BRATISLAVA. Pôvodne sa malo piknikovať v auguste v Prezidentskej záhrade, nakoniec sa všetko udialo v septembri v útulnom podpalubí lode Tanker Boat na nábreží Dunaja. Originálny piknik Žien v meste však nebol originálny len miestom a časom.

„Už keď sme ženy vítali na schodoch do podpalubia, bola to zmes pozitívnej energie,“ povedala Saša Machanová, ktorá na pikniku so ženami maľovala divé maky v rámci jej vlastného projektu Vo Víne je Umenie. Neprekvapilo ju, že veľa žien malo obavy a takmer každá povedala, že maľovať nevie. „Napokon boli veľmi spontánne a zvedavé a hádzali kabelky na stoličky, aby si rezervovali miesta,“ smeje sa Saša Machánová. Počas trojhodinového pikniku vzniklo asi 30 obrazov a každá žena si na konci pochvaľovala, ako zrelaxovala a vypla. „To je na našej maľovačke najviac. Nejde o tom, či viete maľovať, máte si pri tom oddýchnuť,“ povedala.

 

Foto - Michaela Machánová

 

Na pikniku spievala Mirka Miškechová

Nemaľovalo sa len na plátno. Ženy sa zverili do rúk profesionálnych vizážistiek z firmy StayUnique. Tie ženám pri líčení radili to, čo majú v logu firmy - ako majú ostať jedinečné. „Takmer každá žena riešila, že sa skoro nelíči alebo veľmi málo a že nevedia, ako na to. Takže najviac ich zaujímali rady. Bola som nadšená, že ženy majú chuť skúšať a experimentovať. Mnohé si vyskúšali niečo, na čo nie sú zvyknuté. A naše dievčatá líčili a radili a líčili a radili...,“ hovorí Eva Vozárik, ktorá značku pred viac ako dvoma rokmi založila. Na pikniku si najviac pochvaľovala pozitívnu energiu. 

„Bol to úplný relax pre ženy, prezentácia fantastických projektov, ktoré sú nezvyčajné. Je super, že sa tu ženy odreagovali a porozprávali,“ povedala česká podnikateľka, ktorá sa do nášho Klubu Žien v meste zapísala medzi prvými. Vtedy rozbiehala vlastnú značku StayUnique na materskej, dnes už má renomé úspešnej firmy.

 

Nalíčila sa aj speváčka Mirka Miškechová.   Foto - Michaela Machánová

 

Pozitívnu energiu priniesla i talentovaná speváčka Mirka Miškechová, ktorá zahrala svoj veľký hit Cudzinka v tvojej zemi a očarila pesničkami vo francúzštine. „Originálny piknik Žien v meste nebol rozhodne originálny len tým, že sa piknikovalo v podpalubí lode Tanker, ale najmä inšpiratívnymi ženami, ktorých zamestnanie zároveň znamená životný štýl. Chcú si svoj život napriek rôznym prekážkam užiť, lebo si uvedomujú, že je len jeden. To je pre mňa najsilnejší moment a odkaz podujatia,“ povedala speváčka. Niektoré pesničky si s ňou zaspievala aj moderátorka Katka Brychtová, ktorá na piknik prišla a  odchádzala s vlastnoručne namaľovanými divými makmi. 

 

Foto - Michaela Machánová

 

Tekvica, gaštany a whisky

Ženy, ktoré práve nemaľovali obraz alebo nemaľovali ich, diskutovali s pohárom dobrého vína. Pripili si aj na tretí titul majstra sveta Petra Sagana. „Najviac sa pilo víno z čiernych ríbezlí a bazulienka. To z čiernych ríbezlí je vyrábané vyslovenie z našich bobúl a bazulienka sa vyrába z hroznového vína, kde sú luhované kvety bazy,“ povedala Marcela Hrozeková, majiteľka vinárstva Pereg.

Ženám víno rozlieval aj generálny riaditeľ vinárstva Marcel Boris. Nalieval a sledoval, ako sa maľovalo. “Ženy, bez ohľadu na vek, sa akoby vrátili do detských čias, hlásili sa, keď sa chceli niečo opýtať, veľmi si to užívali,“ povedal. Priniesol aj svoje dve dcéry, ktoré maľovali tiež.

 

Foto - Michaela Machánová

 

K dobrému vínu sa podávali chuťovky. „Jeseň je prudko jedlé ročné obdobie, vďačné na sezónne recepty. Tekvice, gaštany, batáty, zemiaky, mrkva a iné v podobe chrumkavých čipsov, krémových polievok nádherných farieb, či exoticky ochutených dipov k mäsu, či zelenine, alebo nátierok na desiatový chlebík do školy sú super,“ povedala Katarína Medveďová Ovečková z Cookučka. „Som preto nadšená, že kombinácia v podobe nátierky z tekvice a gaštanov, jemne ochutená whiskey zaujala a veľmi chutila,“ vysvetlila. Piknik ocenila ako príjemnú akciu. „Ženám je prirodzené zdieľanie, spájanie a jasné, že aj trochu klebetenia a zároveň sa inšpirujú, ktorá sa ako v kuchyni vie vynájsť,“ dodala. Pomázanky ideálne skombinovala s crostinami od Bona Vita. Kto ich nezapíjal vínom, ten si dal Zlatú studňu v niekoľkých príchutiach.

 

Foto - Michaela Machánová

 

Ženy maľujú a preberajú politiku

Ženy, ktoré práve nemaľovali, oddychovali v chill-out zóne, kde boli knihy. „Piknik Žien v meste bol pre mňa príjemným spôsobom ako stráviť nedeľu s inteligentnými a kreatívnymi ženami. Atmosférou to pripomínalo knižné kluby, alebo kluby žien intelektuálok z minulosti, ktoré sa pri kvalitnom víne bavia o zaujímavých témach, pritom maľujú, preberajú módu, politiku, ale užijú si aj množstvo zábavy. Veľmi sa teším, že novinka Najlepší rok môjho života z nášho vydavateľstva, ktorú si účastníčky odniesli so sebou ako darček, im spríjemní jesenné večery a možno to naštartuje aj najlepší rok ich života,“ povedala Lucia Čarná z vydavateľstva IKAR, ktoré pre Ženy v meste píše stĺpčeky.

 

Pozrite si piknik aj na videu:

 

Hoci portál Ženy v meste cieli hlavne na ženy po tridsiatke a po štyridsiatky, na piknik prišli ženy všetkých vekových kategórií. „Zo začiatku som bola chvíľu nesvoja, keďže som tam skoro nikoho nepoznala, ale všetci boli veľmi priateľskí. Myslím si, že vek tam nehral žiadnu úlohu, a osobne som to ani nepocítila, že som mladšia ako väčšina žien,“ povedala Veronika Zajceva, ktorá pracuje ako informatička.

 

Speváčka Mirka Miškechová.   Foto - Michaela Machánová

 

Ženy, ktoré nakopnú

Ženy v meste spoluorganizovali piknik s mojou agentúrou, ktorú založila Hana Koblišková. Agentúra, ktorá vznikla len nedávno, úspešne organizuje prvý stand up comedy pre ženy pod názvom Sit Down Ladies Comedy s Didianou a Lujzou, ktorý je tradične vypredaný alebo projekt Sit Down Stories s Veronikou, ktorý má rovnaký úspech. „Robíme projekty aj pre mužov, ale väčšinou sa orientujeme na kreatívnu zábavu pre náročné ženské publikum. Zakaždým je to výzva a inšpiratívna skúsenosť, veľmi nás to posúva ďalej,“ povedala Hana.

Loď ako posledné po pikniku opúšťali organizátorky. S Hanou Kobliškovou odchádzala aj šéfredaktorka portálu Ženy v meste Miriam Zsilleová. „Žijeme tým, čo píšeme a takéto akcie nás vedia veľmi nabudiť. Program pikniku sme vytvorili so ženami, ktoré sú známe z našich príbehov na portáli Ženy v meste. A keďže cez týždeň inšpirujeme ženy, aby na sebe pracovali a robili to, čo ich baví, chceli sme na nedeľu pripraviť akciu, kde by si hlavne oddýchli a mali čas samé na seba. Bolo pre nás nesmierne povzbudivé sledovať ako aj pri tom oddychu vznikali zaujímavé pracovné partnerstvá. Chceme, aby sa šikovné ženy spájali,“ povedala spokojná šéfredaktorka portálu Ženy v meste Miriam Zsilleová. 

 

Foto - Michaela Machánová

 

Prečítajte si aj Druhé narodeniny oslávili Ženy v meste s humorom