť príjemne skĺbenú s francúzskym luxusom a nezameniteľnou architektúrou či históriou a prírodou.  Aj preto sa tam hlavne na leto zlietavajú najbohatšie osobnosti sveta. Skoro ráno ich môžete pozorovať napríklad v Monte Carlo, ako nasadajú do svojich vyblýskaných áut a vyrážajú na výlety alebo len tak do obchodu. Prevažne sú to ľudia, ktorí v živote veľa dosiahli a je pre vás obrovským zážitkom len tak sa s nimi stretnúť a prehodiť pár viet.

Napríklad sa pri vás pristaví pretekár Formule 1 Mika Hakkinen, ktorý ide z posilňovne. Skloní sa k vášmu psovi, spýta sa ako sa volá, pohladká ho, pochváli a s prehodeným ruksakom cez plece pokračuje ďalej ulicami Monte Carla.

 

 

Meno psa a jachty je rovnaké

Pri potulkách Francúzskou riviérou v okolí Monte Carlo zase prehodíte dve-tri vety s ruským miliardárom Abramovičom a jeho partnerkou Dášou. Oboch zaujal opäť náš pes, kráľovský pudel Eclipse. Mimochodom  milované plemeno Francúzov. „Máte krásneho psa,“ zastavil sa pri nás Abramovič, ktorý išiel s Dášou na večeru. „A ako sa volá?“, spýtala sa Dáša. Tejto otázky sme sa trochu zľakli, keďže celým mestečkom sa niesla informácia,  že ruský majiteľ futbalového klubu Chelsea si kúpil novú jachtu. Zhodou okolností sa jachta volá rovnako ako náš pes. „No, volá sa Eclipse. (smiech). Ale my sme toto meno vymysleli už pred viac ako 10 rokmi,“ dodávame rýchlo so smiechom a pobavíme aj ruský pár.

 Alebo sa s celebritou nečakane navečeriate tak, že si navzájom zavadziate lakťami či stoličkami. Ako v jednej talianskej trojhviezdičkovej reštaurácii, kde sa personál v rifliach snaží komunikovať anglicky. Taká bežná reštaurácia. Umelé stoly na ulici, na ktorý vám pred tanierom s jedlom položia jednorazový papier „Vitajte!“ vždy so širokým úsmevom vás zdraví personál reštaurácie na maličkom námestí, ktorý sa rokmi v podstate nemení.

„Ako sa máte?“ pýtame sa s neskrývaným záujmom čašníkov, s ktorými vždy prehodíme pár viet o tom, čo nového v mestečku. „No najhoršie máme za sebou. Kríza je už zažehnaná, aj keď k nám sa vždy  turisti radi vracajú. Nielen turisti ako vy, ale aj Madonna či Bono z U2,“ povie spokojne Anerae. A tak zistíte, že slávne mená tu majú svoje letoviská aj s nahrávacími štúdiami, či zaparkované jachty, ale nepotrebujú k tomu večeru v luxusnej reštaurácii.

 

Trojhviezdičková reštaurácia, kam chodia celebrity.

 

Larry Mullen s rodinou

„Na Francúzskej riviére žije hlavne v letných mesiacoch veľa známych ľudí. Celebrity z nich robia iba médiá. Sú to obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrajú a nemajú žiadne maniere,“ smeje sa čašník z trojhviezdičkovej reštaurácie. Chvíľu pochybujete, či len nerobí reklamu reštaurácii, kde sedíte.

Ale čašník pokračuje. „U nás ich žije veľa. Takže nikto sa nepozastavuje nad tým, že sa navečeria spolu s Bonom alebo Madonou, či pretekárom F1 alebo Abramovičom, ktorý si tu kúpil najdrahší dom na svete. Chodia presne do tých istých reštaurácii ako vy. Tu ich nikto neotravuje, nikto nehíka, že bože Bono, môžete sa mi podpísať? Dokonca chodia na rovnakú pláž, ako obyvatelia či turisti. Samozrejme, že ľudia si ich všimnú,  ale nikto neotravuje. Preto to tu majú radi. Veď Bono si vo vedľajšom mestečku kúpil aj letné sídlo,“ upozornil nás čašník a o chvíľu nás zaskočí.

„No, je tu bubeník z U2 Larry Mullen,“ veľmi potichu nám šepká. Pozreli sme sa na neho a mysleli si, že žartuje. „Naozaj, sedí vám presne za chrbtom,“ usmieva sa čašník na dôkaz toho, že si nevymýšľal. A naozaj. Iba pár centimetrov nás delilo od osobnosti, ktorá našu rodinu sprevádza hudbou celý život. Larry Mullen naozaj len tak „obyčajne“ večeral so svojimi deťmi. Smiali sa a rozprávali si bežné historky zo života. Na deťoch bolo vidieť ako si otca, ktorý je neustále na cestách, užívajú. A  nikto pri ďalších stoloch ich nevyrušoval. Žiadne híkanie a žiadosť o podpisu, či selfie. Všetci rešpektovali intimitu rodinnej večere, ktorú si rodina slávneho hudobníka užívala. Tak ako aj ostatní členovia skupiny U2, ktorí spoločne skúšajú aj v letovisku Bona na pláži mestečka Eze bord de mer. Asi najnavštevovanejšom dome v širokom okolí, ak, samozrejme, nepočítame  palác monackého kniežaťa Alberta v Monte Carle.

 

Zapečený kozí syr, aký si dáva bubeník z U2 Larry Mullen.

 

Pláž pred Bonovým domom

Dom írskeho speváka U2 Bona Voxa na pobreží sa ničím nelíši od ostatných a zďaleka nie je najokázalejší. Veľký priestranný dom leží v bujnej  záhrade,  hneď medzi koľajnicami vlaku a plážou. Pozemok je kopcovitý.

 

Dom Bona

 

„Bono sem chodí len na leto, teraz tu nikoho nenájdete, iba záhradníkov,“ hovorí nám domáci, ktorý vidí, že si dom fotografujeme z pobrežia. „Sú to dobrí susedia. Je pravda, že pred ich domov je pláž viac obsadená, ale inak na nich nemôžeme povedať nič zlé. Vlastne tu s nami žijú ako všetci ostatní obyvatelia,“ hovorí nám lámanou angličtinou domáci, ktorý potvrdzuje, že Bono s rodinou nemá v mestečku žiadne maniere a ani privilégia.

 

 

Bono Vox.

 

Vďaka nemu sme známejší pomaličky viac ako susedné Monako. Chodia sem ľudia z celého sveta, len aby ho stretli na pláži. Niekedy sa s ľuďmi aj porozpráva, keď okolo nich prechádza na móle, aby nastúpil do člna,“ hovorí sused slávneho írskeho hudobníka a speváka, ktorý prišiel ako dieťa o mamu. Vychovával ho otec, ktorý dlhé roky nesúhlasil s tým, aby sa jeho syn, s civilným menom Paul David Hewson, živil hudbou. „Chodia sem každý rok s celou rodinou. Milé je na manželoch to, že už roky vyzerajú zamilovane. Však viete, školská láska,“ zasmeje sa obyvateľ Eze a pozdraví nás s tým, že už mu ide vlak a mizne za domom Bona Voxa. 

Francúzska riviéra je jedinečná. Aristokratická, noblesná a vznešená. Preplnená neuveriteľnou architektúrou pôvodných a aj novým domov, ktoré citlivo zapadajú do nezameniteľného prímorského azúrového prostredia.  Kto nezažil, nepochopí. Zážitky, ktoré Francúzska riviéra ponúka, sú jedinečné a nezabudnuteľné a ostanú iba vám. A nepotrebujete na to ani selfie s Bonom.

 

Prečítajte si aj V hlavnom meste parfumov sa vlastná vôňa dedí