STARÁ ĽUBOVŇA. Na hrade Ľubovňa i v skanzene pod ním v nedeľu popoludní oficiálne otvorili tohtoročnú sezónu, ktorá bude patriť ženám. TASR o tom informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

 

Významné ženy z dejín hradu

„Celá táto sezóna bude, aspoň ja to tak vnímam, pocta ženám všetkých historických období, rozličných profesií a spoločenského postavenia, lebo v dejinách hradu bolo tých žien množstvo a doteraz sme sa venovali kastelánom, majiteľom, kráľom a tak ďalej,“ vysvetlil s tým, že v rámci sezónnej ponuky tak budú podľa jeho ďalších slov „vyťahovať významné ženy z dejín hradu“. „Ale nielen z tých dávnych, ale možno aj z tých nedávnych – desať rokov dozadu,“ spresnil.

Ľubovniansky hrad chce pri tejto príležitosti vydať špeciálnu edíciu parfumu. „A dokonca na výstave La femme fatale hradu Ľubovňa budú môcť samotné návštevníčky rozhodnúť o víťaznom parfume. Ten budeme prezentovať v auguste,“ ozrejmil Mikulík. Pripomenul aj zaujímavú históriu, ktorá sa spája s mestom Podolínec. „Málokto vie, že zakladateľkou tohto kráľovského mesta bola sv. Kunigunda, poľská kráľovná a jej relikvie spravujú v neďalekom kláštore v poľskom meste Starý Sacz, kde sú krásne zbierky z 13. storočia, teda z obdobia jej života,“ vysvetlil s tým, že momentálne pracuje na tom, aby boli vystavené v podzemí hradnej kaplnky.

 

Hrad v Starej Ľubovni.   Foto TASR - Lukáš Furcoň

 

Kráľovská koruna v ženských rukách

Spomenul, že tradičné podujatia zostávajú, budú však v inom šate. Ide napríklad o hradné slávnosti, ktoré sú najnavštevovanejšou akciou. Konať sa budú v posledný júlový víkend. „V minulom roku sa na nich zúčastnilo takmer 8000 ľudí za tri dni,“ spomenul. V tomto roku sa budú niesť pod názvom Kráľovská koruna v ženských rukách a budú venované ženám, ktoré zasiahli do dejín hradu Ľubovňa. Mikulík v tejto súvislosti spomenul napríklad uhorskú kráľovnú Máriu alebo poľskú kráľovnú Hedvigu. „Bude to veľkolepá rekonštrukcia historickej udalosti, kde možno na hrade sa stretnú obidve kráľovné,“ naznačil.

Počas sezóny sú podľa jeho ďalších slov pripravené aj tradičné koncerty. Vystúpia Celeste Buckingham či Vašo Patejdl. „Nebudú chýbať medári, sviatok sv. Cyrila a Metoda a na hrade okrem toho plánujeme sprístupniť detský kútik,“ spomenul. Minulý rok zaznamenali podľa riaditeľa 196.000 návštevníkov. Spomenul, že evidujú zvyšujúci sa počet tých, ktorí k nim prichádzajú opakovane.