DUNAKILITI. Dáma v ružovom od hlavy po päty si po neúspešnom údere počas golfového turnaja v Dunakiliti uľavila: „No, vždy som sa mohla doma potiť pri sporáku a variť segedínsky guláš,“ povedala.

V rovnakej farbe prišlo na 5. Lady Pink Day 13 žien. Na golfový turnaj určený len pre ženy a len v ružovom oblečení chodí bežne 40 hráčok, ale 36 stupňová horúčava urobila svoje. Trinásť žien, ktoré strávilo vo vysokých teplotách na otvorenom golfovom ihrisku takmer 5 hodín, podalo profesionálny výkon a pomohlo dobrej veci.

 

 

Americká tradícia

„Zažila som to v Miami na Floride v Spojených štátoch. Bolo tam asi 40 dám. Priemerných vek 70 – 80  rokov, prekrásne oblečených v ružovom,  s korálmi i klobúkmi v rovnakej farbe. Pred hrou kývali milovaným manželom akože Hi guys a milovaní manželia, priemer 90 rokov, kývali naspäť, že Hi girls, a nice play girls. Očarila ma bezprostrednosť a recesia. Síce my ešte nemáme 70-80, ale do 90-tky tiež chceme golf  hrávať,“ smeje sa Viera Medeková, riaditeľka golfového klubu v Dunakiliti.

V ružových farbách boli aj bryndzová nátierka, ružová vodka, šampanské s jahodami, či kvety a ceny pre víťazky. Niektoré dámy boli v ružovom prvý raz, niektoré sa priznali, že majú aj ružovú bielizeň. „Za normálnych okolností ružovú ignorujem. Až som sa hanbila, keď som v obchode  v časovej tiesni hystericky behala s tým, že rýchlo, lebo nemám čas, len potrebujem niečo ružové , jedine v ružovej,“ smeje sa jedna z hráčok v tieni s pohárom ružového šampanského.

Na ihrisku nebol žiadny hráč. Jediný muž, ktorý mal povolený vstup na ihrisko, bol rozhodca a prezident klubu. Celý deň sa usmieval. Mať na ihrisku iba ženy je nádherné. Ženy si z golfu nerobia ťažkú hlavu. Hrajú krásny golf a hlavne majú z toho zábavu. Žena a golf je krajšia kombinácia ako muž a golf. To si treba uvedomiť. Ženy majú lahodnejšie pohyby a nechcú zabiť loptičku tak ako muži,“ vysvetlil Alexander Medek, prezident golfového klubu v Dunakiliti.

 

 

Jediný muž

Hráčky mali počas turnaja Lady Pink Day jediný cieľ. Vyčistiť hlavy od zamestnania a domácnosti a  pomôcť dobrej veci. Tohto roku predajom zaváranín podporili Nadáciu Šťastné srdcia, oddelenia Detskej kardiochirurgie. 

„Na rozdiel od mužov, my to dokážeme hrať s ďaleko väčšou eleganciou, nie tak silovo. Ženský flajt je super. Golf je v hlave, treba sa pri ňom uvoľniť  a neriešiť spoluhráčov,“ hovorí 54-ročná zdravotníčka Tatiana.

Takmer všetky hráčky na golfové ihrisko utekajú pred stresom, či návalom pracovných a rodinných povinností. „ Denne som v práci aj viac ako 10 hodín. Keď si predstavím, že odo mňa rodina aj spoločnosť vyžaduje, aby som ešte aj cez víkend lietala po domácnosti s handrou v ruke a najlepšie až pod nos všetkým položila tanier s navareným jedlom, radšej zbalím golfové palice a odchádzam,“ povedala jedna z nich. „Pobyt vonku sa nedá ničím nahradiť.  Bodka,“ razantne sa vyjadrila Slávka, ktorá má za sebou aj prvý maratón. Na ďalšie v Berlíne a Paríži sa pripravuje.

 

 

Dostupný golf

Ak si myslíte, že medzi hráčkami boli iba znudené manželky úspešných podnikateľov alebo podnikateľky, mýlite sa. Golf hrajú aj vychovávateľky, radové úradníčky, učiteľky či zdravotníčky. Už dávno nejde o snobskú záležitosť, ale o dostupný šport, ktorý je už medzičasom opäť olympijskou disciplínou.

„Dnes golf skutočne nie je o peniazoch. Už korčuľovanie na hrádzi je drahšie. Dáma si za 200 eur zakúpi golfovú výbavu, topánky, rukavičku a tričko s golierikom za 4,99 eur a môže hrať. Priznávam, v prominentných kluboch v zahraničí, ktoré na Slovensku nemáme , bolo by to drahé, ale u nás máme ľudské ceny. Máme 250 členov, z toho 70 žien. Nájdete medzi nimi od študentov až po generálnych riaditeľov všetkých,“ hovorí Medeková.

Žiadna z golfistiek neodišla domov spotená  a neupravená. Vďaka pripraveným vizážistkám sa vrátili domov opäť ako dámy. Mnohé ešte po náročnom športovom dni čakali večer rodinné, či spoločenské povinnosti.

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší. 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk