BRATISLAVA. Konferencia TEDxBratislava uvedie na tohtoročnom 8. ročníku rekordne veľa expertiek. Z pozvaných 14 rečníkov bude 9 žien. Predstaví sa  vojnová pamätníčka Eva Mosnáková, antropologička Veronika Rybanská, permakultúrna dizajnérka Patrícia Černáková, historička Jarmila Bednaříková či jazzová muzikantka Esther Weisnerová. Iveta Chovancová, riaditeľka jediného občianskeho združenia na Slovensku, ktoré sa v teréne venuje ľuďom pracujúcim v sexbiznise, nás prinúti zamyslieť sa nad ich právami.

 

Foto - TEDxBratislava

 

Ľudia s energiou meniť veci

Youtuberka Jessica McCabe príde na Slovensko zbúrať mýty o tom, že diagnózu ADHD má každé neposedné dieťa. Na TEDxBratislava 2017, ktorý bude 2. Júla 2017, sa bude hovoriť aj o projektoch, ktorými výtvarníčka Ivana Šáteková reflektuje súčasnú spoločnosť, s jazykovedkyňou Luciou Molnár Satinskou sa pozrieme na výskum viacjazyčnosti.

TEDxBratislava prinesie aj tento rok myšlienky hodné šírenia skrz príbehy ľudí, ktorí napriek nevyspytateľným okolnostiam nestrácajú energiu meniť svet a dokonca ju šíria ďalej. Vystúpi tiež biohacker Jowan Österlund, CEO švédskej firmy, ktorá sa venuje vývoju a implantovaniu ľudských čipov a porozpráva o digitalizácii ľudského tela. Vývojový psychológ Caspar Addyman, ktorý skúma, ako deti spoznávajú svet, nám prezradí, čo všetko sa môžeme naučiť z ich smiechu.

Mikrobiológ Slava Epstein nás prevedie svojím jedinečným výskumom mikrobiálnej „temnej hmoty“, vďaka ktorej jeho laboratórium vyvinulo nový prístup k objavovaniu liekov. Čerstvý absolvent medicíny Tomáš Brngál nás prevedie ľudským telom prostredníctvom svojej virtuálnej reality, ktorá aj ďalším študentom umožňuje presnejšie študovať anatómiu. Budeme počuť o jedinečnom spôsobe, ktorým kalifornský učiteľ Scott Bedley naučil deti overovať si pravdivosť správ v médiách a Robert Coombs nám porozpráva, ako si naprogramoval vlastného bota, aby zaňho hľadal prácu.

 

Foto - TEDxBratislava

 

Počúvať protistranu

Žijeme v dobe, ktorá nás niekedy núti rýchlo zmeniť náš názor bez toho, aby sme si vypočuli protistranu. Čoraz častejšie strácame pevné hodnotové presvedčenie a nekriticky prijímame rýchle závery a radikálne názory. Na TEDxBratislava 2017 tento rok získate nové pohľady na veci samozrejmé a zároveň stratíte predsudky aj vďaka témam a ľuďom, ktorí vystúpia v rámci dňa plného inšpiratívnych myšlienok.

“Niečo stratíme, iné objavíme. Na TEDxBratislava 2017 tento rok nájdete rozmanitú škálu rečníkov, ktorí nestratili chuť meniť veci k lepšiemu a svojimi činmi prispeli k vytváraniu myšlienok hodných šírenia,” hovorí Denisa Sabová, spoluorganizátorka podujatia. Cez prestávky stratíte zábrany a nájdete inšpiráciu Prestávky na TEDxBratislava sú iné, než poznáte z bežných konferencií. Medzi blokmi prednášok ponúkajú priestor na aktívny oddych, hravé učenie a najmä spoznávanie nových ľudí.

„Prestávkové aktivity na TEDxBratislava sú plné inšpirácie, nových podnetov a vytvárajú zaujímavý priestor pre rôznorodú skupinu ľudí, ktorí sa nepoznajú, ale majú možnosť to zmeniť,” hovorí spoluorganizátor Šimon Šiplák.

Konferenciu je tiež možné sledovať naživo na webe www.tedxbratislava.sk alebo aj spoločne na niektorej z dobrovoľne organizovaných viewing party. 

.

Prečítajte si aj Prezident Kiska: Ženy prinášajú hodnoty, ktoré Slovensko veľmi potrebuje