Floristická dizajnérka Jaroslava Bašistová vykročila do nového roka mimoriadne úspešne. Sotva začal január, splnilo sa jej prianie realizovať chrámovú výzdobu a hneď na to vyhrala našu súťaž o Najinšpiratívnejšiu Ženu v meste za rok 2016. Spojiť sa s ňou a oznámiť jej výhru, vôbec nebolo ľahké. Zastihli sme ju na cestách.

„Pracovne som teraz rozlietaná. Cez víkend som pripravovala výzdobu na jedno krásne životné jubileum a momentálne rozbieham nové projekty, takže o oddychu nemôže byť ani reč. V súkromí sa teším po rokoch na svoj prvý ples. Účasť na ňom som si dala ako novoročný záväzok,“ povedala nám Jarka.

 

 

Podpora do poslednej chvíle

Správu o víťazstve v súťaži prijala s nadšením: „Ohromilo ma, koľko ľudí mi vyjadrovalo do poslednej chvíle svoju podporu a som za to nesmierne vďačná,“ zareagovala Bašistová. V momente, keď sme zastavili hlasovanie, mala na svojom konte 38 percent. Aj potom ešte hlasy pribúdali.

 V súťaži sa podľa nej stretli mimoriadne silné, zaujímavé a inšpiratívne ženy. Čím si myslí, že ľudí zaujala práve ona? „Všetky publikované príbehy žien v sebe niesli obrovskú silu a boli výnimočné. Ten môj možno oslovil široké spektrum ľudí, ktorí sa práve nachádzajú v strednom veku a uvažujú, ako ďalej naložia so svojím životom. Či nabrať odvahu a ísť za svojimi snami, alebo zotrvávať v známom móde. Moje rozhodnutie možno bude pre mnohých povzbudením urobiť prvý krok k zmene a toto je to, čo vnímam pod pojmom byť pre iných inšpiráciou,“ zamyslela sa Jarka. Dodala, že ocenenie vníma aj ako záväzok alebo skôr poslanie tvoriť naďalej pre radosť a potešenie ľudí.

Paradoxne, keď sa spýtame, kto je pre ňu najinšpiratívnejší, s úsmevom odpovie, že jej vzorom je muž. „Vždy som veľmi obdivovala Michelangela, pre jeho vytrvalosť, húževnatosť, všestrannosť, vnútorný silný oheň a neutíchajúcu chuť učiť sa a zdokonaľovať až do vysokého veku. Fascinuje ma, aký nádherný odkaz zanechal ľudstvu a že jeho ťažká práca mala zmysel. Dokázal rozdať veľa krásy a ja len dúfam, že ho budem môcť aspoň v niečom nasledovať,“ vysvetľuje.

 

 

Ženy majú výhodu - majú intuíciu

Nemyslí si, že by pre ženy bolo dnes ťažšie presadiť sa v profesii. Podľa Jarky v porovnaní s mužmi, ktorí kladú dôraz na rácio, majú ženy jednu výhodu, a síce, že počúvajú svoju intuíciu. „To im pomáha presadiť sa aj v mužskom svete, kde práve to, že sú ženami, môže byť ich veľkou výhodou. Žijeme v storočí, kedy už chvalabohu nerozhoduje pohlavie, ale to, čo človek dokáže, takže aj žena môže byť úspešná a dokázať veľké veci.“

Ako hovorí Najinšpiratívnejšia Žena v meste, aby to tak bolo, netreba sa báť vydať sa za svojím snom. „Najdôležitejšie je urobiť prvý krok k zmene, lebo to je najťažšie – rozhodnúť sa. Potom už človek naberie smer a ide za svojím cieľom. Je však vždy fajn obklopiť sa podporujúcimi ľuďmi. Začiatky nie sú jednoduché, sú plné otáznikov a neistoty a je veľmi dôležité, keď nás má kto podporiť a uistiť, že zvolená cesta je tá správna. A mne sa potvrdilo aj to, že keď niečomu verím, treba počúvať svoj vnútorný hlas, pretože často tie najnezvyčajnejšie príležitosti prinesú najväčšie ovocie.“

Keď človek vyhrá v súťaži, známi mu obyčajne gratulujú a neraz nechýba ani kytica. Aká by potešila floristku? „Ovocná! Lebo s mojím stravovaním je to v poslednom čase horšie,“ odpovie so smiechom Jaroslava Bašistová.

 

Celý príbeh Jarky Bašistovej nájdete tu (kliknite).

 

Druhé miesto získala Ewa Sipos

Na druhom mieste v ankete o najinšpiratívnejšiu Ženu v meste 2016 skončila mama a speváčka Ewa Sipos, ktorá získala hlasy 36 percent ľudí.

„Druhé miesto vnímam ako veľkú poctu! Posledné hodiny hlasovania sme sledovali spolu s mojimi blízkymi veľmi intenzívne. Bol to veľmi príjemný pocit, že som občas aj viedla,“ povedala po skončení hlasovania. Najviac si cení, že cítila silnú podporu od rodiny, známych, ale aj celkom neznámych ľudí.

„Dostala som veľa podpory a som milo prekvapená, koľko ľudí mi chcelo dopriať prvé miesto. Dúfam, že môj príbeh pozitívne obohatil a inšpiroval iné súkromné životné príbehy,“ povedala Sipos.

 

Celý príbeh Ewy Sipos nájdete tu (kliknite).

 

Jej príbeh sme uverejnili na Štedrý deň, keď Ewa oslavuje narodeniny i meniny. Bol to silný príbeh ženy a mamy autistického dieťaťa, ktorému lekári dávali dva roky života, dnes má ich dcéra 12 rokov. Ewa sa spolu s manželom posledných 12 rokov poriadne nevyspali, pretože dieťa ožije hlavne v noci. Vychovávajú aj ďalšie dve deti a Ewa Sipos sa snaží po štyridsiatke splniť si sen aj sama sebe. V decembri vydala duet, bol to jej darček k narodeninám, ktoré má spolu s meninami na Štedrý deň.

 

Tretia skončila Renata Belzárová

 

Celý príbeh Renaty Belzárovej nájdete tu (kliknite).

 

Na treťom mieste skončila podnikateľka Renata Belzárová. Hlas jej dalo 8 percent ľudí. Renata sa po materskej dovolenke už nevrátila na pôvodné miesto, do redakcie mienkotvorného denníka nevrátila, hoci tam roky pracovala a práca grafičky ju bavila. Začala s vlastným kvetinárstvom, pri dome chová sliepky a kačky. Najnovšie, od minulého roka, aj včely. Lebo to všetko v prírode má svoju nadväznosť.

 

Prečítajte si aj Rozhodnite o najinšpiratívnejšej Žene roka 2016 z portálu Ženy v meste